INZERCE

Zkoušky téměř hotového řídicího systému ve výrobním závodě firmy ZAT. Foto: tisková zpráva ZAT

Příbramský ZAT dodá řídicí systém i na nové bloky maďarské jaderné elektrárny Paks

Český výrobce řídicích systémů pro energetiku a průmysl ZAT dodá svůj systém řízení regulačních tyčí pro nové bloky jaderné elektrárny Paks v Maďarsku. Projekt realizuje jako subdodavatel francouzské společnosti Framatome, zakázka se pohybuje v řádu stovek milionů korun.

Práce na projektu začnou v příštím roce. „Jde o další dodávku našeho řídicího systému SandRA na jaderné elektrárny v Maďarsku. Po jejím dokončení v roce 2027 tak budou všechny jaderné elektrárny zemí Visegrádské skupiny využívat řídicí systém společnosti ZAT,“ upozornil člen představenstva ZAT Ivo Tichý.

Systém kontroly a řízení řídicích regulačních tyčí reaktoru pro primární okruh jaderné elektrárny dodá firma na první blok elektrárny Paks II koncem roku 2025, na druhý v roce 2027. Jeho úkolem bude regulovat, zpomalovat nebo v případě potřeby zastavit štěpení v reaktoru.

Vizualizace budoucí elektrárny Paks. Zdroj: prezentace společnosti Paks II

Dodávka řídicího systému na jadernou elektrárnu Paks II je už druhým strategickým kontraktem, který společnost ZAT získala v Maďarsku po dodávce podobného systému na modernizované starší bloky elektrárny Paks. „Klíčovými faktory pro úspěch na tak náročném trhu, jakým je jaderný průmysl, je znalost místní legislativy, požadavků regulačních orgánů pro jadernou bezpečnost i provozovatelů jaderných elektráren včetně dodržování přísných mezinárodních předpisů,“ konstatuje členka představenstva ZAT Vladislava Česáková.

Česká společnost ZAT je dodavatelem řídicích systémů pro energetiku a průmysl. Firma sídlí v Příbrami, pobočky má v Plzni, Benešově, na Slovensku a na Kubě. Řídicí systémy ZAT jsou dnes využívány na 37 jaderných blocích v 7 zemích – ve Francii, Ukrajině, Slovensku, Maďarsku, Finsku, České republice a Arménii. V současné době má firma rozpracované dodávky řídicího systému pro tři reaktory staršího typu VVER 440 a pět moderních ruských reaktorů typu VVER 1200.

Projekt Pakš II zahrnuje výstavbu dvou bloků maďarské jaderné elektrárny s reaktory typu VVER-1200 o výkonu 1200 megawattů. Vlastníkem a provozovatelem je maďarská společnost Paks II ze skupiny MVM, hlavním dodavatelem je ruský Rosatom. Jak Ekonomický deník letos opakovaně upozornil, projekt nabírá zpoždění a provázejí jej komplikace technického i politického rázu.

Tomáš Rovný