INZERCE

Farma větrných elektráren. Ilustrační snímek. Foto: Pixabay

První nové větrníky po tříleté pauze. Micronix dokončuje čtyři větrné elektrárny na Opavsku

Výstavba větrných elektráren na českém území pomalu ožívá. Po tříleté pauze, kdy se nestavělo vůbec, vyrostly čtyři větrníky u Melče na Opavsku. Jedná se o druhou etapu projektu, za kterým stojí pražská firemní skupina Micronix. Nové větrníky jsou pozoruhodné i tím, že vyrobenou elektřinu na základě smlouvy dodají automobilce Škoda.

Dva větrníky u Melče fungují již od konce roku 2018. Na konci loňského roku zde přibyly čtyři další, výkon jednoho stroje dosahuje 2,2 MW. „Na projektu probíhají dokončovací práce, dokončení předpokládáme v průběhu letošního roku,“ sdělil Ekonomickému deníku projektový manažer Samuel Muhsin z firmy Micronix.

Jak Micronix uvádí na svém webu, větrníky stojí 15 kilometrů jihozápadně od Opavy v Moravskoslezském kraji. Lokalita se nachází v nadmořské výšce 450 metrů a vyznačuje se příznivými větrnými podmínkami. Rychlost větru tu dosahuje v průměru 5 až 7 m/s. Větrné elektrárny mají celkovou výšku 145 metrů, dodavatelem technologie je dánský výrobce Vestas.

Unikátní je způsob prodeje vyrobené elektřiny. Tu na základě smlouvy typu PPA (Power Purchase Agreements), která umožňuje odběrateli energie nakupovat zelenou elektřinu přímo od výrobce, vykoupí automobilka Škoda pro svůj závod v Mladé Boleslavi. Kontrakt na dodávku zhruba 26 300 megawatthodin ročně uzavřely obě strany na 20 let. Jak jsme již dříve informovali, k podpisu příslušné smlouvy došlo v červenci 2021.

Projekt Moravice – Melč II dokládá ožívající zájem o výstavbu větrných elektráren v České republice. Přispěl k tomu novelizovaný zákon o podporovaných zdrojích energie, který odblokoval výstavbu nových elektráren. Větrné elektrárny či farmy do výkonu 6 megawattů (resp. do počtu šesti turbín) mají nárok na pevnou výkupní cenu elektřiny stanovenou Energetickým regulačním úřadem. Větší instalace musejí soutěžit o výši podpory v aukci; první takovou soutěž vyhlásilo ministerstvo průmyslu a obchodu loni v září.

Navzdory nemalému zájmu zůstává využití větné energie v Česku poměrně malé. Do loňského roku vyrostlo jen 230 větrných elektráren o celkovém výkonu 339,5 MW. Procesem EIA sice prošly záměry o výkonu 1575 MW, avšak většina z nich se zadrhla ve fázi územního a stavebního řízení. Větrné elektrárny totiž vyvolávají silný odpor u mnoha obyvatel, aktivistů, ale také úředníků, kteří schvalování záměrů blokují.

David Tramba