Závod ODRA státního podniku DIAMO převezme od města Orlové systém protimetanové ochrany. Dohodli se na tom představitelé města a podniku. Podle dnes podepsaných smluv Orlová bezúplatně převede vybudovaný systém monitoringu a odsávání metanu v historické části města na DIAMO, které zajišťuje protimetanovou ochranu na Ostravsku a části Karvinska. Pro Moravskoslezský kraj je neustálé hlídání výstupů důlních plynů velmi důležité, protože metan zde v minulosti způsobil nemalé škody a ohrozil životy lidí. Například právě ve zmiňované Orlové.

Státní podnik DIAMO převezme do své správy od města k 1. 11. 2021 technická monitorovací zařízení aktivních odplyňovacích systémů se 14 napojenými odplyňovacími vrty a 13 samostatnými odplyňovacími vrty, včetně odplyňovacích komínů, dále 18 instalovaných monitorovacích systémů se snímači metanu umístěných v objektech a 2 mobilní zařízení pro havarijní odvětrávání kanalizace.

Státní podnik DIAMO, se sídlem ve Stráži pod Ralskem, je organizací, která realizuje zahlazování následků hornické činnosti po těžbě uranu, rud a části uhelného hornictví v České republice. DIAMO má v plánu stávající systém v Orlové dále rozvíjet a modernizovat.

„Bezpečnostní prvky protimetanové ochrany se budovaly na Ostravsku a Karvinsku postupně různými subjekty. My jsme jejich provoz a údržbu začátkem loňského roku sjednotili, ale Orlová měla smluvně zajištěný svůj systém až do letošního října. Od 1. listopadu přejde pod naši správu a městu tak ubyde jedna velká starost,“ vysvětlil Petr Kříž, ředitel odštěpného závodu ODRA státního podniku DIAMO.

„Hledali jsme řešení končící smlouvy mezi Ministerstvem financí a firmami, které pro město v minulých letech za státní peníze vybudovaly a provozovaly řízené odvětrávání metanu v rámci programu revitalizace Moravskoslezského kraje. Převod na státní podnik byl logickým krokem. Jsme rádi, že jsme se dohodli na spolupráci a vybudovaný systém bude v dobrých rukou,“ doplnil starosta Orlové Miroslav Chlubna.

Mohlo by vás zajímat

Jednání týkající se převodu komplexních protimetanových opatření ve městě Orlová do správy státního podniku DIAMO probíhala od roku 2019 na základě iniciativy zástupců Města Orlové. Podmínkou uskutečnění tohoto kroku byl souhlas ministerstva financí i ministerstva průmyslu a obchodu.

Sjednocení protimetanové ochrany navazovalo na unikátní desetiletý projekt, jehož součástí bylo kromě rozsáhlého zmapování rizikových míst výstupů důlních plynů a provedení řady opatření také vybudování elektronického monitorovacího systému, který přenáší data z celé oblasti na dispečink na bývalém Dole Jeremenko v Ostravě-Vítkovicích. Pracovníci státního podniku DIAMO zajišťují nejen nepřetržitý provoz dispečinku a kontrolu celého systému, ale řeší také případné mimořádné situace v terénu a zajištují komunikaci s integrovanými záchrannými složkami kraje.

Pro Moravskoslezský kraj je neustálé hlídání výstupů důlních plynů velmi důležité, protože metan zde v minulosti způsobil nemalé škody a ohrozil životy lidí. Například právě v Orlové. Od září pomáhá s kontrolou a prověřováním dalších částí regionu Akreditovaná zkušební laboratoř atmogeochemie, kterou státní podnik vybudoval ve svém areálu na Dole Jeremenko. Nové speciální pracoviště navazuje na dlouholetou práci státního podniku na protimetanových opatřeních a přispěje k dalšímu zvýšení ochrany ostravsko-karvinské aglomerace před ohrožením nekontrolovanými výstupy důlních plynů.

Laboratoř na důlní plyny

Státní podnik DIAMO vybudoval před nedávnem v Ostravě speciální pracoviště pro měření a vyhodnocování výstupů důlních plynů. Akreditovaná zkušební laboratoř atmogeochemie navazuje na dlouholetou práci státního podniku na protimetanových opatřeních a přispěje k dalšímu zvýšení ochrany ostravsko-karvinské aglomerace před ohrožením nekontrolovanými výstupy důlních plynů. Moderní laboratoř bude pomáhat v sanační a kontrolní činnosti podniku, ale i poskytovat speciální služby zájemcům z řad veřejnosti.

