INZERCE

Výsledek hospodaření VOP CZ skončil za předchozího vedení po zdanění za rok 2021 ztrátou ve výši více než 59 milionů korun, o rok dříve ztrátou ještě vyšší - více než 114 milionů korun. Foto: VOP CZ

Proč se „bez výběrka“ vrátil staronový šéf armádních opraven? Má stabilizovat vedení státního podniku

V srpnu se za nepřílišného zájmu médií vrátil na post ředitele vojenských opraven VOP CZ Marek Špok. Ten je řídil už v letech 2014 až 2019 do doby, než jej z rozhodnutí tehdejšího ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO) vystřídal Radovan Putna. Nyní se Špok vrací kvůli „urgentní potřebě stabilizovat vedení státního podniku“ a kvůli „kvůli strategickým zakázkám, u nichž se v brzké době předpokládá zapojení VOP CZ. Špok neprošel výběrovým řízení. Zákon to umožňuje, vysvětluje ministerstvo. O aktivitách předchozího managementu se objevovaly závažné zprávy, jednu z nich si můžete přečíst níže v textu.

Generální ředitel VOP CZ Radovan Putna odešel z vedení státního podniku letos v květnu, řízení se ujal finanční ředitel Martin Volný. Nakonec i on podnik opustil. K vedení podniku směřovala nějaký čas řada výtek a objevovaly se informace o protežování blízkých podnikatelů (viz níže v textu).

Z výroční zprávy za rok 2021 vyplývá, že VOP CZ měl v tomto roce průměrně 633 kmenových zaměstnanců a 42 agenturních. Za rok 2021 činily mzdové náklady podle účetní uzávěrky zhruba 222,3 milionů korun.

Výsledek hospodaření po zdanění za rok 2021 skončil ztrátou ve výši více než 59 milionů korun, o rok dříve ztrátou ještě vyšší – více než 114 milionů korun.

Přímými konkurenty státní zbrojovky jsou Czechoslovak Group nebo STV Group, které se věnují stejnému segmentu.

Ekonomický deník se proto zeptal ministerstva obrany, proč se do VOP CZ vrací staronový manažer.

Odpovědi přišly do redakce po více než měsíci.

„Důvodem pro návrat Ing. Špoka do vedení VOP CZ je urgentní potřeba stabilizovat vedení státního podniku. Významnou roli při opětovném jmenování Ing. Špoka ředitelem státního podniku sehrála jeho znalost prostředí, tedy silných stránek tohoto specifického podniku i všech úskalí, které s jeho vedením souvisejí. Vzhledem k tomu, že ministerstvo obrany muselo s ohledem na aktuální bezpečnostní situaci po odchodu Ing. Martina Volného z vedení podniku řešit naléhavě jmenování nového ředitele státního podniku, využilo možnosti stanovené v § 10 odst. 4 zákona č. 353/2019 Sb. (nominační zákon), výběrové řízení nekonat,“ sdělila Ekonomickému deníku po více než Simona Cigánková z tiskového odboru ministerstva. 

Marek Špok má podle ministerstva bohaté zkušenosti z oblasti činnosti státních podniků a je obeznámen s chodem, koncepcí a strategií i problematickými úskalími VOP, svou roli je tedy schopen plnit okamžitě. Navíc je držitelem bezpečnostní prověrky na stupeň Tajné, která mu umožňuje seznamovat se s utajovanými informacemi, sdělilo ke Špokově „znovunástupu“ ministerstvo.

Staronový šéf VOP CZ Marek Špok (vpravo) s bývalým ministrem obrany Lubomírem Metnarem. Foto: Ministerstvo obrany

Výjimku z konání výběrového řízení ministerstvo obrany uplatnilo kvůli mimořádné strategické roli, kterou VOP CZ zastává a současně kvůli jeho nepříznivé ekonomické situaci. Proto bylo rozhodnuto obsadit místo ředitele bez konání výběrového řízení tak, aby bylo zajištěno kontinuální převzetí řízení podniku, řešení ekonomické situace a nadále bylo zabezpečeno plnění strategických funkcí vůči státu, uvedl dále resort.

