Produkce biometanu v Evropě stoupá. Stejně tak počet připojení bioplynových stanic do plynárenských sítí, jak vyplývá z nejnovějších informací Evropské bioplynové asociace.
Gas Infrastructure Europe (GIE) a Evropská bioplynová asociace (EBA) vydaly nejnovější Evropskou mapu biometanu, která poskytuje aktualizované poznatky o vývoji výroby biometanu na celém kontinentu. Podle oznámení se v 1. čtvrtletí letošního roku nacházelo v 25 vybraných zemích 1 678 zařízení na výrobu biometanu. V roce 2024 přibylo 122 nových stanic a v 1. čtvrtletí 2025 bylo uvedeno do provozu dalších 46.
Mapa také zdůrazňuje, že minimálně 86 procent těchto zařízení je připojeno k plynárenské síti. Podle nejnovějších informací z databáze EBA je sedm procent elektráren nepřipojeno a pro zbývajících sedm procent nejsou k dispozici údaje.
Letošní čísla ukazují pokračující silný růst v tomto odvětví:
Mohlo by vás zajímat
- 1 023 bioplynek ve vydání 2021
- 1 322 bioplynek v období 2022–2023
- 1 548 bioplynek v období 2023–2024
- 1 678 bioplynek v aktuálním vydání pro rok 2025

„Pokračující růst biometanu v celé Evropě odráží sílu místní angažovanosti a připravenost naší infrastruktury,“ řekl Pierre Duvieusart, člen představenstva GIE a sponzor oblasti biometanu. „Tato mapa je více než jen data – je to známka toho, jak komunity, průmyslová odvětví a sítě spolupracují na poskytování konkrétních řešení pro udržitelnou energetickou budoucnost,“ dodal.

Gas Infrastructure Europe (GIE) je asociace zastupující zájmy evropských provozovatelů plynárenských infrastruktur působících v oblasti přepravy plynu, skladování plynu a zpětného zplyňování zkapalněného zemního plynu (LNG).
GIE je partnerem evropských institucí, regulačních orgánů a zúčastněných stran v oboru. Sídlí v Bruselu.
GIE v současné době zastupuje 72 členských společností z 25 zemí. Vizí GIE je, že do roku 2050 bude plynárenská infrastruktura páteří nového inovativního energetického systému, který evropským občanům umožní využívat bezpečné, účinné a udržitelné dodávky energie.