Ministerstvo obrany má na příští rok připravené projekty až za 2,3 procenta hrubého domácího produktu, v dalších letech by pak měl nárůst pokračovat. Uvedla to ministryně obrany Jana Černochová (ODS) po dnešním zasedání velitelského shromáždění. Dosažení nákladů tří procent na bezpečnost během několika let, jak o něm v pondělí hovořil premiér Petr Fiala (ODS), podle ní dokáže Česká republika unést. Problémy vidí Černochová v personálních kapacitách pro řízení akvizic.

Náčelník generálního štábu Karel Řehka připomenul nakumulované resty ve vybavení armády z minulých let, na jejichž zacelení podle něj současná dvě procenta HDP nestačí. Vedle nákupu „železa“ bude podle Černochové třeba budovat také zázemí pro novou techniku, což jsou „také nemalé položky“, ať už půjde to rekonstrukce letišť či zázemí pro novou pěchotní techniku.

Černochová také upozornila na to, že stejným problémům jako s náborem vojáků čelí obrana také v civilní části resortu. Pokud nebude podpora ze strany civilní části fungovat, bude tím trpět armáda, a tedy i obrana země, doplnila. Nedostatek personálu vidí jako možná ještě větší problém než finance.

Mluvila i o novele zákona o vojácích z povolání, která mimo jiné navyšuje některé finanční benefity, včetně náborového příspěvku. Norma čeká na projednání Senátem. Je podle ní ale jasné, že hlavním motivem pro službu nejsou jen peníze, proto se chce zaměřit i na nefinanční motivaci.

Mohlo by vás zajímat

Ohrožení modernizace?

Problémům s personálními kapacitami čelí ministerstvo obrany v situaci, kdy je třeba armádu modernizovat a kdy do resortu budou plynout zvyšující se finance. Premiér Petr Fiala (ODS) v pondělí oznámil, že investice do obrany budou v souvislosti s bezpečnostní situací země muset během několika let vzrůst na tři procenta hrubého domácího produktu, loni přitom stát po dlouhých letech dosáhl dvou procent.

Personální situaci na ministerstvu kritizuje opozice. Podle bývalého ministra obrany z dob vlády hnutí ANO Lubomíra Metnara spory Černochové s náčelníkem generálního štábu Karlem Řehkou viditelně znemožňují spolupráci armády a ministerstva. Zmiňuje také odchod vrchní ředitelky ekonomické sekce Blanky Cupákové, která za úřad vedla jednání o podmínkách pořízení amerických stíhaček F-35, či ředitele rozpočtového odboru Zdeňka Roziny.