INZERCE

Paroplynová elektrárna v německém Irschingu. Foto: Uniper

Problem solved. Německý dodavatel energií Uniper už kontroluje z 99 procent stát

Německá spolková vláda dokončila převzetí energetické společnosti Uniper SE – největšího dovozce zemního plynu do střední Evropy. Potvrdily to Spolkové ministerstvo financí a Spolkové ministerstvo hospodářství a ochrany klimatu. Situace Uniperu se zhoršila poté, co ruský Gazprom nejprve na jaře omezil a na konci srpna pak zcela zastavil export plynu do Německa. Uniper musel začít shánět dražší plyn z LNG terminálů, zároveň se snažil dodržet smlouvy se zákazníky. Výsledkem je mohutná ztráta, která jen za první pololetí letošního roku dle oznámení Uniperu dosáhla 12,3 miliardy eur (300 miliard korun).

Investice spolkové vlády do energetické společnosti Uniper SE byla dokončena. Podle rozhodnutí ze září 2022 převezme spolková vláda přibližně 99 procent akcií společnosti. Účast státu slouží k zajištění dodávek energie v Německu. Evropská komise schválila opatření podpory podle zákona o státní podpoře dne 20. prosince 2022.

„Na mimořádné valné hromadě společnosti Uniper SE dne 19. prosince 2022 schválili akcionáři navýšení kapitálu ve výši 8 miliard eur. Poté, co Evropská komise 20. prosince 2022 schválila stabilizační opatření v rámci státní podpory EU, mohlo být toto navýšení kapitálu realizováno. Akcie mohla upisovat pouze federální vláda nebo federální subjekt. Spolková vláda tak získává přibližně 93 % akcií společnosti za upisovací cenu 1,70 EUR za akcii. Spolková vláda získává dalších přibližně 6 % akcií od dosavadního majoritního akcionáře Fortum. Upisovací cena za jednu akcii je rovněž 1,70 eura, celkem tedy asi 500 milionů eur. Kromě toho byl na mimořádné valné hromadě vytvořen základní kapitál ve výši 25 miliard eur. Lze jej použít na pokrytí dalších již vzniklých kapitálových požadavků i budoucích kapitálových požadavků. Použití základního kapitálu podléhá schválení spolkové vlády, uvedla spolková ministerstva.

Poskytnutí stabilizačního opatření muselo být schváleno Evropskou komisí jako státní podpora. V průběhu schvalování byl spojen s podmínkami hospodářské soutěže, aby bylo zajištěno, že nepříznivé účinky podpory na podmínky obchodu budou co nejvíce zmírněny a že pozitivní účinky stabilizace převáží nad účinky nepříznivými. Spolková vláda je povinna snížit svůj podíl na maximálně 25 % plus jednu akcii nejpozději do roku 2028. Prodloužení této lhůty je možné pouze se souhlasem Komise EU.

„Tyto podmínky budou provedeny rámcovou smlouvou uzavřenou mezi spolkovou vládou a společností Uniper SE dne 19. prosince 2022. Zahrnují jak strukturální opatření, jako je povinnost prodat jednotlivé podíly a konvenční výrobní aktiva, tak omezení chování týkající se rozšiřování tržního postavení. Kromě toho existují rozsáhlé oznamovací a informační povinnosti a omezení týkající se odměňování představenstva a dozorčí rady společnosti Uniper SE,“ stojí ve společném vyjádření německých resortů.

Společnost Uniper SE provozuje kritickou energetickou infrastrukturu v Německu a hraje ústřední roli v dodávkách elektřiny a plynu. V důsledku ruské útočné války proti Ukrajině a zastavení dodávek ruského plynu se společnost dostala do existenčních potíží. Německá vláda proto již v červenci 2022 rozhodla o nezbytném balíčku pomoci pro společnost, který byl v září 2022 přizpůsoben dalšímu vývoji.

Na základě toho společnost Uniper SE již v minulých měsících obdržela rozsáhlou pomoc ve formě překlenovacích úvěrů od Kreditanstalt für Wiederaufbau (KfW). Prostředky KfW budou nyní nahrazeny vlastním kapitálem a částečně splaceny. Účast spolkové vlády v podniku, která se nyní uskutečnila, je důležitým milníkem v záchranném balíčku spolkové vlády, jehož cílem je stabilizovat podnik a spolu s ním zajistit bezpečnost dodávek v Německu.

„Stabilizační opatření vychází z § 29 odst. 1 zákona o energetické bezpečnosti a z dočasného krizového rámce Evropské komise pro státní pomoc v souvislosti s ruskou agresí proti Ukrajině (tzv. Ukrajina-TCF). Společnost jako provozovatel kritické infrastruktury v odvětví energetiky požádala federální vládu o stabilizační opatření. Federální vláda přislíbila potřebnou pomoc. Podrobnosti stabilizace byly vzájemně dohodnuty mezi spolkovou vládou, společností Uniper SE a bývalým většinovým akcionářem Fortum. Na rozdíl od opatření přijatých spolkovou vládou ve vztahu k společnosti Securing Energy for Europe GmbH (SEFE), dříve Gazprom Germania GmbH, společnost Uniper SE nebyla a není pod svěřeneckou správou spolkové vlády, ale zůstává sama odpovědná za řízení provozního podniku,“ vysvětlila spolková ministerstva.

Společnost Uniper není v Česku příliš známá, tak si ji pojďme představit. Fakticky se jedná o fosilní část koncernu E.ON, která byla oddělena k 1. lednu 2016. E.ON v roce 2018 prodal svůj podíl finskému Fortumu, který zde následně držel 75 procent akcií. Se zbývajícími akciemi se obchodovalo na frankfurtské burze.

Uniper podnikal ve 40 zemích světa, největší rozsah aktivit má vedle domácího německého trhu v Rusku (!), Švédsku a Velké Británii. Vlastní elektrárny o výkonu 33 tisíc megawattů. Jedná se hlavně o uhelné a plynové elektrárny, ve Švédsku vlastní také jaderné a vodní elektrárny. Uniper v minulých letech zobchodoval okolo 400 miliard kWh plynu ročně a vlastní podzemní zásobníky s kapacitou uložení 7,4 miliard m3 (80 miliard kWh) plynu.

V posledních letech se Uniper snažil setřást image „fosilní“ firmy. Začal masivně investovat do obnovitelných zdrojů energie a měl za cíl dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2035.

(hrb)