Německý regulační úřad dočasně zastavil kvůli právním nesrovnalostem proces schvalování německo-ruského plynovodu Nord Stream 2. Vadí mu obchodní strukruta projektu a požaduje, aby ji provozovatel upravil podle německého práva.
Plynovod Nord Stream 2 má po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa. Plynovod je už hotov, k zahájení provozu ale ještě potřebuje získat v Německu certifikát. Bez schválení úřadu dodávky plynovodem Nord Stream 2 na německý trh nesmějí. Dodavateli by hrozila pokuta. O tom, že německý regulační úřad bude důkladně prověřovat plynovod, psal Ekonomický deník již před měsícem.
Rozhodnutí o dočasném zastavení schvalovacího procesu dnes oznámila německá Spolková agentura pro sítě, která certifikaci provádí. Provozovatel plánoval založit ke správě plynovodního potrubí v Německu dceřinou společnost, což podle úřadu není dostačující řešení.
Podle směrnice Evropské unie musejí být provoz potrubí a distribuce plynu od sebe dostatečně odděleny. Švýcarská společnost Nord Stream 2 AG, za kterou stojí ruská plynárenská společnost Gazprom, se podle Spolkové agentury pro sítě rozhodla založit podle německého práva dceřinou společnost pouze pro německou část plynovodu
Úřad dnes ale uvedl, že schvalovací proces pozastavuje do doby, dokud nebude dokončen převod základních aktiv a lidských zdrojů na dceřinou firmu. Až se tak stane, může schvalování pokračovat. Země má na certifikaci čas do začátku ledna. Jakmile vydá své doporučení, postoupí ho Evropské komisi. Ta má další měsíce na odpověď.
I pokud dá Spolková agentura pro sítě projektu zelenou, může trvat až další čtyři měsíce, než se k němu vyjádří Evropská komise, uvedla agentura DPA. Poté bude mít německá síťová agentura další dva měsíce na konečné rozhodnutí, zda projekt schválí.
Mohlo by vás zajímat
Rozhodnutí se teoreticky může lišit od názoru komise. Pak by Německu hrozila žaloba u Soudního dvora Evropské unie. Následně by bylo na lucemburských soudcích, aby rozhodli, zda je rozhodnutí německého úřadu o certifikaci v souladu s právem EU.