Prezident Petr Pavel požaduje, aby spory ohledně vývozu dronů na Ukrajinu byly rychle, transparentně vyšetřeny a výsledky zveřejněny. Odmítá jednání zúčastněných stran přes média. Řekl to v dnešním pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

O kauze bude jednat s premiérem Petrem Fialou v příštím týdnu. Jednání s ministryní obrany Janou Černochovou (oba ANO) avizoval na další týden.

Ministryně před týdnem uvedla, že orgány činné v trestním řízení prověřují podezření související s vývozem dronů z Česka na Ukrajinu. Jde například o možné zneužívání diplomatických pasů a údajný nelegální dovoz dronů na Ukrajinu českými vojáky. Týká se to projektu Nemesis, který organizuje spolek Skupina D.

Prezident uvedl, že mimořádná situace, jakou konflikt na Ukrajině je, si žádá mimořádná opatření. „Nevedeme utajená jednání, nic co by bylo v rozporu se zákonem, natož ústavou,“ uvedl Pavel k výrokům ohledně účasti některých svých spolupracovníků v kauze.

Mohlo by vás zajímat

Prezident chce o této kauze, kde figurují někteří jeho bývalí kolegové z armády, plukovník Otakar Foltýn nebo náčelník Vojenské kanceláře prezidenta republiky – brigádní generál – Radek Hasala, jednat s ministryní obrany. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) ale s prezidentem na to téma jednat nemůže, protože dozorující státní zástupce si vyhradil k vyšetřování mlčenlivost. Výzvu k rozhovoru na toto téma proto bude muset nejspíš odmítnout.

Hledání cest pomoci Ukrajině na všech úrovních je podle prezidenta chvályhodné. „Naší snahou je, aby to bylo v maximálním souladu se zákony. Na druhou stranu válka na Ukrajině není standardní situace, je to mimořádná situace, a mimořádná situace občas vyžaduje mimořádná opatření. Hledáme různé cesty, jak Ukrajině pomáhat, na úrovni jednotlivců, na úrovni organizací, ale i státu,“ uvedl prezident. Doplnil, že organizace, které se různými cestami snaží na Ukrajinu dostat materiální, ale i vojenskou pomoc, to nedělají pro vlastní obohacení. „Vůbec neříkám, že v rámci těchto aktivit někde nemůže dojít k nějakému chování, které bude v rozporu s pravidly, případně se zákonem. V takovém případě je třeba to vyřešit, vyšetřit naprosto otevřeně,“ uvedl. Pokud se podle něj pochybení prokážou, bude třeba na ně reagovat správnou cestou, ať už administrativní, personální, kázeňskou nebo i soudní. Pokud ale politici během vyšetřování kauzu neustále komentují, přidávají spekulace, dělají podle něj pravý opak toho, než je dát prostor nezávislému vyšetřování.

„Pokud je cokoli, udělování pasů, případně pořizování dronů špatně, ať se to vyšetří, to jen podporuji. Naopak budu požadovat, aby to bylo vyšetřeno rychle, transparentně a aby výsledky byly zveřejněny, Na druhou stranu považuji za naprosto nestandardní a škodlivé, když se po oznámení takového podezření v době vyšetřování neustále do toho případu vnáší nové informace, spekulace,“ uvedl a zmínil i slova ministryně, „jako je pašování“. „To poškozuje dobré jméno armády, ministerstva a bohužel i celé České republiky,“ řekl.

Diplomatické pasy a čeští elitní vojáci na Ukrajině

Projekt Nemesis na sbírku peněz pro drony Nemesis určené Ukrajině organizuje spolek Skupina D, který byl do obchodního rejstříku zapsán v prosinci 2023. K zakladatelům spolku patří herec Ondřej Vetchý, bezpečnostní analytik Milan Mikulecký a podnikatel a investor Jan Veverka. Čestným předsedou spolku je náčelník generálního štábu Karel Řehka, jehož zapojení do projektu v minulosti kritizovala ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Dalšími klíčovými postavami projektu jsou bratři Martin a Mikuláš Kroupové z neziskové organizace Post Bellum nebo Otakar Foltýn z Vojenské kanceláře prezidenta republiky.

Skupina D je jedním z nejúspěšnějších projektů na sběr peněz na podporu Ukrajiny, která se už téměř tři roky brání válečné agresi Ruska. Dosud vybrala více než 216 milionů korun. Za vybranou částku lze pořídit podle údajů spolku téměř 22 000 dronů. Podle Ondřeje Vetchého byl původní cíl vybrat 100 milionů korun.

Svým názvem spolek odkazuje ke Zvláštní skupině D. Tu založilo v roce 1941 ministerstvo národní obrany československé exilové vlády v Londýně a její zpravodajští důstojníci vybírali a cvičili československé parašutisty k výsadku na území okupovaná nacistickým Německem.

Skupina D také organizuje „operaci spravedlivá odplata“, jejímž cílem je vybrat peníze na 100 tun plastické trhaviny pro ukrajinské vojáky.

Server Aktuálně.cz 4. února napsal, že vojenská policie má podezření na trestnou činnost armády při spolupráci se Skupinou D. O dva dny později server napsal, že elitní vojáci nelegálně vozili drony na Ukrajinu a že trestní řízení týkající se součinnosti armády se spolkem Skupina D se bezprostředně týká speciálních sil. Mluvčí vojenské policie Kateřina Mlýnková serveru sdělila, že se prověřuje možné neoprávněné nakládání s majetkem ministerstva obrany a možné využívání příslušníků armády nad rámec úkolů ozbrojených sil. Podle informací Aktuálně.cz šlo třeba o to, že vojenský materiál doprovázeli na Ukrajinu příslušníci 601. skupiny speciálních sil, ale neměli pro to povolení Parlamentu.

Před týdnem ministryně obrany Jana Černochová (ODS) v diskusním pořadu Partie na CNN Prima News řekla, že orgány činné v trestním řízení prověřují podezření související s vývozem dronů z Česka na Ukrajinu. Jde například o možné zneužívání diplomatických pasů a údajné pašování dronů ze strany armády. „Všechna podezření právě šetří orgány činné v trestním řízení a já jsem za to ráda, protože to je jediná možnost, jak dostaneme nějaké rozhřešení nebo rozsudek, jestli došlo k nějakému porušení, nebo ne,“ řekla ministryně. „Ta obvinění samozřejmě vážná jsou,“ dodala ministryně a zdůraznila, že je proto nemůže nechat být. Ministryně již loni informovala, že věc prověřuje inspekce ministerstva obrany. Věc v tuto chvíli podle ní vyšetřuje vojenská policie.

Prohlásila také, že jí nepřijde normální, když má diplomatický pas jeden ze zakladatelů spolku Jan Veverka. „Získal ho způsobem, který není v pořádku, není v souladu se všemi právními předpisy, které na resortu máme,“ dodala. Uvedla, že věc chtěla řešit i s prezidentem Petrem Pavlem, protože se dotýkala také velitele 601. skupiny Miroslava Hofírka. Podtrhla, že není možné, aby se na vrátnici ministerstva zahraničí rozdávaly diplomatické pasy na základě podpisu neoprávněné osoby, tedy generála Hofírka. Deník N loni v listopadu uvedl, že o Hofírkovi jednala ministryně s prezidentem Pavlem za účasti náčelníka generálního štábu Karla Řehky. Podle deníku tehdy prezident řekl, že k odvolání Hofírka nevidí důvod.

Okolnosti dovozu dronů na Ukrajinu kritizují zástupci opozičního hnutí ANO nebo SPD.

Seznam Zprávy počátkem měsíce upozornily na to, že Vetchý podal trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli pomluvám, které činnost spolku provází. Podle herce ubližují jménu spolku, lži na adresu skupiny z jeho pohledu vychází od novinářů i politiků. „Náš spolek přísně dodržuje zákony a jako předseda vím, že já i moji spolučlenové tyto aktivity provozujeme s čistým svědomím a ryzím srdcem, s plným vědomím, že tím chráníme především Českou republiku,“ uvedl Vetchý. Podle něj veřejností kolují výmysly, že si za peníze ze sbírky kupují auta, drony přeprodávají či peníze kradou. A mezi důležité svědky, kteří podáním svědecké výpovědi mohou významně přispět k odhalení trestné činnosti a neznámého pachatele, Vetchý podle serveru ve svém podání zařadil i ministryni obrany.