Projev prezidenta Miloše Zemana na XVII. sněmu Svazu měst a obcí

Prezident republiky Miloš Zeman při projevu na XVII. sněmu Svazu měst a obcí. v Ostravě. 24. 5, 2019. Reprofoto: Jiří Reichl

Přečtěte si přepis hlavních tezí projevu prezidenta republiky Miloše Zemana na XVII. sněmu Svazu měst a obcí v Ostravě. Ještě před zahájením druhého dne bylo zvoleno nové předsednictvo v čele se staronovým předsedou Františkem Luklem. (podívejte se na včerejší rozhovor o prioritách svazu v nadcházejícím období). Po projevu prezidenta následovala debata starostů s prezidentem a ministryní Klárou Dostálovou, které se však novináři nesměli zúčastnit.

„Svaz měst a obcí pokládám za jedinou reprezentativní organizaci starostů. Minule jsem mluvil o šikanování komunálních politiků a o tom, že mohou být neoprávněná trestní oznámení. I když mohou dopadnout dobře, minule jsem uvedl, že 80 % případů je osvobozeno, tak se nelze divit tomu, ze mnozí talentovaní politici odcházejí a nechtějí kandidovat. A netalentovaní zůstávají. Starosta Prahy 7 oznámil stav klimatické nouze, starosta Prahy 8 oznámil, že bude přijímat migranty, kteří budou prchat před klimatickou nouzí. Starosta Prahy 8 je můj člověk.

Ale vážně – měli bychom pokračovat v usilování o změnách rozpočtového určení daní. Vždyť z 80 % jsou přebytkové rozpočty a tam by si měl stát vzít příklad.

Ne zcela souhlasím s tím, že když stát dává povinnosti starostům, aby jim dal peníze. Já bych navrhoval, aby jim stát ty povinnosti ubral. Často si mne stěžují starostové, že mají  duplicitní agendu. Byl bych pro snížení počtu úředníků, kterých je dvakrát víc, než za mé vlády, tak kdyby se tedy počet úředníků snížil a oni by se mohli prosadit například v soukromém sektoru, tak by se jejich agenda rozplynula.

Bylo by dobré, kdyby se úspěšní starostové ucházeli o svá místa na více volebních období, jako Ty, Františku (směrem k předsedovi SMO ČR Františku Luklovi). Protože když někdo rozjede nějaký větší projekt, který přesahuje rozměry kurníku, tak je jasné, že se to nemusí stihnout za čtyři roky.

Myslím si, že jsme podcenili pojem obecního majetku. Není důvod, aby se obce zbavovaly bytů, stejně tak jako není nutné, aby se zbavovali energetických akcií. Stejně tak se teď obce snaží zpět získat vodohospodářská zařízení. Andrej Babiš řekl, že jim na to půjčí, ale to je další zadlužování.

Chtěl bych vám popřát jednu věc . až budete končit, abyste se dokázali ohlédnout a viděli za sebou nějakou práci. Říkám to jako člověk, který sám za 3,5 roku končí a budu si číst historické knihy a s úsměvem sledovat českou politickou scénu. I když je smutné, že na politické scéně je jedno sdružení, které má v názvu starostové a přitom se potácí na 5% hranici. Považuji to za klamavou reklamu. Pro mě jste jediným reprezentantem starostů právě vy,“ řekl prezident republiky Miloš Zeman a sklidil velký potlesk přítomných starostů.

„Přeji vám krásné ohlédnutí na konci politické kariéry, která jednou přijde. A kdyby to byl například opravený chátrající objekt, a já jsem ocenil velice pana ministra kultury Staňka, že začal s rekonstrukcí historických budov. I kdybyste za sebou měli jen opravený chodník, stojí to za to. Je mi líto těch, kteří měli plnou pusu politických prohlášení, vyhlašovali klimatickou krizi v pražských částech a za sebou mají chátrající obec.“

Na XVII. sněmu

-red-