INZERCE

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová přichátí na jednání vlády 15.3.2020. Foto: www.vlada.cz

Proč máme státu hlásit každou DPP, stěžují si podnikatelé

Poslanci schválili další zbytečné povinnosti pro zaměstnavatele, stěžuje si předseda Podnikatelských odborů Radomil Bábek. Konkrétně mu vadí nová povinnost oznamovat do osmi dnů nástup a ukončení zaměstnání realizovaného na základě dohody o provedení práce (DPP). Jedná se tak o další nepříjemnou byrokratickou povinnost, kterou vláda Andreje Babiše na firmy a podnikatele uvalila.

Líbivá zpráva o zvýšení příspěvku až o 370 korun, který dostanou zaměstnanci v karanténě, má podle podnikatelské asociace jednu vadu. „Díky sociálnímu inženýrství k němu přilepili poslanci další administrativní zátěž pro živnostníky a podnikatele, která je úplně zbytečná. A aby toho nebylo málo, pokud tuto novou a nesmyslnou povinnost nesplní, hrozí jim až milionová pokuta,“ říká předseda Podnikatelských odborů Radomil Bábek. Podle něho je tragické, že se navíc vše projednávalo zrychleně, ve stavu legislativní nouze a bez obvyklého připomínkového řízení.

Šéf Podnikatelských odborů Radomil Bábek. Foto: Podnikatelské odbory

Za dodatečnou byrokratickou zátěž je podle Bábka odpovědné ministerstvo práce a sociálních věcí vedené Janou Maláčovou. Dosud bylo povinné hlásit jen smlouvy typu DPP s příjmem od 10 tisíc korun měsíčně výše, tedy od hranice, kdy nastává povinnost odvádět zákonná pojištění ze mzdy. Jak Bábek dodal, nová povinnost zkomplikuje hlavně krátkodobé zaměstnávání studentů, penzistů a žen na mateřské.

Podnikatelské odbory se obrátily na senátory a doufají, že u nich naleznou podporu. Schválený zákon je totiž právě na cestě z dolní do horní komory parlamentu. Podnikatelské odbory (Unie podnikatelských a živnostenských spolků, z. s.) vznikly v únoru 2017 a v současnosti mají více než 14 tisíc členů.

Tomáš Rovný