Stane se Česká republika významným evropským hráčem ve výrobě lithiových baterií? V minulých letech to slibovali investoři do výroby „unikátních“ baterií HE3DA, avšak výsledek se jaksi nedostavil. Také jednání státu s korejským Samsungem o výrobě baterií na Karvinsku váznou. Do třetice se hlásí konsorcium českých firem Bochemie a Second Foundation, jejichž zástupci dnes v Praze představili ambiciózní plány v oblasti ukládání energie.
Předseda představenstva Bochemie Miloslav Vodička oznámil, že již v letošním roce firma v Bohumíně spustí výrobu výrobu baterií typu LiFePO4, které jsou ideální pro využití ve velkých bateriových úložištích energie. Oproti známějším lithium-iontovým bateriím jsou těžší, ale také levnější. V letošním druhém pololetí má Bochemie vyrobit baterie o výkonu v řádu nižších stovek megawattů. Od roku 2027 bude možné v Bohumíně vyrábět ročně baterie o výkonu až 3000 megawattů (3 gigawatty), objem výroby však bude záviset na zájmu odběratelů.
Druhým partnerem je společnost Second Foundation se zaměřením na moderní energetiku. Zakladatel a většinový vlastník firmy Vojtěch Kačena upozornil, že tým Second Foundation vyvinul vlastní softwarové řešení pro řízení bateriových úložišť. Právě to má být jedním z trumfů; zákazníci nebudou závislí na dodavatelích softwaru z Číny, u kterých hrozí riziko, že v případě hypotetického zhoršení česko-čínských (případně čínsko-evropských) vztahů zařízení na dálku vypnou či jinak ochromí.
Otázka (ne)závislosti na Číně
Co se týká „hardware“, tak tady je naopak závislost na čínských dodavatelích prozatím nevyhnutelná. Hlavní komponenty, jako jsou katody a anody, bude Bochemie dovážet právě z Číny. Dodávky elektrolytu zajistí nový výrobní závod čínského investora, který vyroste rovnou v Bohumíně. Montáž zařízení bude v režii Bochemie, která chce do budoucna zajišťovat také recyklaci dožívajících baterií.
Jedním z hlavních odběratelů bohumínských baterií má být Second Foundation, které v posledních letech rozjelo výstavbu velkých bateriových úložišť energie v Německu, Japonsku i dalších zemích. Stavět je chce také v České republice. Brání tomu dlouhá povolovací řízení, která jsou v tuzemsku podle Kačeny delší a náročnější než v Německu nebo Itálii.
Mohlo by vás zajímat
Spolupráci obou zmíněných společností podpoří také kapitálový vstup Second Foundation do Bochemie, má se jednat o menšinový podíl. Příslušnou transakci podle dnešního oznámení schválil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.
Moderní Second Foundation a tradiční Bochemie
Společnost Second Foundation není příliš známá, vyrostla však do významného hráče v energetice. Nejprve se stala významným hráčem na krátkodobých trzích s elektřinou, později začala stavět bateriová úložiště energie. Loni v únoru koupila firmu Nano Energies, která se zaměřuje na flexibilitu ve výrobě a spotřebě energie. Start firmy Second Foundation v minulých letech podpořili investoři Tomáš Krsek a Martin Roman (více v článku zde).
Bochemie se chlubí historií sahající až do roku 1904. Obecně je známa hlavně jako výrobce čisticích a dezinfekčních prostředků, jako je Savo. Postupně expanduje také do dalších oborů. Její dceřiná společnost GAZ Energy se zaměřila na oblast ukládání energie, patří pod ní výrobní závod v saském Cvikově (Zwickau), který vyrábí a dodává nikl-kadmiové baterie využívané v průmyslu, energetice, dopravě a telekomunikacích.