INZERCE

Logo Generální inspekce bezpečnostních sborů. Zdroj: GIBS

Problém dočasné ředitelky GIBS. Svědectví ve prospěch odsouzené úřednice. A následné mlčení

Výběrové řízení na ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů finišuje, zakrátko by měl být znám nový šéf tohoto sboru, který vyšetřuje trestné činy příslušníků ozbrojených složek. Podle informací některých médií výběrová komise poslala do finále premiérovi šéfa žalobců z Loun Radima Dragouna. Jeden z účastníků výběrového řízení, dočasná ředitelka GIBS Lenka Haderková, má přitom problém, o kterém se na veřejnosti moc nemluví. V minulosti svědčila ve prospěch trestně stíhané úřednice.

Když na jaře pod silným tlakem končil ředitel Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Michal Murín bylo jedním z důvodů jeho odchodu údajné vyzrazení citlivé informace. Krátce po Murínově odchodu jeho post obsadila bývalá vrchní komisařka služby kriminální policie a vyšetřování v Jeseníku a později právnička Policejního prezídia Lenka Haderková. A chutě se ujala práce, vznikla úzká informační báze s premiérem Andrejem Babišem (ANO 2011) a GIBS v téměř přímém přenosu veřejnosti zprostředkoval zatčení údajného pachatele staré vraždy z Karlovarska, jíž se měl dopustit bývalý policista.

Lenka Haderková vzápětí poté vyjevila snahu stát se řádnou ředitelkou GIBS a přihlásila se do výběrového řízení. První kolo ale výběrová komise skrečovala, přihlásil se jediný zájemce, pravděpodobně Haderková.

Nyní komise vybírá z 12 adeptů a Haderková je mezi nimi. Jak už to v životě bývá, každý z nás má za sebou byť drobné či větší zaškobrtnutí. Jak se nyní ukazuje, minulost je díky Haderkové ambici stát se šéfkou GIBS neúprosná i vůči této ženě. V minulosti totiž svědčila ve prospěch trestně stíhané přítelkyně, která byla pravomocně odsouzena kvůli krádeži.

Kauza kolem bývalé šéfky správního odboru radnice v Jeseníku Heleny Raidové začala ke konci roku 2008, kdy Lenka Haderková ještě působila v Jeseníku. „Tehdy kontrola na jejím odboru odhalila schodek šestnáct tisíc sto korun v jedné z pokladen. Peníze se sice během chvilky objevily, ale kvůli manipulaci s veřejnými prostředky se případem začala zabývat policie a Helena Raidová dostala okamžitou výpověď,“ popsal příběh ve zkratce Šumperský a Jesenický deník v červenci roku 2010.

Podle výpovědí měla Raidová pod pohrůžkou výpovědi nutit svou podřízenou Hanu Kolářovou, aby jí z pokladny města vydávala tisíce korun. „Obžalovaná od srpna do prosince 2008 v kanceláři správního odboru jako osoba pověřená vedením využívala svého postavení a pod nátlakem vzala z pokladny nejméně patnáct tisíc korun. Dále v kanceláři osobně i telefonicky pod výhrůžkami ztráty zaměstnání nutila Hanu Kolářovou, aby jí vydala z příruční pokladny peníze,“ odůvodnil soud podle Šumperského a Jesenického deníku první rozsudek – dvouletou podmínku. V příběhu hrála roli i šikana se sexuálním podtextem.

Raidová měla z kasy postupně vybrat téměř šestadvacet tisíc korun. Dluh částečně splatila, ale chybějících šestnáct tisíc korun za ni musela splatit Hana Kolářová. Ta před soudem uvedla, že její nadřízená byla stále bez peněz a zadlužená. „Když jsem jí už neměla z čeho půjčovat, tak si brala peníze z pokladny. Byla to moje nadřízená, měla problémy, chtěla jsem jí pomoci, jen jsem nevěděla, že to bude pokračovat a že bude mi vyhrožovat vyhazovem z práce,“ vypověděla před soudem Kolářová.

Svědkyně Lenka H.

