Prezident Petr Pavel vystoupil podruhé za svůj mandát před Poslaneckou sněmovnou. Politikům řekl, že by obrana měla být společné téma, a to by rozhodně nemělo být součástí předvolebního boje. Stejně tak podle něj není možné toto téma, vzhledem k tomu, jak se vyvíjí bezpečnostní situace ve světě, jakkoliv zlehčovat, znevažovat a znehodnocovat. Pavel promluvil k poslancům na mimořádná schůzi iniciovaná opozičním hnutím ANO ke koncepci armády do roku 2035.

Český prezident zároveň kritizoval i debaty, které vedou k oslabování role armády a její důvěryhodnosti. Mohou podle něj velice negativně ovlivnit nejen vnímání bezpečnosti České republiky občany, ale také bezpečnost země mezinárodně a naši důvěryhodnost jako spojence.

„I z toho důvodu bych se mnohem raději bavil o tom, jak budeme společně chápat základní východiska pro bezpečnost této země a tím je společné chápání hrozeb, kterým čelíme,“ uvedl prezident.

Hrozby podle něj v současnosti definují schválená bezpečnostní a obranná strategie. „Obě tyto strategie hovoří o tom, že hlavním cílem je zachování suverenity naší země, její územní celistvosti, demokratických hodnot, vlády práva, a to všechno v rámci spojeneckých vazeb, protože jsme si vědomi toho, že sami v Evropě nebudeme schopni zajistit ani bezpečnost, ani naši prosperitu,“ sdělil prezident.

Mohlo by vás zajímat

Odmítl zpochybňování kroků odborníků při naplňovaní strategických dokumentů. „Je důležité, abychom kontrolovali akvizice a efektivitu vynaložených nákladů. Ale potom, co dojdeme ke shodě a nějaký dokument schválíme, tak pak už nemá smysl do něho zasahovat,“ uvedl.

Prezident Pavel mluvil i tom, že budovat, chránit a rozvíjet Českou republiku ukládá občanům nejen preambule ústavy, ale i další předpisy. „Je proto velice nešťastné, kdyby téma obrany bylo považováno za něco, co by mělo nést stranické tričko,“ uvedl.

Základními principy, na kterých je podle prezidenta třeba nalézt shodu, jsou podle Pavla posílení obranyschopnosti či spojeneckých vazeb nejen naplňováním závazků k NATO. „Na zajištění naší bezpečnosti, ať už vnitřní, nebo vnější, bychom měli mít všichni stejný zájem,“ uvedl. Požádal, aby debata poslanců „probíhala s vědomím principů, které jsou pro všechny shodné“. „Hrozby nebudou rozlišovat podle stranické příslušnosti, ty budou dopadat na nás všechny,“ řekl.

V režimu utajení

Po prezidentově vystoupení si i přes nevoli opozičních stran Sněmovna odhlasovala, že bude jednání k obranyschopnosti České republiky a koncepci armády neveřejné. Tuto formu navrhla ministryně obrany Jana Černochová (ODS), uvedla, že náčelník generálního štábu Karel Řehka přednese i utajované informace.

Z jednání nebude pořizován zvukový záznam, poslanci si museli z jednacího sálu odnést mobilní telefony, notebooky i „chytré“ hodinky. Veřejná zůstane pouze ta část schůze Sněmovny, v níž budou rozhodovat o stanoviscích k předneseným informacím.

Proti postupu se ohradili zástupci opozičního hnutí ANO, kteří schůzi iniciovali. Předseda ANO Andrej Babiš se marně dožadoval, aby mu předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) umožnila vystoupit veřejně i poté, co dolní komora rozhodla o uzavřeném jednání.

Předsedkyně poslanců ANO Alena Schillerová poukazovala na to, že ANO podnítilo svolání schůze právě kvůli tomu, aby se veřejnost dozvěděla, že na bezpečnosti záleží všem. „Věřím, že nechcete umlčet opozici úplně,“ uvedla Schillerová. Neúspěšně navrhovala, aby se uzavřené jednání vztahovalo jen na vystoupení Řehky. Předseda poslanců SPD Radim Fiala neprosadil návrh, aby se uzavřené jednání netýkalo projevů řečníků s přednostním právem vystoupit.

Kromě prezidenta Petra Pavla tak v úvodní veřejné části jednání mohla projev přednést jen ministryně obrany, která současnou bezpečnostní situaci v Evropě označila za nejzávažnější od roku 1989. „Nikdo z nás tady nestraší a nechce strašit válkou,“ prohlásila na adresu kritiků současné vlády. Poznamenala, že v roce 2021 nikdo nevěřil ruskému vpádu na Ukrajinu a nelze očekávat, že by eskalaci konfliktu vyřešil za evropské země někdo jiný „z druhé strany oceánu“.

Armáda se podle Černochové potýká s dluhy z minulosti, které potrvá vyrovnat několik let. Není důležité, co kdo v minulosti zanedbal a podcenil, míní ministryně. Podle ní je nezbytné minulost v tuto chvíli odhodit stranou, odhodit vzájemné politické sváry a mít na paměti, že bezpečnost občanů a zajištění obranyschopnosti státu se nesmí stát tématem předvolebního boje.

ANO a SPD z jednání odešly

Poslanci hnutí ANO a SPD se nakonec rozhodli uzavřeného jednání Sněmovny neúčastnit. Uvedli, že jim vadí to, že veřejně nedostali příležitost vystoupit všichni řečníci s přednostním právem. Podle místopředsedy ANO Karla Havlíčka přitom ANO a SPD ubezpečovaly koaliční politiky, že jejich představitelé by ve stručných a věcných vystoupeních nezmiňovali žádné utajované informace.

Předsedkyně poslanců ANO Alena Schillerová řekla, že zákonodárci dvojice opozičních uskupení se do sálu na uzavřené jednání nevrátí. „Nebudeme se účastnit tohoto trapného divadla, najdeme si jiný způsob, jak veřejnost seznámit s našimi názory,“ uvedla. Rozhodnutí vést diskusi za zavřenými dveřmi považují předsedové ANO Andrej Babiš a SPD Tomio Okamura za snahu umlčet opozici a zabránit, aby občané slyšeli její názory.

Babiš řekl, že ANO nebude dělat stafáž premiérovi Petru Fialovi (ODS) v jeho předvolební kampani. Dnešní dění ve Sněmovně označil za absolutní šok, ale také neúctu a neochotu diskutovat. ANO mělo připravený návrh usnesení a jeho cílem bylo vést otevřenou a racionální debatu, dodal. „Aby veřejnost byla informovaná o názorech parlamentních stran a o tom, že naše hnutí má starost o obranyschopnost naší země a bezpečí občanů,“ uvedl. Koalice v čele s Fialou se podle něj bojí vlastních občanů a voličů.