INZERCE

Nedostatek zaměstnanců trápí zaměstnavatele nejen v České republice. Z krize na pracovním trhu se stal globální problém. Foto: PIxabay

Průzkum ManpowerGroup: třetina českých podniků chce nabírat zaměstnance, 22 procent bude propouštět

Zaměstnavatelé v České republice hlásí pro čtvrté čtvrtletí pokles náborových plánů. Podíl firem, které chtějí nabírat nové zaměstnance, klesl na 33 procent. Stále je to však větší podíl než v případě podniků, které se chystají propouštět. Takových je podle aktuálního průzkumu agentury ManpowerGroup 22 procent.

Průzkum agentury ManpowerGroup se konal na reprezentativním vzorku 510 zaměstnavatelů v České republice. V globálním hodnocení se Česká republika umístila na 32. místě z 41 hodnocených zemí. Největší chuť nabírat nové pracovníky mají zaměstnavatelé v Brazílii, Indii a Kostarice, naopak největší pesimismus je podle průzkumu v Maďarsku.

Pokud se vrátíme do Česka, výhled se zhoršil hlavně ve velkých firmách s počtem nad 250 zaměstnanců. Naopak podniky s 50 až 250 zaměstnanci dávají najevo víc optimismu. „Na jedné straně část firem zvyšuje svoji aktivitu v souvislosti s odezníváním problému spojeným s pandemií covid-19, na straně druhé pozorujeme rostoucí problémy především u energeticky náročných provozů,“ řekla generální ředitelka ManpowerGroup Česká republika Jaroslava Rezlerová.

Nejsilnější náborové aktivity očekávají zaměstnavatelé v odvětví velkoobchodu a maloobchodu, následují obory IT, telekomunikací a technologií. Z regionálního pohledu je největší zájem navyšovat počty zaměstnanců v hlavním městě Praze, nejmenší pak v moravských regionech.

Průzkum agentury ManpowerGroup dále zjistil, že 64 procent oslovených zaměstnanců by preferovalo čtyřdenní pracovní týden a intenzivnější tempo práce, pokud by to ovšem nevedlo k redukci mzdy. Skoro polovina zaměstnanců, konkrétně 45 procent, by uvítalo možnost zvolit si začátek a konec pracovní doby.

Tomáš Rovný