Nejrozšířenější energií je elektřina. Využívá ji všech 4,3 miliónu českých domácností. Zemní plyn odebírá 62,9 % z nich.
Největší objem energií spotřebují Češi na vytápění. Většina rodin vlastní počítač a pračku. Sušičky či klimatizace jsou ale výjimkou. Ohledně aut dáváme přednost benzinu. Vyplývá to z nejnovějších výsledků šetření Energo 2015.
čtěte také: Zima zdražila elektřinu. Solární asociace jsou rády, že máme jádro
Průměrná roční energetická náročnost českých domácností klesá, hlavně díky zateplení nebo výměně oken. Před dvaceti lety se pohybovala kolem 90 gigajoulů na byt. V roce 2015 dosáhla 65 gigajoulů. Struktura toho, čím Češi topí nebo ohřívají vodu, se ale mění. Zatímco v roce 1990 pocházela skoro polovina energií z tuhých paliv, nyní jde jen o 13 %. „Domácnosti upouštějí od uhlí. Naopak více využívají zemní plyn nebo obnovitelné zdroje, jako je palivové dřevo, pelety nebo fotovoltaické systémy. Těmito způsoby získávají více než polovinu veškeré spotřebované energie“ shrnuje předsedkyně ČSÚ Iva Ritschelová.
Konkrétně na topení používají české domácnosti přibližně dvě třetiny veškerých energií, které spotřebují. V roce 2015 šlo o 196 585 terajoulů. Nejčastěji využívají dálkově dodávané teplo, zemní plyn nebo obnovitelné zdroje. Druhý největší podíl rovnající se 17,4 % spotřebovaných energií se vztahuje k ohřevu vody, k němuž se používá hlavně dálkově dodávané teplo, zemní plyn a elektřina. Na osvětlení a chod domácích spotřebičů připadá 7,2 % veškeré energie, o něco méně pak na vaření. Klimatizaci využívají české domácnosti zatím ojediněle. Provoz těchto zařízení představuje jen 0,1 % celkové spotřeby.
Mohlo by vás zajímat
Energo 2015 ukazuje, že naprostá většina rodin je vybavena pračkou, televizí i počítačem. Zcela běžná je také chladnička s mrazákem. Skoro 90 % tohoto bílého zboží bylo v energetické třídě A nebo vyšší. Sušičku prádla mělo jen 5 % bytů. Její průměrné stáří bylo necelé čtyři roky. Myčku nádobí vlastnilo 37 % rodin, využívaly ji v průměru 4,6krát týdně.
Auto používá 66 % rodin. Více než tři čtvrtiny z nich jezdí jen jedním vozem. 19 % využívá pro soukromé účely dva a více automobilů. „Z téměř 64 % převládají auta na benzin a z 35 % na naftu. Na alternativní paliva, jako je LPG nebo CNG, jezdila jen necelá 2 % automobilů,“ uvádí Zbyněk Štech z oddělení statistiky energetiky ČSÚ.
Na domácnosti připadá 28 % celkové tuzemské energetické spotřeby. V roce 2015 spotřebovaly 292 605 terajoulů energie. „Z celkové spotřeby elektřiny v roce 2015 domácnosti využily přibližně čtvrtinu, téměř polovinu nakupovaného tepla, více než třetinu zemního plynu a 39 % tuhých paliv. Na celkové spotřebě obnovitelných zdrojů energie se podílely necelými 67 %,“ konstatuje Radek Matějka, ředitel odboru statistiky průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ.
Průměrná spotřeba elektřiny činila 3 279 kWh na byt. Z regionálního pohledu byla nejvyšší v Královéhradeckém kraji. Pokud jde o tuhá paliva, domácnosti používající hnědé uhlí vykázaly průměrnou roční spotřebu 3,7 tuny. To pro ně znamenalo roční výdaj 13 000 Kč. V případě černého uhlí byla průměrná spotřeba 2,9 tuny, což byl náklad ve výši 14 000 Kč.
Více informací obsahuje právě vydaná publikace Spotřeba paliv a energií v domácnostech
-red-