Provozovatelé přenosových soustav pobaltských států, litevské společnosti Litgrid, lotyšské Augstsprieguma tīkls a estonského Elering, podepsali klíčovou dohodu o provozování pobaltské soustavy. Ta popisuje zásady spolupráce po vstupu do synchronně propojené oblasti kontinentální Evropy. Dohoda vstoupí v platnost od okamžiku synchronizace pobaltských energetických soustav s kontinentální Evropou. Ta je plánována na 9. února 2025.
„Vzhledem k tomu, že úzce spolupracujeme na provádění synchronizace v Baltském moři, máme v úmyslu pokračovat v našem silném partnerství v oblasti provozu systému, což nám všem pomáhá zajistit stabilitu a spolehlivost systému. Provozní smlouva popisuje zásady naší spolupráce a doplňuje další předpisy a dohody,“ řekl vedoucí oddělení provozu energetického systému v litevské společnosti Litgrid Donatas Matelionis.
Dohoda o provozování pobaltské soustavy stanoví práva a povinnosti provozovatelů přenosových soustav pobaltských států v souvislosti se synchronním provozem baltských energetických soustav se synchronně propojenou oblastí kontinentální Evropy.
Dokument byl podepsán kvůli provádění a podpory spolupráce mezi provozovateli přenosových soustav s cílem zajistit spolehlivý provoz, optimální řízení a technický rozvoj energetických soustav pobaltských států.
Mohlo by vás zajímat
Vytvoří také právní rámec pro dohodu o konkrétních provozních otázkách týkajících se provozovatelů přenosových soustav pobaltských států, které nejsou přímo regulovány prostřednictvím kodexů provozovatele přenosové soustavy a rámcové dohody o synchronně propojené oblasti.
Region provozu baltského systému je podle agentury ACER jednou z pěti evropských elektrických sítí. Dalšími jsou severské země, střední Evropa, jihovýchodní Evropa a jihozápadní Evropa.
Regiony provozu soustavy jsou stanoveny v souladu s článkem 36 Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/943 ze dne 5. června 2019 o vnitřním trhu s elektřinou.
Estonsko, Lotyšsko a Litva dosud fungují v systému IPS/UPS, ve kterém je frekvence elektrické energie centrálně řízena Ruskem.
Synchronizace se synchronně propojenou oblastí kontinentální Evropy umožní nezávislé, stabilní a spolehlivé řízení frekvence elektrických sítí pobaltských států a zvýší energetickou bezpečnost v regionu.
Synchronizace také přinese lepší propojení přenosových soustav EU a integraci trhu, což umožní, aby baltské elektrické soustavy fungovaly podle společných a transparentních evropských pravidel ve prospěch všech spotřebitelů.
Podpoří také rozvoj obnovitelných zdrojů energie v pobaltských státech a Polsku, protože nově instalované elektrické vedení, rozvodny a synchronní kondenzátory zvýší schopnost přenosových sítí podporovat vyšší podíl obnovitelných zdrojů na celkové výrobě elektřiny.
Synchronizace je podporována EU kombinovaným financováním z Nástroje pro propojení Evropy pro energetiku ve výši přibližně 1,2 miliardy EUR, což by mělo zajistit až 75 procent způsobilých nákladů projektu.