INZERCE

Fotovoltaická elektrárna, kterou v roce 2019 postavila česká firma Solek Holding v Chile, severně od Santiaga. Foto: David Tramba

Přírůstek obnovitelných zdrojů ve světě byl loni rekordní. Růst táhne stále víc fotovoltaika

Loni se po celém světě postavilo rekordních 295 gigawattů nového výkonu v obnovitelných zdrojích energie. To znamená, že 83 procent energetické kapacity přidané v loňském roce spadá do kategorie obnovitelných zdrojů energie. Vyplývá to ze zprávy o vývoji zelené energetiky v roce 2022, kterou zveřejnila Mezinárodní agentura pro obnovitelnou energii (International Renewable Energy Agency, zkratka IRENA).

Podle agentury IRENA se boom obnovitelných zdrojů týká hlavně Asie, Severní Ameriky a Evropy. Další regiony – Afrika, Latinská Amerika či Blízký Východ – zatím vykazují nižší přírůstky. Neplatí to však ve všech případech – vysoké tempo růstu v solární a větrné energetice má třeba Austrálie, Brazílie, Chile nebo Izrael.

Ukazuje se tak, že energetická krize vedoucí ke skokovému růstu cen zemního plynu, černého uhlí a dalších fosilních paliv oboru zelené energetiky pomohla k vyšší dynamice růstu. „Tento pokračující rekordní růst ukazuje odolnost obnovitelné energie uprostřed přetrvávající energetické krize,“ řekl generální ředitel IRENA Francesco La Camera. Zmínil také na rostoucí podporu zelené energetiky mezi politiky po celém světě.

Vývoj po jednotlivých zdrojích vypadá následovně:

  • Vodní energie: Kapacita vodních elektráren se loni zvýšila o 30 gigawattů (GW) na celkových 1392,6 GW a roste tak stabilním tempem. Hlavní podíl na loňském přírůstku měla Čína (+22,5 GW). Ale jen 20 GW z loňského přírůstku řadí IRENA mezi obnovitelnou (ekologicky přijatelnou) vodní energetiku.
  • Větrná energie: Nárůst o 75 GW (na celkových 899 GW) vypadá impozantně, oproti rokům 2020 a 2021 nicméně zpomalil. Hlavními tahouny růstu byla Čína (+37 GW) a země EU (+15,7 GW).
  • Solární energie: Výkon solárních elektráren loni vzrostl o rekordních 191,5 GW (o rok dříve +141 GW) na celkových 1053 GW. Velký podíl na celkovém růstu má Čína (+86 GW), ale fotovoltaiky přibývaly prakticky po celém světě – včetně malých ostrovních států v Tichomoří a Karibiku.
  • Ve statistice solární energie jsou zahrnuty také koncentrační solární elektrárny, těch však od roku 2019 přibylo jen málo. Jejich celkový výkon se drží okolo 6,5 GW.
  • Bioenergie: Expanze se v roce 2022 mírně zpomalila (+7,6 GW ve srovnání s +8,1 GW v roce 2021), celkový výkon elektráren na biomasu či bioplyn ke konci roku 2022 dosáhl 149 GW. Také zde růst táhne nejvíc Čína.
  • Geotermální energie: Geotermální energie vzrostla o velmi skromných 181 MW (celkový výkon dosáhl 14 877 MW). Nový výkon přibyl v Keni, Indonésii, Turecku a v USA.
  • Elektřina mimo síť (ostrovní systémy): Kapacita vzrostla v roce 2022 o 1237 MW na celkových 12 435 MW. Silný růst lze pozorovat v Indii, Indonésii i některých afrických zemích (Keňa, Súdán, Egypt aj.).

(dtr)