Úterý, 24. května, 2022

Prezident Zeman jmenoval vládu premiéra Fialy. Zatím bez nemocného Nekuly

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Prezident Miloš Zeman dnes netradičně na zámku v Lánech jmenoval členy nové vlády Petra Fialy (ODS). Tvoří ji ODS, KDU-ČSL, TOP 09, Piráti a Starostové a nezávislí (STAN). Hlava státu jmenovala kabinet v podobě, v jaké mu ho Fiala navrhl před měsícem. Prezident původně oznámil, že odmítá jmenovat ministrem zahraničí Jana Lipavského (Piráti).

Jmenován zatím nebyl Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), který je kvůli nákaze covidem-19 v izolaci. Řízením ministerstva zemědělství je dočasně pověřen předseda lidovců Marian Jurečka.

Ve vládě obsadí šest postů občanští demokraté, tři získali lidovci a dvě místa TOP 09. Starostům připadla čtyři ministerská křesla, Pirátům tři. Oproti dosavadnímu kabinetu ANO a ČSSD vznikla místa tří členů vlády bez portfeje. Koalice Spolu a Pirátů a STAN se rozhodly i s ohledem na předsednictví ČR v EU zřídit post ministra pro evropské záležitosti, obnovit funkci ministryně pro vědu, výzkum a inovace a zřídit ministra pro legislativu, který bude předsedat Legislativní radě vlády.

Zeman minulý pátek oznámil, že odmítá jmenovat Lipavského ministrem zahraničí. Vyčetl mu vztahy k Izraeli a visegrádské čtyřce nebo nízkou kvalifikaci. Fiala ale po pondělní schůzce s hlavou státu překvapivě oznámil, že Zeman jmenuje všechny ministry podle jeho návrhu. Dnes při ceremoniálu kancléř Vratislav Mynář Lipavského nejprve nazval magistrem, následně se opravil a uvedl, že je bakalář.

Jmenování kabinetu se nezvykle neuskutečnilo na Pražském hradě, ale v Lánech, kde od konce listopadu prezident pobývá po své měsíc a půl dlouhé hospitalizaci v Ústřední vojenské nemocnici. Ministři po ceremoniálu zamíří do Strakovy akademie, kde mají v plánu první zhruba hodinové jednání a tiskovou konferenci. Poté začne Fiala uvádět ministry do úřadů, což bude pokračovat v sobotu.

O důvěru hodlá kabinet požádat poslance v polovině ledna, ve Sněmovně má většinu 108 hlasů. Do té doby plánuje dopracovat své programové prohlášení. V programové části koaliční smlouvy slibuje nová koalice například prosazení důchodové reformy, růst výdajů na obranu i na kulturu nebo pravidelnou valorizaci plateb do zdravotnictví za tzv. státní pojištěnce, tedy například děti, penzisty a nezaměstnané. Strany se zavázaly udržet učitelské platy nejméně na 130 procentech průměrné mzdy. Chtějí také obnovit „havlovskou“ zahraniční politiku zaměřenou na podporu demokracie, lidských práv a občanské společnosti.

Na kabinet čekají některá bezodkladná rozhodnutí, zejména ohledně boje s epidemií covidu-19. Bez žádosti vlády a jejího schválení poslanci přestane o Vánocích platit nouzový stav, kabinet tak podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) musí už dnes rozhodnout, zda žádost do sněmovny pošle. Přepracovat se vláda chystá také státní rozpočet na příští rok. Končící kabinet navrhl rozpočet se schodkem 377 miliard korun, nastupující chce deficit snížit pod 300 miliard.

(čtk)

Nově jmenovaní členové vlády:

Mgr. Vít Rakušan
místopředseda vlády a ministr pověřený řízením Ministerstva vnitra

Ing. Marian Jurečka
místopředseda vlády a ministr pověřený řízením Ministerstva práce a sociálních věcí a Ministerstva zemědělství

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D.
místopředseda vlády a ministr pověřený řízením Ministerstva pro místní rozvoj

prof. MUDr. Vlastimil Válek, CSc.
místopředseda vlády a ministr pověřený řízením Ministerstva zdravotnictví

Ing. Zbyněk Stanjura
ministr pověřený řízením Ministerstva finance

Mgr. Jana Černochová
ministryně pověřená řízením Ministerstva obrany

JUDr. Pavel Blažek, Ph.D.
ministr pověřený řízením Ministerstva spravedlnosti

Bc. Jan Lipavský
ministr pověřený řízením Ministerstva zahraničních věcí

Ing. Jozef Síkela
ministr pověřený řízením Ministerstva průmyslu a obchodu

Mgr. Martin Kupka
ministr pověřený řízením Ministerstva dopravy

Mgr. Petr Gazdík
ministr pověřený řízením Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy

Ing. Bc. Anna Hubáčková
ministryně pověřená řízením Ministerstva životního prostředí

Mgr. Martin Baxa
ministr pověřený řízením Ministerstva kultury

doc. PhDr. Mikuláš Bek, Ph.D.
ministr

Mgr. Helena Langšádlová
ministryně

JUDr. MgA. Michal Šalomoun, Ph.D.
ministr

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter