Zástupci průmyslových asociací se formou otevřeného dopisu obrátili na premiéra Andreje Babiše a další politiky, ať si dobře rozmyslí podporu pro návrhy Evropské komise, známé pod označením Fit for 55. Jejich přijetí by zvedlo přímé i nepřímé náklady evropských výrobních podniků natolik, že by se rychle staly nekonkurenceschopnými.
Pod dopisem, který má redakce Ekonomického deníku k dispozici, jsou podepsáni šéf Ocelářské unie Daniel Urban, ředitel Svazu chemického průmyslu ČR Ivan Souček, prezident Asociace českého papírenského průmyslu Jaroslav Tymich, prezident Asociace sklářského a keramického průmyslu ČR Petr Mazzolini, viceprezident Svaz podnikatelů ve stavebnictví Roman Blažíček i další zástupci podnikatelských asociací.
Co konkrétně průmyslníkům vadí? Tak třeba prudký růst ceny emisní povolenky, která již překročila hranici 60 eur za tunu oxidu uhličitého. „S tím ještě před rokem nepočítal vůbec nikdo, a tím méně Evropská komise. Všechny dopadové studie, jež doposud zpracovávala, počítaly s cenou kolem 30 eur. Dražší energie a povolenky dopadnou negativně nejen na peněženky domácností, ale i na nás a celou ekonomiku,“ varují zástupci tradičních oborů průmyslu.
Obecně sice reprezentanti průmyslu podporují snižování antropogenních emisí oxidu uhličitého a úsilí Evropské unie o dosažení uhlíkové neutrality, současně však vyjadřují znepokojení z možných dopadů „zbrklé, neodborné a ideologické dekarbonizační politiky.“ Pozice české vlády k problémovým místům návrhu Fit for 55 jsou podle autorů dopisu slabé a jen okrajově hájí zájmy českého průmyslu.
Doporučení průmyslníků vypadá takto: objem povolenek v systému EU ETS snižovat výhradně pomocí lineárního redukčního faktoru, jednorázové stahování povolenek z trhu musí skončit. Referenční hodnoty musí zohledňovat dostupné a rozšířené technologie. Chtějí také zachovat možnost financování projektů na využití zemního plynu i po roce 2025, protože bez nich je dekarbonizace v českých podmínkách nemožná.
Autoři dopisu též upozorňují na rizika dekarbonizace průmyslu. „Pokud by český průmysl začal intenzívně využívat vodík, jen odvětví chemie a ocelářství očekávají dodatečnou společnou spotřebu v objemu asi 50 TWh ročně. To jsou asi tři čtvrtiny toho, co ČR spotřebuje dnes. Kde se tato energie vyrobí?,“ ptají se zástupci průmyslových svazů.
Kopii dopisu určeného pro premiéra Babiše obdrželi ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček, ministr životního prostředí Richard Brabec, předsedové ostatních parlamentních stran, předsedové výborů pro životní prostředí a hospodářství sněmovny a senátu a poslanci Evropského parlamentu za Českou republiku.
David Tramba