Pátek, 16. dubna, 2021

První baterie uchovávající energii ze Slunce instalována v ČR

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

První baterie německé společnosti Sonnen instalované jejím menšinovým vlastníkem, společností ČEZ, byla instalována do domácnosti v Praze.

Dům Rostislava Čápa je zároveň jubilejní „půlkulatou“ padesátou střešní fotovoltaickou elektrárnou, kterou firma uvedla do provozu. ČEZ ESCO, která má ve skupině na starosti právě nové „zelené“ technologie doufá, že do konce tohoto roku připojí dalších 100 elektráren na střechách domů a firem.

Zatímco rodina pana Čápa je první v ČR, která si zakoupila baterii Sonnen, která bude uchovávat energii vyrobenou sluncem na střeše jejich domu k pozdějšímu využití, celosvětově jich už bylo nainstalováno 12.000. a dalších asi 7,5 tisíc v rezidenčních jednotkách. V Německu je možné na bateriové články získat až 30% dotaci. Základní bateriová jednotka firmy Sonnen stojí 3600 eur a společnost upozorňuje, že lidé z větších rezidenčních celků se mohou vzájemně propojit do jakési elektrické minisítě a přebytky mezi sebou obchodovat.

 

Sonnen baterie
Sonnen baterie

„Dokud nebyly pořádné baterie, přemýšlel jsem o ukládání vyrobené energie  na ohřev vody. Kombinace s bateriemi mi ale dává větší smysl. Přes den mi elektrárna vyrobí elektřinu a večer, když je rodina doma, si ji z baterií zase vezmeme,“ říká Rostislav Čáp.  „Kromě ohřevu vody a topení máme všechno na elektřinu. Máme malé děti a navíc si teď pořizujeme klimatizaci, takže čekáme, že naše spotřeba poroste. Trendem se navíc stávají elektromobily a možná si budeme chtít v budoucnu jeden také pořídit,“ prozrazuje důvody investice do fotovoltaiky majitel padesáté zapojené elektrárny Rostislav Čáp z Prahy, který si pořídil 16 kusů panelů o výkonu 4,16 kWp společně s bateriovým systémem Sonnen o kapacitě 6 kWh.   O problematice uchovávání energie vyrobené „zelenými“ technologiemi jsme psali například v textu Baterie jsou klíčové pro skokový růst obnovitelné energie.

„Decentralizace energetiky je celoevropským trendem a přichází postupně i do Česka,“ říká člen představenstva ČEZ a ředitel divize obchod Pavel Cyrani. „Důvodů, proč si lidé fotovoltaiky pořizují, je mnoho. Někteří si přejí být energeticky soběstační, pro jiné je důležitá ekologie, další se chtějí zajistit proti výkyvům ceny elektřiny v budoucnu. Potvrzuje se také, že Češi jsou nadšení do moderních technologií a chtějí si vyzkoušet nová řešení přímo doma.“

Během třiceti let elektrárna pana Čápa dodá odhadem 112 MWh elektřiny, a oproti výrobě z uhelné elektrárny tak sníží množství vypuštěného CO2 o 112 tun. V případě všech 50 dosud zapojených fotovoltaik od ČEZ to bude během třiceti let úspora 6860 tun CO2.

ČEZ dodává fotovoltaické elektrárny včetně bateriových systémů na klíč. V případě domácností se postará o projektovou dokumentaci a připojení k distribuční soustavě. U větších firemních elektráren pak i o stavební povolení, licenci Energetického regulačního úřadu i uzavření smlouvy o výkupu přebytků elektřiny. Po instalaci elektrárny a zaškolení zákazníka ohledně jejího provozu ČEZ dál po pět let zdarma průběžně sleduje fungování elektrárny, poskytuje zákazníkovi monitoring o výrobě a úsporách a po třech letech i elektrárnu v rámci revize zkontroluje.

Pro instalaci fotovoltaických elektráren jsou vhodné střechy namířené na jih, na západ nebo na východ. Mohou být jak šikmé, tak rovné, musejí mít jen dostatečnou nosnost. „Každá střecha je samozřejmě trochu jiná a my se jí přizpůsobíme, aby byla instalace co nejefektivnější. Jsme ale připraveni na všechno. Nejvíc poptávek je samozřejmě na klasické domy, lidé mají ale také zájem o panely třeba na karavan nebo na hausbót. Instalovali jsme i panely do panelákové lodžie,“ říká manažerka řízení produktů FVE v ČEZ ESCO Lucie Bedrníčková s tím, že firma chce spustit i službu, kdy bude zákazníky informovat o nových řešeních, změnách legislativy. „Pomůžeme jim také se změnou systému, pokud budou mít zájem o jeho úpravu. Jinou novou službou bude zapůjčení baterií Sonnen do domácností, aby si je mohli zákazníci vyzkoušet,“ dodává.

Celková investice do vybavení rodinného domu Čápových se pohybuje okolo 450.000 korun, z čehož polovinu tvoří baterie Sonnen. Návratnost je v tomto konkrétním případě spočítána na 13 let (vyřizuje se vysoká dotace). Podle propočtů společnosti je standardní návratnost mezi 8-12 lety.

Jiří Reichl

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter