Úterý, 24. května, 2022

První česká „investice naslepo“ přilákala 431 zájemců s 539 mil. Kč

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Společnost WOOD SPAC One ukončila upisovací období první SPAC transakce na Burze cenných papírů Praha. Do prozatím prázdné schránky vybrala částku 538,7 milionu korun od 431 různých investorů. Ti měli odvahu jít do nejistého dobrodružství, jehož výsledkem bude akvizice zatím neurčeného podniku.

SPAC (zkratka ze Special Purpose Acquisition Company) je nová společnost založená za účelem akvizice firem a slouží ke zrychlenému uvedení společnosti na burzu. V první fázi se jedná o „prázdnou” veřejně obchodovatelnou společnost, která v okamžiku uvedení na burzu nevyvíjí žádnou vlastní aktivitu. SPAC jsou oblíbené hlavně ve Spojených státech, nyní se přičiněním finanční skupiny Wood & Company prvně objevují i v Česku.

Úpis WOOD SPAC One probíhal od 10. února do 29. dubna. Minimální objem investice v rámci úpisu činil 250 200 korun. Na akviziční fázi má nyní WOOD SPAC One dva roky, avšak společnost věří, že přijde s návrhem cílové společnosti dříve. Rozhlížet se bude především mezi technologickými firmami, v sektoru e-commerce nebo strojírenství. Rozhodnutí bude podléhat souhlasu akcionářů WOOD SPAC One.

Vypořádání úpisu prvního českého SPAC proběhne v pátek 6. května, na pražskou burzu vstoupí v pondělí 9. května. „Do prvního SPACu jsme šli s cílem upsat částku minimálně půl miliardy korun, což se podařilo. S výsledkem jsme spokojeni a věříme, že upsaná částka pomůže rozběhnout na pražské burze nový zajímavý příběh a naplnit očekávání investorů,“ říká Oliver Polyák, manažer oddělení investičního bankovnictví Wood & Company.

Podle Polyáka měl první SPAC ve střední a východní Evropě dobrou odezvu především ve zkušenější retailové investorské komunitě. I přes komplikované události posledních týdnů a obecně složitou situaci na trhu, nahrála projektu skutečnost, že investoři v tomto vysokoinflačním prostředí stále hledají způsoby, jak svůj majetek ochránit.

„Chtěli jsme využít toho, že mezi investory je stále silný investiční apetit, zároveň ale ubývají zajímavé příležitosti k investování. Funkčnost konceptu SPAC je ve světě už ověřena a jde o neotřelou investiční příležitost, která dokáže oslovit pro nás nové spektrum klientů. Věříme, že se nám podaří propojit peníze investorů, kteří WOOD SPAC One věří, s nadějným subjektem a navázat tak na úspěšné projekty naší skupiny, například IPO Pilulky,“ uvedl generální ředitel Wood & Company Vladimír Jaroš.

„Úspěšné ukončení úpisu je prvním podstatným krokem k tomu, abychom na trh pražské burzy získali nový zajímavý titul. Pražská burza je vůbec první v regionu střední a východní Evropy, která na svůj trh SPAC přijímá. Jsem rád, že českým investorům umožňujeme vyzkoušet si tento typ investice, ” říká generální ředitel Burzy cenných papírů Praha Petr Koblic.

Wood & Company je finanční a investiční skupina se zaměřením na středoevropské kapitálové trhy. Byla založena v roce 1991, kanceláře má v sedmi evropských metropolích – v Praze, Bratislavě, Varšavě, Miláně, Bukurešti, Dublinu a Londýně. Skupina se zaměřuje na poskytování služeb v oblastech korporátních financí a kapitálových trhů, obchodování s cennými papíry a správu majetku.

Tomáš Rovný

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter