Sobota, 8. května, 2021

Průzkum Kantaru: Lidé preferují spíše rychlejší odklon od spalování uhlí

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Rychlejší konec uhlí v české energetice podporuje podle průzkumu agentury Kantar skoro polovina Čechů. Konkrétně 45 procent lidí podpořilo datum 2033. Pozdější termín – rok 2038 – preferuje 32 procent a žádný názor na tuto problematiku nemá 23 procent respondentů. Konkrétní rok by měla v nejbližších týdnech stanovit vláda, ale té se do rozhodování moc nechce.

Konec spalování uhlí nejpozději v roce 2033 preferují častěji mladší lidé do 30 let, lidé s maturitou a lidé žijící ve větších městech. „Nedělám si valné naděje, že by postoj ministra Karla Havlíčka zviklala tak přízemní věc, jako je názor občanů. Většina jeho kolegů ve vládě se ale v této věci díkybohu projevuje podstatně odpovědněji. Doufejme, že jim to vydrží,“ uvedl k výsledku průzkumu Jan Rovenský z organizace Greenpeace.

Naopak rok 2038 má častější podporu u lidí v severních Čechách. Názor na konec uhlí častěji nemají lidé ve věkové skupině 46 až 60 let a lidé se základním vzděláním. Průzkum provedla agentura Kantar v polovině března metodou tzv. omnibusu, tedy pravidelného kvantitativního průzkumu, který se v jednom dotazníku ptá na více témat od různých zadavatelů. Běžel na reprezentativním vzorku 500 lidí, zadavatelem byl Greenpeace.

Od 1. února, kdy se ministři neodvážili rozhodnout o konci spalování v českých elektrárnách a teplárnách, uplynuly skoro dva měsíce. Návrh vládní Uhelné komise se zadrhl v připomínkovém řízení a zdá se, že na závazný verdikt si ještě počkáme. Zatímco ministerstvo průmyslu a obchodu prosazuje rok 2038, jiná ministerstva stále častěji zmiňují odklon od uhlí o pět let dříve.

Většina členů Uhelné komise doporučila vládě loni v prosinci ve svém usnesení rok 2038, ale od té doby se pozornost obrací k dřívějšímu datu,. V meziresortním připomínkovém řízení rok 2033 podpořilo sedm ministerstev. Naopak jen dvě (ministerstvo průmyslu a obchodu, ministerstvo obrany) prosazují rok 2038. Vzniká tak podezření, že šéf resortu průmyslu a obchodu Karel Havlíček nechce návrh vládě předložit, aby se vyhnul porážce při hlasování.

Tomáš Rovný

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter