INZERCE

Obrovský potenciál ve využívání geotermální energie má zejména Island, kde energie ze země vyrábí i elektrický proud. Ilustrační snímek. Foto: Pixabay

Projekt Avatar. Estonci začínají studovat možná řešení geotermální energie. Do dvou let postaví elektrárnu

Estonské ministerstvo klimatu schválilo přednedávnem unikátní pilotní projekt Avatar, v jehož rámci začne Estonská geologická služba studovat geotermální energetická řešení, která zatím nejsou v Estonsku běžná. Podle plánu bude do roku 2026 postavena pilotní geotermální elektrárna pro povrchové sedimenty a budou analyzovány technické možnosti a ekonomická ziskovost využití geotermální energie.

Cílem projektu je zjistit, které lokality jsou vhodné pro geotermální energetická řešení nacházející se v sedimentech povlaku, a také zda je technicky možné a ekonomicky výhodné realizovat tato řešení v estonských podmínkách.

„Jedná se o jedinečný projekt, který je náročný na výzkum a pomáhá nám lépe porozumět přírodním zdrojům Estonska. Geotermální energie je tepelná energie v zemské kůře, kterou můžeme využít ke snížení emisí oxidu uhličitého, zvýšení energetické bezpečnosti a podpoře hospodářského růstu při zachování čisté přírody,“ uvedla ministryně pro klima Kristen Michal.

Poradkyně v oddělení nerostných zdrojů ministerstva klimatu Helena Gailan doplnila, že podle plánu bude do roku 2026 postavena pilotní geotermální elektrárna pro povrchové sedimenty a budou analyzovány technické možnosti a ekonomická ziskovost využití geotermální energie.

„Tímto způsobem můžeme posoudit vhodnost technologie pro širší použití v Estonsku. Nízkoemisní geotermální energetická řešení jsou vhodná jak pro vytápění, tak pro chlazení budov a pomohou nám přiblížit se k cíli spotřebovávat v roce 2030 pouze obnovitelnou energii. Při pohledu do budoucna je jednou z důležitých příležitostí projektu zajištění poptávky po energii v Estonsku i v EU a zároveň snížení závislosti na fosilních palivech a zmírnění dopadů změny klimatu. Jednou z významných výhod geotermální energie je navíc její spolehlivost,“ řekla dále Helena Gailan.

Projekt realizuje Estonská geologická služba. Podle vedoucího oddělení geotermální energie Estonské geologické služby Aivara Auväärta je důležité studovat všechny známé možnosti výroby tepelné energie ze zemské kůry.

„Tepelná energie v sedimentech doby ledové je jedním z možných řešení, ve kterém, pokud jsou k dispozici vhodné geologické podmínky, je možné vytápět a chladit i větší budovy, jako jsou nemocnice, školy a byty a kompaktně umístěné soukromé domy Přesná data získáme v průběhu výzkumu, ale předběžné prognózy nám dávají odvahu očekávat, že to bude pro spotřebitele znamenat mnohonásobně nižší náklady na vytápění,“ řekl Aivar Auväärt.

Práce na projektu budou zahájeny ve druhém čtvrtletí letošního roku, kdy bude zahájen výběr geologicky vhodných ploch pro výstavbu pilotní stanice. Před výstavbou pilotní stanice budou na vhodných místech provedeny zkoušky pro měření geofyzikálních vlastností povrchu a energetické hodnoty podzemních vod.

Projekt je financován z opatření Podpora pilotních projektů pro účely klimaticko-energetické politiky strategie státního rozpočtu na období 2024-2027 a má celkový rozpočet až 1,25 milionu eur na tři roky.

(nik)