Rusko označilo Českou republiku za nepřátelskou zemi. Ekonomický deník se proto zeptal vrcholných politiků, zda nevnímají jako problém, že jako „nepřátelská země“ odebíráme jaderné palivo do českých jaderných elektráren od ruských firem. Odpovídali vesměs tak, že v závislosti na dodávkách tohoto sortimentu z Ruska aktuální problém nevidí.
V tabulce vůči Rusku nepřátelských zemí zaujímá Česká republika devatenáctou pozici, USA mají číslo 0. Ve zveřejněném vládním nařízení se uvádí, že seznam obsahuje státy, které „provádějí nepřátelské akce proti Ruské federaci, proti občanům Ruské federace nebo proti ruským právnickým osobám“.
#Kremlin, claiming to represent whole #Russia, made a list of ‘unfriendly countries’. List not quite big yet. It’s like a list of recognition which countries efforts most efficient in containment and isolation of #Kremlin’s aggressive behavior and it’s own Anti- Russian activity pic.twitter.com/6udXlmuqJu
— Linas Linkevicius (@LinkeviciusL) April 27, 2021
Celkem logicky se dá očekávat, že se takto vyhrocené vztahy promítnou i do ekonomiky, respektive do vzájemného obchodu. Jednou z nejsenzitivnějších komodit bilaterálního obchodu je pak palivo pro české jaderné elektrárny, které Česká republika kupuje léta právě od Ruska.
Mohlo by vás zajímat
Ekonomický deník proto poslal několika politikům (mimo jiné předsedům stran) a osobnostem dvě otázky, které se váží právě k této senzitivní komoditě: Když nás (ČR) Kreml otevřeně označil za nepřátelskou zemi, není to podle vás důvod, aby státní podnik ČEZ přehodnotil podmínky pro výběr dodavatele jaderného paliva? Může ho podle vás dodávat státní firma země, která naši republiku označila za nepřítele?
Diverzifikace dává smysl
V podstatě jediný respondent, respektive respondentka, odpověděl, že by Česká republika v otázce nákupu jaderného paliva měla brát víc v ohled aktuální bezpečnostní rizika, vyplývající z eskalace vztahů s Ruskem. „Ano, dávalo by smysl, kdyby ČEZ diverzifikoval dodavatele jaderného paliva i bez ohledu na současnou krizi. Z hlediska energetické bezpečnosti České republiky je vždy výhodné zajištění paliva a důležitých komponent pro chod a výrobu energie z více zdrojů,“ zareagovala šéfka sněmovního výboru pro obranu Jana Černochová (ODS).
ČEZ by měl podle Černochové diverzifikovat dodavatele a nebýt závislý pouze na jednom z Ruska, byť nabízí nejnižší cenu.
„Obecně platí, že nákupy strategických komodit musí brát v potaz i například naše zahraničně-politické zájmy. Nesmíme proto hledět při budoucím výběru dodavatelů a zhotovitelů nejen na cenu, ale i vážit bezpečnostně strategickou rovinu. Naše bezpečnost něco stojí a nesmí se omezit jen na ušetřené finance,“ míní Jana Černochová.
„Moji obecnou odpovědí je, že si nemyslím, že je možné při označení nepřátelská země ukončit hospodářskou spolupráci. Rozhodně to však je výzvou k obezřetnosti a větší opatrnosti,“ uvedl pak například předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).
Rus nechce přepustit zakázku
Ze strany Ruska je to podle Lipavského propagandistický akt. „Ale měli s okamžitou platností zastavit veškeré vývozy vojenského materiálu do Ruské federace,“ dodal Lipavský.
Není třeba urgentní řešení
„Podle mých informací je jaderné palivo do jaderné elektrárny Temelín naváženo na období deseti let. Zatím ho máme zásobu na několik let, tedy v této chvíli tuto otázku nemusíme urgentně řešit,“ zareagoval předseda sněmovního výboru pro bezpečnost Radek Koten (SPD).
Do budoucna bychom se podle Kotena měli důsledně vyvarovat jakýchkoliv experimentů majících vliv na jadernou bezpečnost našich elektráren. „V minulosti zde byly tlaky na změnu dodavatele palivových tyčí na již permanentně krachující společnost ze zámoří, které skončily kroucením palivových tyčí v reaktoru a takové riziko by mohlo do budoucna skončit druhým, tentokrát českým Černobylem. Velmi důsledně doporučuji tyto otázky přenechat odborníkům na jadernou bezpečnost a politickým hazardérům s ambicemi tuto oblast ovládat, naopak dlouhodobý pobyt v některé z budov městské čtvrti Bohnice,“ odepsal Koten.
ČEZ musí být připraven
„ČEZ má jaderné palivo na několik let dopředu. Současná eskalace je spíše diplomatická, než že by se zásadně změnila bezpečnostní hrozba ze strany Ruska.
Pokud by ke zvýšení bezprostředního ohrožení došlo, pak je na místě dodavatele měnit. A rozhodně je dobré mít vždy po ruce připravenou alternativu. Třeba i pro případ, pokud by spolupráci ukončilo Rusko. Dodavatelů paliva je po světě několik. Nyní to není nutné, ale ČEZ musí být k takovému kroku připraven,“ zareagoval na otázky Ekonomického deníku potenciální kandidát na prezidenta generál Petr Pavel.