Historicky nejvyšším ziskem se pochlubil ruský plynárenský koncern Gazprom. Čistý zisk za prvních devět měsíců roku dosáhl 1,58 bilionu rublů, což je v přepočtu 460 miliard českých korun. Cenové rekordy na evropském trhu s plynem padly až v posledním čtvrtletí, celoroční výsledek Gazpromu proto bude vypadat ještě atraktivněji.

Tržby koncernu Gazprom meziročně narostly o 56 procent na 6,725 bilionu rublů (1,95 bilionu korun). Loňské výsledky značně pokazily dopady koronavirové krize, ztráta za leden až září 2020 dosáhla 202 miliard rublů. Naopak letos už je výrazně ziskový jak samotný Gazprom, tak i jeho dceřiné a přidružené podniky. Mezi výjimky patří letos ztrátové lotyšské plynovody Latvijas Gāze, v nichž má Gazprom třetinový podíl.

K vyšší ziskovosti přispěl nejen růst cen, ale také rostoucí objem těžby a prodeje zemního plynu. Na domácím ruském trhu objem prodeje narostl o 12,5 procenta na 170 miliard metrů krychlových. Export do Evropy, Turecka a Číny se meziročně zvýšil o 13,8 procenta na 175,7 miliardy m3, přičemž průměrná vývozní cena narostla z loňských 129 dolarů za tisíc m3 na 241 dolarů za tisíc m3. V samotném třetím kvartálu to bylo již 313 dolarů za 1000 m3.

To je přitom jen předehra současné paniky na evropských energetických burzách, kde se v poslední době platí okolo 1000 dolarů za tisíc m3 (v přepočtu 90 eur za MWh). Cena je navíc značně proměnlivá. Po každé zprávě o navýšení ruského exportu klesne. Když se ukáže, že k žádnému navýšení nedošlo, tak ceny plynu na burzách opět vzrostou. Evropští odběratelé viní ze zdražení plynu Rusko, to naopak považuje růst cen plynu za důsledek přechodu od dlouhodobých importních smluv k burzovnímu obchodování.

Trasa plynovodů Nord Stream 1 a 2 v Baltském moři. Zdroj: prezentace společnosti Gazprom

Napětí ve vzájemných vztazích dále zvyšuje nejistý osud plynovodu Nord Stream 2, který podobně jako jednička spojuje přímo Rusko s Německem po dně Baltského moře. Ten se sice dokončen, ale německý regulátor Bundesnetzagentur v říjnu uvedl, že podmínky jeho provozu nejdřív důkladně prověří. Jedná se o proces, který zabere nejméně půl roku. V polovině listopadu německý regulátor dokonce posuzování pozastavil kvůli právním nesrovnalostem.

Gazprom stále drží monopol na potrubní vývoz zemního plynu z Ruska, naopak na trhu se zkapalněným plynem (LNG) jíž má na domácí scéně konkurenty – Novatek a Rosněfť. Rusko je největším dodavatelem zemního plynu do zemí Evropské unie, jedná se o zhruba 50 procent celkového dovozu. Například letos ve druhém kvartálu byl ruský podíl 47 procent (42 procent potrubím plus pět procent ve formě LNG).

Mohlo by vás zajímat

David Tramba