INZERCE

Hunter Biden se svým otcem a nevlastní matkou v lednu 2021 při nástupu Joea Bidena do funkce amerického prezidenta. Foto: Wikimedia Commons (CC BY 2.0)

Případ Hunter Biden. Nezbedný prezidentův syn se zapletl i se Zemanovými Číňany z CEFC

Čínský energetický koncern CEFC China Energy, který se významně zviditelnil svými investicemi v České republice, si nehledal kamarády jen v okolí prezidenta Miloše Zemana. Celkem 4,8 milionu dolarů vyplatil firmám, které ovládal syn současného amerického prezidenta Joea Bidena. Detailní informace o vazbách Huntera Bidena na CEFC v minulém týdnu popsal americký deník The Washington Post.

Vše začalo navazováním kontaktů, pořádáním luxusních večeří a opakovanými lety do Číny. Výsledkem byl v srpnu 2017 podpis smlouvy, na jejímž základě začal Hunter Biden poskytovat ambiciózním čínským investorům konzultace. A nechal si za ně platit milionovými částkami v dolarech.

Jak The Washington Post odhalil, v průběhu 14 měsíců čínské CEFC zaplatilo celkem 4,8 milionu dolarů subjektům ovládaným Hunterem Bidenem a jeho strýcem Jamesem. Naopak neexistují žádné důkazy, že by z této pochybné spolupráce těžil jeho otec Joe Biden – viceprezident v letech 2009 až 2017 a prezident Spojených států od ledna loňského roku.

Hunter Biden a jeho právní zástupce na dotazy novinářů z Washington Postu, který má obecně blíž k Demokratům než Republikánům, nereagovali. Ani úřad amerického prezidenta na tyto informace nereagoval. Poukázal jen na předchozí prohlášení, že Joe Biden „nikdy ani neuvažoval o tom, že by se zapletl do obchodu se svou rodinou, ani do jakéhokoli zahraničního podnikání.“

Jak Hunter Biden potkal Jie Ťien-minga

Hunter Biden při návštěvě v Centru pro strategická a mezinárodní studia v roce 2013. Foto: Wikimedia Commons (CC BY 3.0)

Joe Biden má celkem čtyři potomky, syn Hunter má pověst černé ovce rodiny. Má za sebou drogovou závislost a je proti němu vedeno federální vyšetřování kvůli daňovým únikům. Zapletl se do řady pochybných obchodů v Číně a na Ukrajině. Sám dodal „munici“ vyšetřovatelům poté, co dal do opravny ve státě Delaware notebook a nepřišel si jej vyzvednout. Notebook následně skončil v rukou FBI a jeho obsah také unikl do médií a k poradcům tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa.

Podle dat z notebooku oslovil zprostředkovatel z CEFC oslovil Huntera Bidena prvně v prosinci 2015 a požádal ho o setkání s Jie Ťien-mingem, zakladatelem a šéfem korporace. Zmíněné jméno není v Česku neznámé. Jie Ťien-ming byl od roku 2015 speciálním poradcem českého prezidenta Miloše Zemana. V únoru 2018 byl v Číně zatčen kvůli podezření z hospodářské kriminality a do dnešního dne je nezvěstný.

Hunter Biden se s Jie Ťien-mingem potkali až v roce 2017, kdy údajně jednali o vzniku společného podniku na vývoz zkapalněného zemního plynu (LNG) v Louisianě. Z toho sice nic nebylo, ale oba byznysmeni později uzavřeli smlouvu o konzultačních službách. Krátce po podpisu smlouvy v srpnu 2017 obdržel Hunter Biden první platbu. Poslední dorazila na podzim 2018, poté americká pobočka CEFC vstoupila do likvidace.

Vzestup a pád skupiny CEFC

CEFC byla taková čínská „rychlokvaška“, která rychle vyrostla a rychle padla. Během let 2015 a 2016 aktivně nakupovala v Česku, získala pod svou kontrolu třeba Pivovary Lobkowicz Group, hutní podnik ŽĎAS, pražské hotely Mandarian a Le Palais, kancelářský komplex Florentinum, stadion Eden, ale také 49,9 procenta v letecké společnosti Travel Service a 9,9 procenta akcií J&T Finance Group.

Pro CEFC pracovali v Česku na vedoucích postech Jaroslav Tvrdík (bývalý ministr obrany a šéf ČSA), diplomat Štefan Füle či Marcela Hrdá (bývalá ředitelka České pošty). Čínskou firemní skupinu v expanzi aktivně podporoval prezident Miloš Zeman, který dokonce z Jie Ťien-minga udělal svého poradce. Jenže ze snů o čínských investicích v Česku v řádu stovek miliard korun nakonec moc nezbylo; ve výsledku to byla velká blamáž.

Vedle investic v Česku odkoupila CEFC také podíl v rumunských rafineriích, těžební projekty v Rusku a Čadu, gruzínskou banku či pětinový podíl v americké Cowen Group. Jenže se stále víc a víc zadlužovala, až jí nakonec nadměrné dluhy zlomily vaz. V poslední fázi tažení, tedy na přelomu let 2017 a 2018, si už musela ze zoufalství půjčovat s úrokem až 36 procent.

Trosky firemního impéria Jie Ťien-minga nakonec získala čínským státem ovládaná korporace CITIC Group. Ta v dubnu 2019 definitivně převzala také celé portfolio firem a podílů, které nakoupila evropská divize CEFC v České republice.

(dtr)