INZERCE

Komunitní energetika: Sdílení elektřiny z fotovoltaiky v bytovém domě v Lubech u Chebu. Foto DZD Solar (tisk. zpráva)

První energetická společenství zahajují činnost. A narážejí na potíže, které brzdí sdílení elektřiny

Krátce po schválení novely energetického zákona Lex OZE 2 začínají v České republice vznikat první energetická společenství se záměrem vyrábět zelenou elektřinu a sdílet ji mezi účastníky. První průkopníci nového oboru energetiky to však nemají jednoduché a narážejí na četné potíže a překážky. Zástupci sdružení a organizací z oboru komunitní energetiky to uvedli na dnešní tiskové konferenci v Praze.

Prvenství zřejmě drží Energetické družstvo Hnutí DUHA, které bylo založeno již loni v prosinci. Tedy dříve, než novela zákona otevírající cestu ke sdílení elektřiny vyšla ve Sbírce zákonů. „Energetický zákon vzbudil velká očekávání a již dnes máme přes 200 členek a členů po celé republice. Společně budeme investovat do zdrojů a chceme umožnit sdílení v různých místech, začínáme na jih od Brna,” shrnuje záměr Ondřej Pašek, předseda představenstva Energetického družstva Hnutí DUHA.

Zmíněné družstvo si jako první projekt vybralo stavbu 50kilowattové fotovoltaiky na střeše Ekofarmy Velké Hostěrádky. Vyrobenou elektřinu si měla sdílet farma spolu s dvacítkou domácností. Takový záměr však narazil na pravidla dotací z programu RES+ Modernizačního fondu, která se sdílením elektřiny příliš nepočítají. Družstvo nyní váhá, zda projekt přepracovat, nebo se do něj pustit bez dotace.

Sdružení ENERKOM Plzeňsko také chystá pilotní projekt, a sice v bývalé hornické obci Zbůch. V první fázi by se jednalo o fotovoltaiku a bioplynovou stanici, v úvahu připadá také větrná elektrárna či využití gravitační energie. Ale i zde narážejí na překážky. „Nepomáhá nám zastaralá energetická koncepce Plzeňského kraje, chybějící energetické plány měst a obcí nebo předsudky vůči obnovitelným zdrojům,” hodnotí začátky ENERKOM Plzeňsko jeho předsedkyně Andrea Kubernátová.

Zatím vede alternativní řešení

Stanislav Gaj, ředitel projektu Domy sobě, za kterým stojí skupina Veolia Energie ČR, na tiskové konferenci uvedl, že větší zájem je v praxi o sdružení bytů v domě do jednoho odběrného místa. Pokud takto sdružený panelový či bytový dům investuje do střešní fotovoltaiky a baterie, návratnost investice je okolo pěti let; značný podíl na tom mají úspory na platbách za distribuci energie. Návratnost bez sdružení bytů se protáhne na 6,5 roku.

Ředitel projektu Domy Sobě Stanislav Gaj na sympoziu Ekonomického deníku srovnal různé modely sdílení elektřiny v bytovém domě. Foto: Radek Čepelák

Domy sobě mají okolo 40 podepsaných zakázek, z toho deset už je hotových a předaných. Jen jeden z nich je založen na sdílení elektřiny z fotovoltaiky bez sdružení odběrných míst. „V praxi vidíme, že statický alokační klíč obyvatele nemotivuje k vytváření komunit. Pokud to s komunitní energetikou v Česku myslíme vážně, měli bychom co nejdříve začít řešit zprovoznění plných funkcí EDC, které umožní využívat hybridní i dynamickou metodu sdílení,” doporučil Stanislav Gaj.

Eliška Beranová, právnička firmy Frank Bold a Unie komunitní energetiky (UKEN), řekla, že rozmach komunitní energetiky zatím brzdí nejistota okolo pravidel činnosti Elektroenergetického datového centra (EDC). Není jisté, zda začne podle plánu plně fungovat od poloviny roku 2026, ale ani to, zda přístup k jeho informačnímu systému nebude zpoplatněn a zda bude schopen a ochoten poskytovat data v reálném čase.

Od poloviny letošního roku má začít fungovat dočasné řešení, které zajistí největší distributor elektřiny ČEZ Distribuce. Jeho slabinou bude to, že umožní vyrobenou elektřinu rozdělovat pouze staticky (podle předem daného poměru). „Od letošního července sice budou moci energetická společenství elektřinu sdílet, ale jen méně výhodným způsobem,“ doplnila Eliška Beranová.

Zákony a vyhlášky

Novela energetického zákona, která cestu ke sdílení elektřiny otevírá, prošla na konci loňského roku poslaneckou sněmovnou a také senátem. Více o podmínkách pro sdílení elektřiny se dočtete ve zprávě Neděla: Omezení hlasovacích práv u členů energetických společenství dává smysl, vychází i z unijní legislativy.

Sdílení elektřiny v rámci jednoho bytového domu, respektive „jednoho vchodu“, je možné již od ledna 2023. Cestu k němu otevřela novela vyhlášky o pravidlech trhu s elektřinou, kterou vydal Energetický regulační úřad. Jeden z prvních takových projektů realizovaly firmy DZ Dražice a Enado na panelovém domě v Lubech na Chebsku.

David Tramba