Jedna z ruských lodí převážejících ropu, patřící do takzvané stínové flotily, manévrovala u elektrického kabelu spojujícího Polsko a Švédsko v Baltském moři. Kabel poškozen nebyl, Poláci loď vykázali.

Jak informoval polský premiér Donald Tusk, po intervenci polské armády loď odplula do jednoho z ruských přístavů. Incident se odehrál pouhý den po přijetí nového balíku sankcí Evropské unie proti Rusku. Ty se vztahují na 200 lodí stínové flotily. Před několika dny také Polsko a pobaltské státy podepsaly dohodu o spolupráci v oblasti bezpečnosti energetické infrastruktury na společném moři.

Ruské plavidlo ze sankcionované stínové flotily provádělo podezřelé manévry v blízkosti elektrického kabelu spojujícího Polsko se Švédskem.

Spolupráce pobaltských států

„Máme co do činění s nestabilním bezpečnostním prostředím. Proto jsme se rozhodli umístit bezpečnost regionu do středu Rady států Baltského moře,“ řekl estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna v estonské Vihule u příležitosti podpisu deklarace o spolupráci v oblasti bezpečnosti Baltského moře.

„Vyzvali jsme všechny státy, aby přijaly zákony a předpisy, které zajistí, že přerušení nebo poškození podmořských kabelů, potrubí nebo jiné kritické podvodní infrastruktury provedené úmyslně nebo z důvodu zaviněné nedbalosti ve výlučných ekonomických zónách jiných států nebo pod hladinou volného moře bude trestným činem“ stojí v dokumentu, který podepsali zástupci diplomacie Rady států Baltského moře (CBSS).

Rusko ven!

Do CBSS patří skandinávské a pobaltské země, Německo a Polsko. V minulosti bylo členem i Rusko. Po po invazi na Ukrajinu v roce 2022 mu byla účast pozastavena. Poté se sama Moskva rozhodla z CBSS vystoupit. 1. července začíná každoroční polské předsednictví CBSS, které se zaměří na problematiku široce chápané bezpečnosti a posílení odolnosti regionu.

Summit ve Vihule mimo jiné vyzval k co nejrychlejšímu uvalení sankcí na lodě patřící do stínové flotily, což se brzy odrazilo v rozhodnutí Evropské unie. Ruské lodě plující pod cizími, často exotickými vlajkami, představují v Baltském moři vážné bezpečnostní riziko, zejména kvůli energetickým spojům na mořském dně.

Mohlo by vás zajímat

Minulý týden se ve Finském zálivu odehrál incident s takovým tankerem. Loď Jaguar doprovázená estonským námořnictvem ignorovala Estonce a vplouvala do ruské ekonomické zóny. Ruské letectvo poté na místo vyslalo dvě stíhačky, aby lodi poskytly ochranu. Jaguar v současné době kotví v ruském přístavu Primorsk. Podle estonských komentátorů tento neúspěšný pokus o zastavení lodi poukázal na slabý vojenský potenciál Estonska.