Státní podnik DIAMO otevřel v Ostravě novou laboratoř na zkoumání důlních plynů. Foto: DIAMO

Výstavba laboratoře začala loni v dubnu. Potřebné prostory byly vytvořeny rekonstrukcí a přestavbou bývalých umýváren a skladiště materiálu ve správní budově v areálu Dolu Jeremenko v Ostravě-Vítkovicích, kde sídlí odštěpný závod ODRA státního podniku DIAMO.

Státní podnik DIAMO, se sídlem ve Stráži pod Ralskem, je organizací, která realizuje zahlazování následků hornické činnosti po těžbě uranu, rud a části uhelného hornictví v České republice.

Laboratoř je vybavena nejmodernější technikou pro práci v terénu i v zázemí a také certifikovanými referenčními materiály, může tak provádět samostatně kalibraci svých analyzátorů. Osvědčení o akreditaci pro laboratoř udělil státnímu podniku DIAMO Český institut pro akreditaci (ČIA) v souladu s požadavky mezinárodních norem a dokumentů ČIA.

„Podařilo se vybudovat a akreditovat odborné pracoviště, kterých je v České republice méně než desítka. Pro nás je důležité, že už nemusíme tyto speciální služby složitě nakupovat, ale budeme si je provádět sami. Na Ostravsku mají velký význam pro další snižování rizika mimořádných událostí, které mohou nastat v souvislosti s případnými nekontrolovanými výstupy důlních plynů na povrch, i když už se tady dávno uhlí netěží,“ uvedl Petr Kříž, ředitel odštěpného závodu ODRA státního podniku DIAMO.

Specializovaná zkušební laboratoř má sloužit jak pro účely sanačních a kontrolních činností v rámci státního podniku DIAMO, tak pro veřejnost při realizaci staveb komerčních či soukromých, případně při dalších úkonech.

„Laboratoř bude provádět měření koncentrace a intenzity výstupů důlních plynů z ložiska černého uhlí na povrch, zejména metanu a oxidu uhličitého. Využijeme to ke zpřesňování informací o rizikových místech a aktuálním stavu území z hlediska výstupu důlních plynů, k optimalizaci stávajících protimetanových opatření a navržení nových pro zajištění bezpečného umístění a provádění staveb nebo jiných zásahů,“ doplnila Miroslava Ševčíková, vedoucí Zkušební laboratoře atmogeochemie.

Zajímavou je novinkou to, že státní podnik jednak vydává odborná stanoviska k míře ohrožení území nekontrolovanými výstupy důlních plynů, ale může také nabídnout provedení atmogeochemického průzkumu. Tím se stavebníkům zjednoduší a urychlí příprava dokumentů pro povolení stavby.

Provoz laboratoře, přípravu techniky do terénu, odběr vzorků, obsluhu měřicích analyzátorů, zpracování výsledků a vyhodnocení zajišťuje 5 odborných pracovníků, někteří přispěli k vývoji a precizování metod zjišťování výskytu důlních plynů a jeho pronikání na povrch.

Laboratoř navazuje na desetiletý projekt (2010–2019) nazvaný „Komplexní řešení problematiky metanu ve vazbě na stará důlní díla“, jehož cílem bylo zvýšit ochranu obyvatelstva před možnými mimořádnými událostmi spojenými s výstupy metanu na povrch a jeho pronikáním do obytných domů či průmyslových objektů. Vybudovaly se odplyňovací vrty, drenážní odplyňovací systémy, monitorovací systémy snímačů důlních plynů atd.

O veškerá protimetanová opatření se stará státní podnik DIAMO a zároveň zajišťuje monitoring ostravsko-karvinské oblasti. Na jeho dispečink na Dole Jeremenko je napojeno více než pět stovek čidel, obvykle instalovaných ve sklepních prostorech objektů, podzemních kolektorech města Ostravy nebo na odplyňovacích komíncích. Dispečerské pracoviště funguje nepřetržitě a v případě potřeby vysílá na místo techniky a komunikuje s integrovanými záchrannými složkami Moravskoslezského kraje.

(ede)