Úterý, 17. května, 2022

Propojení železniční, silniční a letecké dopravy. Na bývalém ostravském brownfieldu vznikne terminál kombinované dopravy

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Nový terminál v areálu Ostrava Airport Multimodal Park významně přispěje k přesunu nákladní dopravy ze silnice na železnici. Ve spojení se skladovací a výrobní kapacitou v Průmyslové zóně Mošnov zefektivní logistické procesy s minimalizací negativních dopadů na životní prostředí a umožní další rozvoj podnikatelských aktivit v Moravskoslezském kraji. 

Areál, který se nachází ve Strategické průmyslové zóně Mošnov, se rozkládá na ploše 52 hektarů. Po dokončení výstavby bude kromě samotného terminálu kombinované dopravy zahrnovat více než 234 tisíc metrů čtverečních skladových, výrobních a kancelářských ploch. 

Rozvoj přilehlého letiště

V současné době jsou k dispozici nájemcům první tři haly o výměrách 57 133, 48 864 a 18 969 metrů čtverečních. Výstavba čtvrté haly o výměře 12 288 metrů čtverečních pro bude dokončena v první polovině příštího roku a na největší v pořadí pátou halu s výměrou 97 421 metrů čtverečních je vydáno stavební povolení.

„Jsem velmi rád, že se projekt kombinované dopravy na bývalém vojenském brownfieldu podařilo téměř po dvanácti letech dovést do realizační fáze, zvláště nyní, kdy nezpochybnitelně roste celosvětový význam logistiky provázané na rozvoj industriálních parků, a především prudký rozmach e-commerce,“ uvádí primátor Statutárního města Ostravy Tomáš Macura.

Zároveň dodává, že od nově budovaného terminálu a propojení železniční, silniční a letecké dopravy očekává nejen to, že bude významnou tepnou ekonomiky našeho regionu, ale zároveň výrazné přispění k využití a následnému rozvoji ostravského letiště.

Centrum pro střední a východní Evropu

Po dokončení výstavby odkoupí terminál kombinované dopravy společnost IF Invest EAST, člen skupiny Innofreight. 

Foto: Ostrava Airport Multimodal Park

„Jako specialista na modulární železniční logistická řešení jsme nadšeni, že se můžeme podílet na rozvoji infrastruktury intermodální dopravy v České republice a nabídnout našim zákazníkům a obchodním partnerům další služby. Česká republika je pro Innofreight historicky velmi důležitým trhem a s touto akvizicí její význam v rámci skupiny dále poroste. Ostrava Airport Multimodal Park se stane naším provozním centrem pro region střední a východní Evropy. Chceme areál dále rozvíjet a plánujeme zde další investice do moderních servisních a výrobních kapacit,“ říká výkonný ředitel společnosti IF Invest EAST Petr Michal.

Innofreight je rakouská společnost zaměřená na přesun nákladní dopravy ze silnice na železnici prostřednictvím inovativních, modulárních logistických řešení. V současné době jsou její výrobky na kolejích v sedmnácti evropských zemích. 

Foto: Ostrava Airport Multimodal Park

Vývoj lehkých vagonů, kontejnerů pro všechny druhy zboží a různých vykládacích systémů činí ze společnosti Innofreight jednoho z předních poskytovatelů logistických služeb pro železniční nákladní dopravu v Evropě.

Vyšší životní úroveň v regionu

„Vážíme si každého investora, který se v Moravskoslezském kraji rozhodne podnikat. Máme zájem na tom, aby v našem regionu přibývaly prosperující firmy, potřebujeme zejména více investic do inovací, průmyslového výzkumu a vývoje. To je důvod, proč podporujeme nově příchozí investory, přitom samozřejmě neopomíjíme ani stávající podnikatelské subjekty. Proto mě těší, že se mošnovská průmyslová zóna obohatí o nový terminál kombinované dopravy. Úspěšné podnikání totiž ve výsledku napomáhá zvyšovat životní úroveň v regionu,“ říká hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

Výstavbu multimodálního parku realizuje společnost Concens Investments, která své aktivity zaměřuje na realizaci projektů v oblasti komerčních a průmyslových nemovitostí. 

„Tento projekt od samého počátku vnímáme jako příležitost vytvořit prémiovou průmyslovou nemovitost s přidanou hodnotou pro budoucí nájemce. Terminál kombinované dopravy bude ve spojení se skladovací a výrobní kapacitou v Mošnově ve středoevropském měřítku zcela unikátní,“ komentoval zahájení výstavby terminálu kombinované dopravy předseda představenstva společnosti Concens Investments Petr Kalina.

Tomáš Rovný

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter