INZERCE

Příslušníci bezpečnostních sborů budou moci žádat přepočet výsluh

Výsluhová agenda všech bezpečnostních sborů má přejít na ministerstvo vnitra. Nyní spadají Vězeňská služba a Celní správa pod spravedlnost a finance. Nově bude možné požádat o přepočet výsluh jako je tomu u důchodů. U automatické valorizace výsluh obdrží bývalí příslušníci jen oznámení o novém výměru. Jde o sociální dávky pro zachování životní úrovně příslušníků v jejich civilním životě.

Vyplývá to z návrhu rozsáhlé novely zákona o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů a Policii ČR. O novele Česká justice už informovala. Návrh chce mimo jiné zavést možnost přijímat do bezpečnostních sborů cizince, prodloužení služby do věku sedmdesáti let či konec pobírání výsluh příslušníky, kteří se dopustili trestného o činu.

Výsluhy jsou sociální dávky jako důchody

Kromě dalších změn má dojít k „revizi a doplnění procesní úpravy vyřizování výsluhového příspěvku“. „Ten má podle judikatury správních soudů charakter dávky sociálního zabezpečení, může být vyplácen po mnoho let, a proto by u něj zásada materiální správnosti měla mít přednost před zásadou neměnnosti správních rozhodnutí,“ uvádí důvodová zpráva.

„Výsluhový příspěvek příslušníků bezpečnostních sborů je podle rozhodovací praxe správních soudů ,opakující se dávkou sloužící k zachování životní úrovně příslušníků ozbrojených složek při jejich dalším zaměstnání v civilním životě´ a svým charakterem se velmi blíží dávkám sociálního zabezpečení,“ upřesňuje důvodová zpráva.

Výše výsluh se nemění

Návrh proto zavádí možnost přepočtu výsluhového příspěvku tak, jak funguje v případě důchodů podle zákona o důchodovém pojištění.

„Navrhovaný ,přepočet výsluhového příspěvku´ bude fungovat tak, že pokud plátce výsluhového příspěvku zjistí, že výsluhový příspěvek není vyplácen ve správné výši, z moci úřední provede nápravu. Přepočet přitom bude možný jak ve prospěch příslušníka, tedy byl-li ve svém nároku neoprávněně krácen, tak i v jeho neprospěch, tedy pokud je mu výsluhový příspěvek vyplácen ve vyšší částce, než mu náleží. Tento postup současné znění zákona neumožňuje, neboť po uplynutí zákonných lhůt pro použití mimořádných opravných prostředků již nelze protiprávní stav jakkoli zhojit,“ vysvětluje k tomu důvodová zpráva.

Samotné výměry výsluh zůstávají nezměněny: Základ činí 20% služebního příjmu po patnácti letech služby. Od šestnáctého roku služby se zvyšuje výměra každý rok o další 3%. Po dvaceti odsloužených letech o každý další ukončený rok o 2% a po dvaceti pěti letech o jedno procento. Dobrá rada: Výsluha a důchod bez výplaty? Novelizována byla i ustanovení o valorizaci výsluhového příspěvku, souběhu s důchody, informační povinnosti příjemce, srážkách z výsluhových nároků i výplatě výsluhových nároků, uvádí k tomu ministerstvo vnitra, upozorňuje důvodová zpráva. Princip souběhu výsluh a důchodů starobních či invalidních zůstává – vyplácí se rozdíl mezi přiznaným důchodem a výsluhovým příspěvkem, pokud je výsluha…

Celý článek si můžete přečíst v MEDIA NETWORK MAGAZÍNU.
Přístupný je pro předplatitele.

Jste-li předplatitel, přihlásit se můžete zde.Přihlásit

Chcete-li se stát předplatitelem, jděte zde.Předplatit

Irena Válová