Nevalné výsledky

Státní podnik VOP CZ (bývalý Vojenský opravárenský podnik) sídlí v Šenově u Nového Jičína a zabývá se například opravami vojenské techniky či strojírenskou výrobou pro armádu i civilní sektor. Podnik zaměstnává více než 800 zaměstnanců.

Na otázku, jak ministerstvo obrany hodnotí nevalné ekonomické výsledky VOP CZ Simona Cigánková odpověděla: „Ekonomické výsledky VOP CZ se z dlouhodobého hlediska stabilizují, z dlouhodobého hlediska každý z ředitelů k této stabilizaci něčím přispěl.“

Údaje o hospodaření VOP CZ (výroční zprávy, tak zprávy nezávislého auditora obsahující účetní uzávěrky a přehled o peněžních tocích) jsou veřejně dostupné ZDE. Odkazy na výroční zprávy staršího data jsou pak zde: VOP CZ, s.p.

Protože výkonnostní kondice státní firmy není zářná, Ekonomický deník požádal o poskytnutí největších kontraktů (včetně ceny) VOP CZ za posledních 10 let.

Můžete nám prosím poskytnout největší kontrakty (včetně ceny) VOP CZ za posledních 10 let?

„VOP CZ s.p. naplňuje povinnost stanovenou zákonem č. 340/2015 Sb., o zvláštních podmínkách účinnosti některých smluv, uveřejňování těchto smluv a o registru smluv (zákon o registru smluv), ve znění pozdějších předpisů, a všechny uzavřené smlouvy uveřejňuje v Registru smluv dostupném na portále Úvod | Registr smluv (gov.cz); s ohledem na tuto skutečnost nepovažuje Ministerstvo obrany za vhodné rozhodovat o tom, které z kontraktů je nebo není třeba považovat za největší, a doporučuje využít dat uvedených na tomto veřejně přístupném portálu,“ zareagovala Simona Cigánková.

Kvůli nepříliš dobrým obchodním výsledkům chtěl znát Ekonomický deník i odměny manažerů.

„Plat ředitele je srovnatelný s platy vedoucích představitelů v jiných státních institucích. K základnímu platu přináleží roční a střednědobé odměny, které jsou určeny v závislosti na předem stanovených podmínek (např. hospodářský výsledek), jak je určuje zákon,“ odpověděla za ministerstvo Simona obrany Cigánková.

Jak si ministerstvo obrany, jako zakladatel VOP CZ, vysvětluje, že zatímco soukromý obranný průmysl v České republice prosperuje, VOP CZ nedokáže tuto konjunkturu využít a nedokázal se ani viditelně zapojit například do pomoci Ukrajině?

„VOP CZ z dlouhodobého hlediska stabilizuje své ekonomické výsledky, ty nelze změnit ze dne na den, každý obrat nějakou dobu samozřejmě trvá. Není pravdou, že se VOP CZ nezapojil do pomoci Ukrajině; VOP se zapojil a zapojuje, o podrobnostech pomoci ale z bezpečnostních důvodů nemůžeme nyní informovat,“ dodala Simona Cigánková z ministerstva obrany.

Dopis ministryni, šéfovi tajné služby, policii a dalším

O aktivitách předchozího managementu, pod vedením Radovana Putny, se objevovaly závažné zprávy. Ministryni obrany Janě Černochové, šéfovi vojenské policie Miroslavu Murčekovi, a dalším, byl v únoru adresován dopis, poukazující na údajná vážná zjištění ve VOP CZ. Dopis byl podepsán Jiřím Hanzelkou ze Štramberka, který se označuje za bývalého zaměstnance a člena dozorčí rady podniku. Z textu je zřejmé, že má o dění ve státní firmě povědomí.

Uvedené údaje budou pravděpodobně pseudonymem anonymního pisatele, protože v podniku byl v minulosti členem dozorčí rady Jiří Hanzl ze Šternberka. Nicméně podle zjištění Ekonomického deníku se vedení resortu podobnými informacemi zaobíralo.

Dopis poukazuje na údajné klientelistické vazby ve státním podniku.

Pisatel zmiňuje údajné klientelistické vazby vedení státního podniku s externími poradci Ivem Pilařem, Václavem Deverou a Pavlem Čechem z Chrudimi. Poradci měli podle autora dopisu po svém nástupu získat přístupy do všech objektů a systémů. Pisatel v dopise také pojmenovává údajné vstupy poradců do některých zakázek, které pro ně měly být údajně výhodné. Ekonomický deník proto přetiskuje dopis v celém znění.

První část dopisu, upozorňující ministryni obrany na údajný klientelismus ve státní firmě. Foto: Jan Hrbáček
První část dopisu, upozorňující ministryni obrany na údajný klientelismus ve státní firmě. Foto: Jan Hrbáček

V souladu s normami

Ekonomický deník proto ještě na jaře, těsně před odchodem, požádal o reakci na tyto podněty dnes už bývalého ředitele Radovana Putnu.

V jaké pozici jsou prosím v podniku pánové Ivo Pilař, Václav Devera a Pavel Čech?

Jedná se o externí poradce.

Jaké mají prosím pravomoci, kam mají přístup (objekty, systémy)?

Jedná se o interní informaci, kterou Vám bohužel nemohu poskytnout s ohledem na bezpečnost státního podniku.

Jak byli dotyční do svých pozic prosím vybráni?

V souladu s podnikovou normou o zadávání veřejných zakázek.

Jak jsou dotyční prosím honorováni?

Tato informace je veřejně dostupná v Registru smluv.

Můžete prosím sdělit podrobnosti k projektu TPV 2000 z roku 2019? Jak byl vysoutěžen, kolik stál, z jakých důvodů byl vybrán s firmou TVP Group? Nejde o starší produkt než MONACO? Bylo třeba systém dotvářet, proč, z jakých důvodů?

Tato informace je veřejně dostupná na našem profilu zadavatele a v Registru smluv. Nejedná se o starší produkt než systém MONACO. Informace ohledně systému TPV 2000 jsou interního charakteru.

Můžete prosím sdělit podrobnosti k dodávce nářadí z roku 2020? Jak bylo nářadí vysoutěženo, kolik stálo, z jakých důvodů byla vybrána firma CKP Chrudim?

Tato informace je veřejně dostupná na našem profilu zadavatele a v Registru smluv.

Bývalý ředitel VOP CZ Radovan Putna. Foto: VOP CZ
Kdo ze zmíněných pánů prosím nastavoval parametry na dodání dvou nových obráběcích strojů? Proč byla prosím vybrána společnost CNC-Inaxes, která dodává stroje z Asie? Na kolik zakázka vyšla? Byl prosím někdo, např. ing. Devera, v kontaktu se zástupci firmy CNC-Inaxes? Z jakých důvodů, proč?

Tato informace je veřejně dostupná na našem profilu zadavatele. V současné době stále probíhá předmětná veřejná zakázka, tudíž se o ní nemůžeme v současné době vyjadřovat.

Můžete prosím sdělit podrobnosti k projektu nového informačního systému ERP, HR, APS? Jak byl vysoutěžen, kdo vyhrál, kolik systém stál, z jakých důvodů byl vybrán? Systém QAD byl již nevyhovující nebo z jakých důvodů byl vybrán nový inf. systém?

Tato informace je veřejně dostupná na našem profilu zadavatele. V současné době stále probíhá předmětná veřejná zakázka, tudíž se o ní nemůžeme v současné době vyjadřovat.

Z jakých důvodů byla jako poradce-konzultant k 30 mm munici prosím vybrána https://smlouvy.gov.cz/smlouva/18981007 firma externího poradce Ivana Pilaře? Jakým způsobem byl vybrán dodavatel, kdo byli další uchazeči? Jaké jsou prosím zkušenosti a reference dodavatele se studiemi na výrobu munice? 

Byl vybrán v souladu s podnikovou normou o zadávání veřejných zakázek. Na poslední otázku se obraťte přímo na dodavatele, nejsme oprávněni sdělovat informace za něj.

Jan Hrbáček