V případu Heleny Raidové soud vyslechl několik svědků. Jedním z nich byla i stávající dočasná ředitelka GIBS Lenka Haderková. Ta se Heleny Raidové, později pravomocně odsouzené, zastala. Haderková, v té době už právnička Policejního prezidia byla podle Šumperského a Jesenického deníku klíčovým svědkem obhajoby a byla přítelkyní obžalované. Překvapilo mě, jak byly výpovědi všech podřízených Heleny Raidové stejné. Dohodli jsme se, že Jeseník je malý a tak si případ převzala policie v Šumperku,“ vysvětlovala Haderková před soudem podle deníku genezi vyšetřování případu Raidové. Jak list dále napsal podle Lenky Haderkové bylo nepravděpodobné, že by Helena Raidová kradla peníze. Připadá mi paradoxní, že by měla žádat podřízené o peníze nebo sebrat šestnáct tisíc z pokladny. To je tak nezajímavá částka, že by pro ni neriskovala práci, která byla cílem jejího života. Spíš jsou za celým případem mezilidské vztahy,“ dodala podle Šumperského a Jesenického deníku u soudu Haderková, podle níž úředníci na odboru nesnesli, že se z jejich kolegyně stala přísná a důsledná šéfová.

Část výpovědi dočasné ředitelky GIBS.

Protože soudy rozhodly v neprospěch přítelkyně Heleny Raidové i přes svědectví policistky Lenky Haderkové Ekonomický deník proto požádal Okresní soud v Jeseníku o výslech Haderkové v této kauze, aby mohl lépe popsat její roli. Soud to ale zamítl a poskytl Ekonomickému jen odsuzující prvoinstanční rozsudek.  Povinné subjekty neposkytují informace o rozhodovací činnosti soudů s výjimkou pravomocných rozsudků. Jiné informace o rozhodovací činnosti soudů než ty, které jsou obsaženy v již pravomocných rozhodnutích – například důkazy provedené v řízení, povinné subjekty nemohou žadatelům poskytnout. S ohledem na shora uvedené musela být proto žádost žadatele, který se domáhal poskytnutí listiny obsahující výpověď svědkyně Lenky Haderkové částečně odmítnuta,“ odůvodnil Okresní soud v Jeseníku, proč zčásti nevyhověl žádosti autora článku.

Z rozsudku se pak lze ve zkratce dozvědět, že Lenka Haderková znala Helenu Raidovou z běžného styku. „Nelíbilo se jí pouze to, že obžalovaná byla se svou podřízenou v kavárně, což nepovažovala za vhodné. Obžalovaná jí vysvětlovala, že chce, aby pracoviště fungovalo tak, aby byli všichni spokojeni. Začátkem prosince 2008 se od obžalované dozvěděla, že má nějaké problémy se svým zástupcem, a že tam došlo ke ztrátě peněz z pokladny. Když u ní byla před Vánoci 2008 na návštěvě, měla obžalovaná telefon. Volala jí Kolářová a obžalovaná jí pak řekla, že se bavili o tom jak Kolářová těch 16 tisíc nahradí. Poté ji požádal o schůzku bývalý policista, který pozval i obžalovanou a společně probírali, doklady o ztrátě peněz. Podle ní bylo nezbytné podat trestní oznámení, aby se věcí začala zabývat policie,“ stojí v rozsudku velmi zkráceně, jak Haderková u soudu vypovídala.

Ekonomický deník se proto obrátil s dotazy kvůli bližšímu vysvětlení na aspirantku na ředitele GIBS a její dočasnou šéfku Lenku Haderkovou. Ta ale na zaslané otázky více jak tři týdny vůbec nezareagovala. A to ani přes dvě urgence otázek.

GIBS po konci jejího šéfa Michala Murína opouští několik lidí. Například deník E 15 před časem spekuloval o odchodu vedoucí kanceláře ředitele Davida Rotta a řediteli úseku operativy Romanu Svitákovi. K poslednímu červenci končí podle informací Ekonomického deníku mluvčí inspekce Ivo Mitáček, který míří do civilu. Uplynulý pátek proběhly rozhovory s kandidáty na nového ředitele GIBS,  výběrové řízení tak míří do finiše. Podle informací médií členy výběrové komise nejvíce přesvědčil šéf Okresního státního zastupitelství v Lounech Radim Dragoun. Ekonomický deník tento týden napsal, že Dragoun byl účastníkem jedné ze dvou výprav žalobců do Afghánistánu na základě pozvání šéfa Vojenské policie Pavla Kříže. U obou cest unikal smysl, a podle informací zevnitř Vojenské policie šlo nadstandardní utužování vztahů mezi Křížem a vedením státního zastupitelství.  Zda bude jméno vítězného aspiranta na post šéfa GIBS, tedy pravděpodobně Dragouna, před jmenováním prodiskutováno na příslušných výborech Poslanecké sněmovny zatím známo není.

Jan Hrbáček