Kdyby měly zájem o elektromobilitu a elektromobily v České republice charakterizovat první měsíce letošního roku, ukázaly by, že je spíše vlažný. Prodej elektromobilů v zemi totiž zaznamenal meziroční pokles o 1,8 procenta. Noví majitelé zaregistrovali celkem 1350 bateriových elektrických vozidel. Celkem měly elektromobily podíl na prodejích 2,2 procenta, informovalo o tom Centrum dopravního výzkumu.

Nových osobních plug-in hybridních vozidel zaregistrovali noví majitelé 1388, meziročně o 8,4 procenta více, tržní podíl dosáhl 2,4 procenta. Vozidlo s vodíkovým palivovým článkem nebylo registrováno ani jedno.

Z pohledu značek se podle Lukáše Kaduly z Centra dopravního výzkumu registrovalo nejvíce osobních BEVs Tesla, Škoda, Hyundai, Volkswagen a BMW, z pohledu konkrétních modelů pak Škoda Enyaq (218), Tesla Model Y (170), Tesla Model 3 (142), Hyundai Kona (82) a Volkswagen ID.7 (47). U lehkých užitkových vozidel uspěly Nissan (12), Ford (9) a Opel (8). V kategorii nákladních automobilů se prodaly dva vozy značky Volvo.  

Jedním z důvodu poklesu registrací mohla být podle Lukáše Kaduly odložená poptávka firem a podnikatelů, kteří čekali na březnové zahájení státního programu Záruka Elektromobilita. Jak Ekonomický deník informoval, v rámci programu nabízí Národní rozvojová banka poskytnutí bezplatné záruky k úvěru na nákup elektromobilů, vozidel na vodíkový pohon a dobíjecích stanic. Po doložení vlastnictví vozidla mohou firmy a podnikatelé získat také finanční příspěvek ve výši až 300 tisíc korun na vozidlo a až 150 tisíc korun na dobíjecí stanici.

Mohlo by vás zajímat

„Pro podnikatele je připraveno celkem 1,65 miliardy korun na pořízení vozidel a 300 milionů na dobíjecí stanice,“ uvedl již dříve vrchní ředitel sekce fondů Evropské unie ministerstva průmyslu a obchodu Marian Piecha.

Stát pokračuje také v rozvoji dobíjecí infrastruktury. Ministerstvo dopravy vypsalo na její podporu v polovině ledna dvě výzvy v celkové výši 1,2 miliardy v rámci Operačního programu Doprava. Podpořit chce budování běžných dobíjecích stanic ve městech a obcích, rozvoj rychlodobíjecí infrastruktury pro nákladní vozidla i osobní vozidla nebo například rozvoj dobíjecí infrastruktury s bateriovým úložištěm.

(teč)