Tři roky růstu prodejů a současně nejvyšší prodeje za posledních šest let. Takový byl pro výrobce osobních automobilů výsledek na evropském trhu s osobními automobily v roce 2015.
Za celý uplynulý rok vzrostly registrace nových osobních aut o 9,3 % na celkových 13,7 milionů. Oproti nejslabšímu roku 2013 se loni prodalo o 1,8 mil. aut více a k dosažení historicky rekordního prodeje dosaženého v roce 2008 už chybělo jen necelých 700 tisíc aut. Jde o výrazné zlepšení, které vrací automobilový trh k normálu. A v neposlední řadě pomáhá k ekonomickému růstu v zemích, jež jsou na tomto průmyslu nejvíce závislé, ať už jde o ČR nebo Slovensko.
Trh se tak jednoznačně zotavuje a napomáhá mu k tomu především optimismus zákazníků podporovaný jednak zlepšující se ekonomickou situací v Evropě, nízkými úrokovými sazbami, respektive dostupným financováním, a v neposlední řadě i dlouhodobě – pro zákazníky pozitivním – cenovým vývojem na automobilovém trhu. Kromě pozitivního naladění spotřebitelů v posledních měsících s velkou pravděpodobností začínají pomáhat k vyšším prodejům i padající ceny pohonných hmot. A v neposlední řadě nemůžeme zapomenout ani na firmy, které v loňském roce investovaly ve velkém do obměny svých vozových parků.
Z průzkumu mezi spotřebiteli v zemích EU vyplývá, že stále více lidí uvažuje o koupi nového vozu v průběhu následujících 12 měsíců. Zvlášť silně o tom uvažují spotřebitelé ve Velké Británii, kde se loni mimochodem prodalo nejvíce vozů za posledních 13 let. Rekordními prodeji se kromě Velké Británie může pochlubit i Švédsko, Dánsko a Česká republika.
Za pozitivní můžeme považovat i fakt, že roste dokonce i ochota nakupovat auta i na francouzském a italském trhu, který se loni s konečnou platností odlepil ode dna. A naladění spotřebitelů napovídá, že nejde jen o chvilkový záchvěv nebo jen o stářím vynucenou obměnu vozového parku firem.
Vyhlídky evropského trhu s osobními vozy zůstávají pozitivní i v letošním roce. Bylo by sice odvážné očekávat tak silný růst jako v předchozím roce, nicméně nic nenasvědčuje tomu, že by se tento trh měl vrátit do recese. Dostupnost financování zůstává velmi příznivá, nálada spotřebitelů pozitivní a ochota firem investovat solidní. Evropský trh by tak měl i v letošním roce napomáhat překlenout propady prodejů dosahované v některých asijských nebo latinskoamerických zemích.
Petr Dufek, investiční analytik ČSOB