INZERCE

Český prezident Petr Pavel. Foto: Kancelář prezidenta republiky

První podnikatelská mise českého prezidenta míří do Itálie. Politici spolu s podnikateli vyrážejí do zahraničí už 30 let

První zemí, kam zavítá prezident Petr Pavel na podnikatelskou misi, je Itálie. Podle prezidentské kanceláře jde o významného partnera jak bilaterálně, tak i v rámci Evropské unie. Itálie bude navíc příští rok předsedat skupině ekonomicky vyspělých zemí G7, česká strana tak má šanci probrat priority jejího předsednictví. Prezidenta bude na cestě, která se uskuteční od pondělí 27. do 29. listopadu, doprovázet podnikatelská delegace i zástupci ministerstev průmyslu a obchodu, obrany, dopravy a zahraničí.

Mezi zásadní témata jednání Hrad řadí zajištění financování Ukrajiny z rozpočtu Evropské unie, rozšiřování unie o země západního Balkánu a migraci. Itálie dlouhodobě čelí nárůstu počtu uprchlíků z Afriky. „S tím souvisí i rozvoj vztahů s Afrikou,“ uvedla prezidentská kancelář. Řešit se bude ale také situaci na Blízkém východě nebo v Indo-Pacifiku.

Prezident Petr Pavel navštíví Řím a Miláno, setká se se svým protějškem Sergiem Mattarellou, premiérkou Giorgiou Meloniovou a prezidentem regionu Lombardie Attiliem Fontanou. V Miláně také vystoupí na česko-italském byznysovém fóru. Vedle politické linky je pro misi zásadní i ta obchodní. „Itálie je naším pátým největším obchodním parterem a vzájemná obchodní bilance neustále roste, loni přesáhla 18 miliard eur. Významné jsou i vzájemné investice v obou zemích. Potenciál dalšího růstu je obrovský,“ uvedl Hrad.

Obrana, energetika i doprava

Podnikatelské mise, která se koná pod záštitou Svazu průmyslu a dopravy České republiky, se zúčastní zástupci tří desítek firem a organizací. Cesta se zaměřuje na prioritní oblasti Česka, obranný průmysl, dopravu, energetiku, ale i letecký a vesmírný průmysl. V energetické oblasti usilují Česká republika stejně jako Itálie o úplnou nezávislost na dovozu fosilních paliv z Ruska. Obě země také mají podle Hradu zájem rozšiřovat spolupráci ve výzkumu jaderné energetiky. Další oblastí zájmu je spolupráci výzkumných institucí a univerzit.

Řada českých firem má podle Hradu zájem o spolupráci s koncernem Leonardo v oblasti obrany, bezpečnosti, letectví či vesmíru.

Ministři obrany obou zemí letos podepsali takzvaný Dopis o záměru, který otevírá možnost rozvoje spolupráce v souvislosti s americkými letouny F-35, o jejichž nákupu v září rozhodla vláda. Servis a montáž části letounů by se mohly dělat právě v italském závodu firmy Leonardo v obci Cameri.

„Bude to moje první zahraniční cesta v roli prezidenta, na které mě budou doprovázet i české podnikatelky a podnikatelé. Podporu českého byznysu vnímám jako samozřejmou součást prosazování českých zájmů v zahraničí. Naše firmy i vědecké a výzkumné instituce mají Itálii mnoho co nabídnout. Věřím, že se jim podaří navázat kontakty, které povedou k posílení bezpečnosti a prosperity nás všech,“ uvedl prezident České republiky Petr Pavel.

Poslední návštěva na prezidentské úrovni se uskutečnila v září roku 2012, kdy se v Římě setkal Václav Klaus s nedávno zesnulým Giorgiem Napolitanem.

Spolu s prezidentem míří do Itálie také zástupci ministerstva dopravy. Jak sdělil Ekonomickému deníku mluvčí resortu František Jemelka, diskutovat chtějí o spolupráci v oblasti letecké a železniční dopravy, vesmírné politiky a aktuálních evropských témat v oblasti automobilového průmyslu, tedy Euro 7 a emisních limitů nákladních vozidel.

Jednat se má v Italii také o vysokorychlostních tratích. Vizualizace vyznačení vysokorychlostní tratě v lokalitě Vysočina, jde o druhou fázi. Foto: Správa železnic

„Dopravní průmysl by měl být zastoupen zástupci Škoda Transportation a výzkumnou organizací VÚKV. Na okraj by mělo také proběhnout jednání se zástupci italského ministerstva dopravy k financování dopravní infrastruktury a rozvoji vysokorychlostních železničních spojení,“ uvedl Jemelka.

Podnikatelské cesty se konají už třicet let

Koncem týdne skončila další česká podnikatelská mise Svazu průmyslu a dopravy, která doprovázela na čtyřdenní cestě do Rumunska předsedu Senátu Miloše Vystrčila (ODS). Zaměřila se na obranný a bezpečnostní sektor, civilní obranu a dopravní infrastrukturu, energetiku a ICT.

Podnikatelské turné absolvoval nedávno také premiér Petr Fiala (ODS). Zaměřil se na čtveřici zemí v Africe. Jak Ekonomický deník informoval, objem českého exportu do zemí subsaharské Afriky dlouhodobě stagnuje a prestižní dodávky investičních celků z něj prakticky zmizely.

Českým exportérům se na trzích subsaharské Afriky dlouhodobě moc nedaří. Podle dat Českého statistického úřadu dosáhl vývoz na tyto trhy za posledních dvanáct měsíců (od října 2022 do letošního září) hodnoty 21 miliard korun. To je pouhých 0,37 procenta z celkového exportu. Za posledních pět let se navíc objem dodávek z Česka do subsaharské Afriky téměř nezměnil. Premiér během cesty navštívil Etiopii, Keňu, Ghanu a Pobřeží slonoviny.

Mezi úspěšnými projekty českých firem na tamních trzích, které Svaz průmyslu a obchodu zmínil, jsou například dodávky několika tisíc postelí do etiopských nemocnic od firmy Linet nebo například v oblasti dopravy výstavba mostů v Ghaně, za kterou stojí česká společnost Knights.

Podnikatelské cesty v doprovodu vysokých představitelů státu pořádá Svaz průmyslu a dopravy od roku 1993, letos si připomíná třicáté výročí. Celkem podle informací svazu uspořádal 220 podnikatelských misí do více než stovky zemí světa. Kromě prezidentské mise do Itálie, je letos v plánu ještě Indie. Na začátku příštího roku pak Chile a Uruguay.

Tereza Čapková