INZERCE

BVP-2 používá automatický kanón 30 AK 2A42 s ráží 30 milimetrů. Foto: Ministerstvo obrany.

Prodej zbraní navzdory pandemii Covid-19 loni celosvětově vzrostl

Prodeji zbraní se i v době pandemie nemoci Covid-19 dařilo, ekonomické problémy související s pandemií hospodaření předních světových výrobců zbraní neublížily. Stovka největších zbrojních společností prodala v loňském roce obranné vybavení a vojenské služby za 531 miliard USD (12 bilionů korun) což po očištění o měnové vlivy představuje meziroční nárůst o 1,3 procenta. Ve své zprávě to oznámil Stockholmský mezinárodní ústav pro výzkum míru (SIPRI).

Nárůst prodeje zbraní byl nicméně sice za poslední tři roky, tržby z prodeje zbraní se ale zvýšily už šestý rok za sebou.

„Přestože celosvětový hrubý domácí produkt v roce 2020 klesl o 3,1 procenta, zbrojní průmysl dokázal o 1,3 procenta vzrůst,“ řekla agentuře DPA výzkumnice SIPRI Alexandra Marksteinerová. Růst nebyl tak velký jako v předchozích letech.

„Stále to ale považujeme za známku toho, že světová výroba zbraní je poměrně odolná vůči šoku způsobenému pandemií covidu-19 a následnému hospodářskému poklesu,“ podotkla.

Přední pozici na mezinárodním trhu se zbraněmi si opět udržely firmy ze Spojených států, které se od roku 2018 v žebříčku SIPRI stabilně umísťují na prvních pěti místech.

Loni prodalo 41 amerických firem, které patří mezi stovku největších zbrojovek světa, zbraně za 285 miliard USD. Meziročně se jejich tržby zvýšil o 1,9 procenta a na celkových tržbách se podílely 54 procenty.

Na druhém místě skončila Čína s podílem přibližně 13 procent.

Třetí Británie měla na celkových tržbách podíl 7,1 procenta.

Na čtvrtém místě skončilo Rusko, které na rozdíl od prvních tří zemí zaznamenalo výrazný pokles tržeb, a to o 6,5 procenta. Pokračovalo tak v klesajícím trendu, který začal v roce 2017. Tehdy byl prodej ruských zbraní na vrcholu.

Podle SIPRI jsou důvody posledního poklesu dva. Na jedné straně skončil ruský státní zbrojní program, na straně druhé zasáhla pandemie. Některé ruské firmy musely kvůli pandemii odložit dodávky zbraní a když nic nedodaly, nedostaly zaplaceno. Pokles tržeb zaznamenaly také francouzské firmy, a to o 7,7 procenta.

V žebříčku stovky největších firem je celkem 26 evropských společností. Jejich tržby loni činily 109 miliard USD a na celkových tržbách se podílely 21 procenty. Do první desítky se dostala pouze jedna evropská firma, a sice britská BAE Systems.

SIPRI mezi 100 největších zbrojních společností zahrnuje firmy, které prodávají těžké zbraně a vojenské služby armádním zákazníkům doma i v zahraničí. Od roku 2015 SIPRI poprvé zahrnuje do údajů také čínské společnosti. Od té doby se prodej zbraní zvýšil o 17 procent.

(čtk)