Je Evropa na prahu nového ekonomického boomu, který smaže pád v době koronavirové epidemie? Jistý optimismus přinášejí dnes zveřejněné indexy nálad mezi manažery velkých firem, který provádí firma IHS Markit. Hodnota indexu PMI pro Českou republiku se v březnu vyšplhala na 58 bodů, což představuje nejvyšší naměřenou hodnotu za poslední tři roky.
Ke zvýšení indexu v březnu přispěl silný nárůst výroby, poháněný rostoucí zákaznickou poptávkou a vyšším příjmem nových zakázek – hlavně ze zahraničí. Zároveň si však respondenti postěžovali na váznoucí dodávku komponentů a surovin. Souvisí to s problémy v přepravě, restrikcemi v souvislosti s nemocí covid-19 a nedostatkem surovin na trhu. Tyto potíže se projevují v růstu cen vstupů, což vyvolává inflační tlaky.
„Vývoj předstihových indikátorů ukazuje, že navzdory extrémním potížím se subdodávkami komponent by průmyslová výroba měla letos silně expandovat. Současně je dobré brát podobné zprávy s rezervou, neboť výhled zůstává velmi nejistý. Připomeňme, že řada automobilek oznámila omezení výroby, přičemž problémy s dodávkami budou pravděpodobně přetrvávat po většinu roku,“ upozornil ekonom Komerční banky Michal Brožka.
Současně se ukazuje, že oživení v Česku je slabší než v zemích západní Evropy. Tady totiž indexy PMI doslova trhají rekordy. Německo a Nizozemsko v březnu dosáhly historického maxima, Francie a Itálie hlásí největší růst průmyslu za posledních dvacet let a Španělsko za posledních 14 let. „Současná expanze znamená, že výroba v eurozóně pravděpodobně překonala vrchol z doby před epidemií koronaviru,“ tvrdí hlavní ekonom v IHS Markit Chris Williamson.
PMI pro Českou republiku zpracovává společnost IHS Markit na základě odpovědí od nákupních manažerů ze zhruba 300 výrobních firem. Ty jsou zastoupeny podle sektoru a počtu zaměstnanců na základě příspěvku českému HDP. Hranice 50 bodů znamená stagnaci výroby. Čím je index PMI vyšší, k tím většímu růstu ekonomiky dochází. Jedná se o předstihový ukazatel, který je k dispozici dříve než běžné statistiky o vývoji průmyslové výroby či HDP.
Tomáš Rovný