INZERCE

Fotovoltaická elektrárna. Ilustrační snímek. Foto: Pixabay

Pronásledování solárníků se státu prodraží. ERÚ musel uhradit škodu 8 milionů korun

Křížové tažení pro majitelům solárních elektráren, které po roce 2011 rozpoutala předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková spolu nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem, se teď státu vrací jako bumerang. Srážka s ním občas bolí. Například v kauze společnosti FVE ČK musel Energetický regulační úřad uhradit způsobenou škodu ve výši 8 milionů korun.

Energetický regulační úřad (ERÚ) má dojem, že hradí škodu, kterou sám nezpůsobil. „Tento postup je dán zákonem, kdy v případě rozhodnutí soudu, které způsobí škodu, musí být nalezen příslušný státní subjekt, jenž škodu uhradí,“ uvádí ERÚ. Naopak advokáti zastupující firmu FVE ČK jsou spokojeni. „Tímto výjimečným rozhodnutím soud dle našich informací vůbec poprvé potvrdil, že ani státní úřady nesmí jednat svévolně a pokud provozovateli neoprávněně odeberou licenci k výrobě elektřiny, musí mu ušlý zisk doplatit,” řekl vedoucí advokát firmy Frank Bold Advokáti Petr Prachař.

Spor se týká elektrárny FVE ČK o výkonu 2055 kilowattů, která se nachází u České Kamenice na Děčínsku a většinový podíl v ní vlastní bulharský občan Filip Nikolov Pepegov. Licenci k výrobě elektřiny od ERÚ firma získala v prosinci roku 2010. O tři roky později podal nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman na základě podnětu ERÚ žalobu na zrušení rozhodnutí o udělení licence společnosti FVE ČK. Stalo se tak kvůli formalitě – nepřesné identifikaci pozemků, na nichž se elektrárna nachází.

Nejprve se kauza vyvíjela v neprospěch solárníků. Krajský soud v Brně v květnu 2015 zrušil licenci a elektrárna proto nemohla v době od 3. června do 10. srpna 2015 vyrábět elektřinu. Firma FVE ČK podala kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu, který o necelý rok později rozhodl, že původní rozsudek byl nezákonný. Poté změnil svůj přístup k věci také Krajský soud v Brně, který potvrdil platnost původní licence ERÚ z roku 2010.

Za období, kdy byla elektrárna mimo provoz, žalovala společnost FVE ČK stát o ušlý zisk spočívající v nevyplacení výkupních cen za elektřinu, která by za normálních okolností byla v elektrárně vyrobena. Náhradu firmě přiznal již v listopadu 2019 Okresní soud v Jihlavě. ERÚ se proti rozsudku odvolal, ale také Krajský soud v Brně dal letos v únoru za pravdu firmě FVE ČK a přiznal jí náhradu škody ve výši osmi milionů korun.

Vývoj kauzy FVE ČK versus stát v posledních pěti letech. Zdroj: ERÚ

Jedná se o další případ, kdy krvelačné tažení proti domnělým podvodům při udílení licencí solárním elektrárnám v závěru roku 2010 skončilo pro stát fiaskem. Tažení proti nim spustila předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková, která úřadu šéfovala v letech 2011 až 2017. Státním zástupcům předala celkem 123 podnětů k podání správní žaloby proti dřívějším rozhodnutím svého úřadu o udělení licence k výrobě elektřiny ze slunečního záření.

Nejvyšší státní zastupitelství vedené Pavlem Zemanem následně v průběhu let 2012 a 2013 podalo k soudu 22 žalob. Ve většině případů vycházelo k podkladů dodaných Vitáskovou, čtyři žaloby podalo z vlastní iniciativy. Zatím je výsledek nerozhodný – zhruba polovinu případů stát vyhrál, druhou polovinu prohrál. Mezi nejznámější kauzy patří fotovoltaické elektrárny Saša-Sun a Zdeněk-Sun podnikatele Zdeňka Zemka, kterým soud odebral licenci v květnu 2016.

David Tramba