Polské předsednictví Radě Evropské unie bude prosazovat opatření zaměřená na úplné odstoupení od dovozu ruských energetických zdrojů. Podnikne kroky s cílem snížit ceny energie v Evropské unii a revidovat rámec EU pro energetickou bezpečnost s cílem posílit fyzickou bezpečnost a kybernetickou bezpečnost energetické infrastruktury v EU a v jejím sousedství a zajistit rovné podmínky pro rozvoj všech čistých zdrojů energie v EU. Polské předsednictví také podpoří aktivity posilující evropskou bezpečnost ve všech jejích dimenzích: vnější, vnitřní, informační, ekonomické, energetické, potravinové a zdravotní.
Polsko se ujímá předsednictví Rady Evropské unie v době nejistoty a obav, Radu bude vést prvního půl roku. Evropa se potýká s důsledky ruské ozbrojené agrese vůči Ukrajině a s potřebou posílit vlastní obranné kapacity.
Na základě složité historie polsko-ruských vztahů proložených častými ozbrojenými konflikty a silného postoje polské politické elity k Rusku od vypuknutí ukrajinské války není překvapivé, že polské předsednictví učinilo evropskou bezpečnost nejvyšší prioritou svého programu a snaží se podpořit její posílení prostřednictvím sedmi dimenzí: Obrana a bezpečnost, ochrana osob a hranic, odolnost vůči zahraničnímu vměšování a dezinformacím, zajištění bezpečnosti a svobody podnikání, energetická transformace, konkurenceschopné a odolné zemědělství, zdravotní bezpečnost.
„Jsme svědky rostoucího geopolitického napětí, eroze mezinárodního řádu založeného na pravidlech a hybridních útoků zaměřených na evropskou demokracii a bezpečnost,“ tvrdí Poláci.
Mohlo by vás zajímat
Pro Evropu je to polských politiků čas zkoušek a rozhodnutí. „Evropská unie musí chránit sebe a své občany a starat se o své bezprostřední sousedství. Musí Evropanům poskytnout pocit bezpečí a vyhlídky na rozvoj,“ tvrdí.
Odpovědnost za budoucí generace vyžaduje dle Poláků jednotu Evropské unie a ochotu spolupracovat s partnery, kteří sdílejí naše hodnoty, zejména s aspirujícími členy. „Kromě toho nás zavazuje hájit hodnoty, na nichž je Společenství založeno, jako je demokracie, svoboda a právní stát,“ uvádí dále.
Polské předsednictví proto podpoří aktivity posilující evropskou bezpečnost ve všech jejích dimenzích: vnější, vnitřní, informační, ekonomické, energetické, potravinové a zdravotní.
Obrana a bezpečnost
„Potřebujeme koordinovanou a ambiciózní akci v oblasti evropské obrany, která doplní úsilí NATO, stojí v dokumentu, popisujícím polské priority.
Dle Polska je třeba posílit připravenost obrany na základě zvýšených vojenských výdajů, silnějšího obranného průmyslu a řešení nedostatků v obranných schopnostech. „Polské předsednictví bude tyto aktivity podporovat a prosazovat podrobnou debatu o financování obrany v EU,“ zavázala se předsedající země.
„Potřebujeme silnou podporu obranných schopností a obranného průmyslu, z níž budou mít prospěch subjekty všech velikostí ze všech členských států. Důležitá je rovněž podpora klíčové obranné infrastruktury a infrastruktury dvojího užití, jako je Východní štít a Baltská obranná linie. Prioritou polského předsednictví bude také posílení spolupráce s NATO a podobně smýšlejícími zeměmi mimo EU, zejména s USA, ale také s Velkou Británií, Jižní Koreou a dalšími,“ stojí v polském komuniké k předsednictví v Radě EU.
Ochrana osob a hranic
Evropa musí podle Polska pokračovat ve svém úsilí o zajištění optimální úrovně vnitřní bezpečnosti pro své občany.
„Společně budeme hledat nová řešení, jak komplexně řešit výzvy migrace a bezpečnosti na vnějších hranicích EU, usilovat o omezení nelegální migrace a posílit účinnost návratové politiky. Budeme usilovat o odpovídající reakci EU na hybridní hrozby, zejména na účelové využívání migrace. Budeme čelit výzvám spojeným se zajištěním řádného fungování schengenského prostoru,“ lze se dále dočíst v polském komuniké.
„Budeme usilovat o posílení kapacit EU a členských států v oblasti civilní ochrany, odolnosti vůči katastrofám, záchrany a humanitární pomoci. Budeme se zabývat otázkami: boje proti mezinárodním sítím organizovaného zločinu, terorismu a radikalizaci, a to i v souvislosti s vnitřními bezpečnostními hrozbami, které představuje ruská agrese vůči Ukrajině,“ tvrdí Poláci.
Odolnost vůči zahraničnímu vměšování a dezinformacím
Evropská unie a její členské státy musí podle předsedající země posílit odolnost demokracie, aby omezily polarizaci a radikalizaci. To vyžaduje schopnost rozpoznat a eliminovat dezinformace a zahraniční manipulaci, ale také dlouhodobé úsilí v oblasti občanského vzdělávání a posilování občanské společnosti.
„Polské předsednictví bude usilovat o posílení koordinace v boji proti dezinformacím a manipulaci s informacemi a o zlepšení schopnosti EU předcházet nepřátelským akcím v kyberprostoru a zmírňovat jejich dopady. Obzvláště důležité je zabývat se krizovými situacemi, kdy třetí země zasahují do informačních systémů EU,“ uvádí Polsko.
Pozornost bude proto věnována rozvoji moderních, bezpečných digitálních služeb.
„Budeme také bojovat proti dezinformacím o klimatu, abychom byli bezpečnější tváří v tvář změně klimatu,“ stojí dále v dokumentu.
Zajištění bezpečnosti a svobody podnikání
Polské předsednictví má v úmyslu přijmout opatření, která přispějí k řešení výzev souvisejících s rychlými technologickými změnami, energetickou a klimatickou transformací, jakož i geopolitickým napětím. Dle Poláků je třeba prohloubit jednotný trh, odstranit překážky pro přeshraniční činnost, zejména v odvětví služeb. Důležité bude také uzákonění iniciativ, které zlepší přístup k soukromému kapitálu pro podniky, které chtějí růst a investovat.
Polské předsednictví bude také podporovat snižování byrokratické zátěže.
„V této souvislosti bude důležité, aby hlavní evropské politiky učinily svůj přístup flexibilnějším, odklonily se od sankcí a povinností a zaměřily se na odměny a pobídky. Polské předsednictví se rovněž zaměří na zlepšení podpůrných mechanismů pro průmysl v oblastech důležitých pro bezpečnost a budování ekonomických výhod při zachování rovných podmínek v rámci EU,“ tvrdí Poláci.
„Naší prioritou bude rovněž obnovit spravedlivou hospodářskou soutěž pro průmysl EU na celosvětové scéně. Máme v úmyslu zlepšit nástroje obchodní politiky, vymáhání práva při vstupu zboží na trh EU a lépe využívat silné stránky širokého proudu EU v oblasti zadávání veřejných zakázek. Polské předsednictví zahájí diskusi o budoucí podobě politiky soudržnosti, neboť zlepšení na jednotném trhu by měla být doprovázena politikami, které podporují bezpečnost a hospodářskou konkurenceschopnost,“ uvádí dále náš severní soused.
Energetická transformace
Polsko zdůrazňuje, že spolehlivost a jistota dodávek energetických zdrojů je klíčová pro energetickou bezpečnost EU.
„Byla to však teprve totální agrese Ruska proti Ukrajině, která vedla ke snížení dovozu ruského plynu a ropy přibližně o dvě třetiny a k úplnému odklonu od dovozu ruského uhlí. Přesto je třeba ještě mnoho udělat. Energetická bezpečnost EU dnes spočívá také v zajištění toho, aby občané a podniky měli přístup k energii v dostatečném množství a za dostupnou cenu.
Polské předsednictví proto bude prosazovat opatření zaměřená na úplné odstoupení od dovozu ruských energetických zdrojů. Podnikne kroky s cílem snížit ceny energie v EU a revidovat rámec EU pro energetickou bezpečnost s cílem posílit fyzickou bezpečnost a kybernetickou bezpečnost energetické infrastruktury v EU a v jejím sousedství a zajistit rovné podmínky pro rozvoj všech čistých zdrojů energie v EU.
„Budeme usilovat o snížení naší závislosti na dovážených technologiích, součástech pro jejich výrobu a kritických surovinách potřebných k jejich výrobě,“ slibují dále Poláci.
Konkurenceschopné a odolné zemědělství
Evropa musí podle Polska také zajistit, aby bylo posíleno postavení zemědělců v hodnotových řetězcích a aby byly jejich příjmy stabilní.
„Potřebujeme konkurenceschopné a odolné evropské zemědělství, které Evropanům zajistí potravinové zabezpečení. Všechna opatření EU by měla zohledňovat zranitelná zemědělská odvětví a zajistit, aby producenti ze zemí mimo EU dodržovali normy EU v oblasti kvality, bezpečnosti a udržitelnosti potravin,“ akcentují Poláci.
Polské předsednictví proto bude usilovat o vytvoření silné společné zemědělské politiky, která podporuje zemědělce a rozvoj venkovských oblastí.
„Tato politika by měla zemědělce povzbuzovat, nikoli nutit, aby podnikali kroky na ochranu životního prostředí a ukazovali přínosy boje proti dopadům změny klimatu a jejich prevence, jako jsou záplavy a sucha. Budeme pracovat na výzvách, které do tohoto odvětví přinese budoucí rozšíření EU,“ slibují dále Poláci.
Zdravotní bezpečnost
Polské předsednictví se zaměří také na digitální transformaci zdravotní péče a potřebu zlepšit bezpečnost léčivých přípravků v EU, se zvláštním důrazem na perspektivu pacientů.
Klíčovou roli hraje jak diverzifikace dodavatelských řetězců léčivých přípravků, tak podpora jejich výroby v EU.
„Zdravotní bezpečnost se týká také dobrých životních podmínek občanů EU, a proto se zaměříme na způsoby, jak zlepšit duševní zdraví dětí a dospívajících v digitálním věku, na činnosti na podporu zdraví a prevenci nemocí,“ uzavírají Poláci.
Program polského předsednictví je k dispozici ZDE.