Úterý, 24. května, 2022

Propad spotřeby plynu se prohlubuje, v dubnu to bylo o 18 procent

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Spotřeba plynu pod tlakem rostoucích cen klesá. Podle propočtu firmy Amper Meteo v dubnu spotřeba meziročně klesla o téměř 18 procent, a to již po očištění od vlivů počasí. Propad spotřeby od počátku roku dosahuje 11,2 procenta.

Ke stejnému jevu zatím nedochází u elektrické energie, která podražila o podobné procento jako zemní plyn. Spotřeba elektřiny po očištění o vliv počasí za první čtyři měsíce letošního roku naopak stoupla o 0,6 procenta. Podle firmy Amper Meteo se ukazuje, že bez provozu elektrických spotřebičů jako je pračka či lednice se lidé zkrátka neobejdou.

Redukce spotřeby je tak viditelná hlavně v případě zemního plynu. Oproti dubnu 2021 spotřebovalo Česko o čtvrtinu méně plynu. Část propadu lze vysvětlit venkovní teplotou, které byla loni nižší. Avšak i po očištění o vliv počasí dosahuje meziroční pokles minus 17,7 procenta.

„Už od podzimu sledujeme, že spotřeba plynu je setrvale nižší než v minulých letech. Nyní ale tento trend nabírá na obrátkách. Ještě v lednu šlo o pád o necelých pět procent, nyní už mluvíme o téměř pětinovém poklesu. Jelikož v průmyslu bývá spotřeba plynu poměrně stálá, je zřejmé, že za většinou tohoto rozdílu jsou úspory ve vytápění, které jsou motivovány skokovým zdražováním energií,“ vysvětluje analytik Amper Meteo Kamil Rajdl.

Existuje však ještě jedno vysvětlení, které Amper Meteo ve své tiskové zprávě nezmiňuje. Drahý plyn omezil provoz plynových elektráren. Například ČEZ během dubna svou velkou paroplynovou elektrárnu v Počeradech téměř vůbec nezapínal, zatímco o rok dříve jela na plný výkon. Důkazem mohou být údaje o využití kapacity elektráren, které ČEZ uvádí na svém webu dle nařízení Rady EU o transparentnosti s energií (REMIT).

Vývoj spotřeby elektřiny a zemního plynu po čtvrtletích. Zdroj: Amper Meteo

Data společnosti Amper Meteo ukazují na pokles spotřeby plynu již od poloviny loňského roku. Tedy téměř přesně od chvíle, kdy plyn začal skokově zdražovat. Jedná se zatím o předběžné údaje. Přesnější statistiky o vývoji výroby a spotřeby elektřiny v Česku vydává Energetický regulační úřad, ale až několik měsíců po skončení daného kvartálu.

Tomáš Rovný

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter