INZERCE

Novostavba Jižní výhledy. Foto: Central Group

V průměru bylo zrušeno 16 % zakázek stavebních firem vlivem COVID-19

Nejistota, kterou s sebou nesla koronavirová krize, měla dopad i na chování zákazníků stavebních společností. Ti se vlivem nejistoty v mnohých případech rozhodli posunout termín realizace projektu na pozdější dobu, nebo dokonce celou zakázku zrušit. Vyplývá to z Kvartální analýzy českého stavebnictví Q2/2020, zpracované analytickou společností CEEC Research.

Se zrušením celé zakázky se setkalo 59 % dotázaných ředitelů, zbylé dvě pětiny dotázaných se nesetkaly s požadavkem celou zakázku zrušit (41 %). Firmy uvádí, že v průměru bylo vlivem koronavirové situace zcela zrušeno 16 % jejich zakázek.

CEEC Research se také zajímalo o to, jaká část společností se setkala s odsunutím termínu realizace zakázky vlivem koronavirové situace. Čtyři pětiny společností uvedly, že se s takovou situací setkaly (80 %), pouze pětina takový požadavek ze strany zákazníka nezaznamenala (20 %). V průměru se jednalo o 15 % zakázek, u nichž byl vlivem koronavirové situace odsunut termín realizace. Důvod pro zrušení zakázky ale nemusí být pouze na straně zákazníka, jak popisuje Ivo Luňák, jednatel společnosti Tyros Loading Systems CZ s.r.o.: „V převážné míře se u nás jednalo o nemožnost dokončení zakázky z důvodu chybějících kapacit, výjimečně jsme se setkali s pozastavením na straně investora.“

Co se týká důvodů zákazníků pro odsunutí termínu realizace projektu nebo pro zrušení celé zakázky, čtyři pětiny z nich neměly jasno ohledně budoucího vývoje situace (79 %), což je vedlo k těmto krokům. Již menší část z nich se potýkala s nedostatkem finančních prostředků vlivem koronavirové situace (6 %) nebo s nutností projekt vzhledem k situaci zcela přehodnotit (7 %). Zákazníci stavebním firmám uváděli také jiné důvody než výše uvedené, mezi které patří například zpomalení činnosti úřadů, hygienická opatření zavedená vládou (a nemožnost výstavby v tomto důsledku) či spekulaci na pokles cen (8 %).

-red-