INZERCE

Letecký pohled na LNG terminál Freeport na ostrově Quintana v Mexickém zálivu. Foto: Freeport LNG

Problém v obřím LNG terminálu v Texasu. Exploze omezí vývoz na tři týdny. Evropa to pocítí

Spojené státy už několik týdnů zásobují vydatně Evropu kvůli invazi Ruska na Ukrajinu, a s ní spojenými sankcemi, zkapalněným zemním plynem (LNG). Kapacita dodávek ale na několik týdnů značně poklesne. Způsobila to exploze v jednom z největších LNG terminálů v zemi, Freeport LNG v Texasu.

Společnost podle agentury Reuters odhadla, že terminál bude vyřazen z provozu po dobu až tří týdnů. Což může mít silný dopad na dodávky LNG do Evropy, která poptává americký plyn kvůli invazi Ruska na Ukrajinu a zavřeným kohoutům plynovodů.

„Je to významné omezení provozu v jednom z hlavních zařízení v USA. Bude to znamenat jednu věc, nedostatek LNG. Boj o spotové LNG tak vyžene globální ceny LNG nahoru,“ uvedl podle Reuters Alex Munton ze společnosti Rapidan Energy.

V texaském Freeport se podle jeho slov poslední době nakládaly cca 4 tankery týdně.

„Třítýdenní stopka z trhu odejme přinejmenším 1 milion tun LNG, tedy zhruba 1,4 miliard metrů krychlových plynu,“ napsal server O energetice.

Omezení vývozu přichází v ne příliš dobrou chvíli. Začíná totiž růst poptávka po LNG od energetiků z Asie kvůli chlazení, zvýší se ale i poptávka z Číny, kde byla dosud energetická produkce omezena opatřeními proti Covidu-19.

„Vyřazení jednoho z největších terminálů v USA z provozu mělo okamžitý dopad na ceny zemního plynu na velkoobchodních trzích. Zatímco ceny plynu na americkém trhu značně poklesly ihned po oznámení tohoto incidentu v důsledku nižší poptávky po plynu na vývoz, v případě Evropy zareagovaly ceny dnes ráno prudkým růstem,“ napsal server O energetice.

Společnost Freeport LNG byla založena počátkem roku 2000. Když se v roce 2002 začala formovat koncepce firmy její management nečekal, že o několik let později změna dodávek zemního plynu o 180 stupňů postaví do čela vývozu zkapalněného plynu z USA. Dnes je jedním z největších LNG hubů na světě.

Podle současných odhadů mají Spojené státy americké dostatečné zásoby zemního plynu na více než sto let.

Denní produkce LNG ze tří zkapalňovacích linek společnosti Freeport LNG stačí k napájení a osvětlení metropolitní oblasti o velikosti San Antonia na celý den. San Antonio je druhé nejlidnatější město v americkém státě Texas a sedmé nejlidnatější město ve Spojených státech. V metropolitní oblasti města žije přes dva a půl milionu obyvatel.

V roce 2019 byla zprovozněna linky s terminálem, v roce 2020 pak druhá, díky kterým společnost postupně navyšovala kapacitu zkapalňování plynu na ostrově Quintana až na 2,2 miliardy kubických stop plynu denně.

V prvním kvartálu letošního roku dosáhl vývoz LNG z USA v průměru 11,5 miliardy kubických stop plynu denně, terminál Freeport se tak a exportu podílel téměř pětinou.

Společnost má smlouvy na dodávky LNG společnostem Osaka Gas, JERA (aliance společností Tokyo Electric a Chubu Electric), BP Energy, Total S.A. a SK E&S: celkem 13,4 MTPA výrobní kapacity na základě dvacetiletých smluv o zkapalňování plynu typu „use-or-pay“.

Freeport má výhody v blízkosti hlavních nalezišť břidlicového plynu, rozsáhlé síti vnitrostátních a mezistátních plynovodů a velkých obchodních uzlech se zemním plynem.

Má také ideální námořní podmínky. Vývozní terminál LNG ve Freeportu se nachází přibližně 10 km od námořní bóje přístavu Freeport a má 600 stop široký lodní kanál.

Freeport je prvním závodem na zkapalňování LNG v USA s elektrickým pohonem, který začal splňovat emisní požadavky.

(hrb)