Neratovická chemička Spolana výrazně omezí výrobu, zastaví některé z plánovaných investic a propustí většinu ze svých skoro 700 zaměstnanců. Potvrdila tím informace, které Ekonomický deník jako první zveřejnil v prosinci. Spolana z hlavních produktů zachová pouze výrobu kyseliny sírové a bude pokračovat v její modernizaci, zůstane zde 150 pracovníků.
Jak dnes Spolana uvedla v oznámení pro média, konec výroby se týká dvou ze tří klíčových produktů – polyvinylchloridu (PVC) a kaprolaktamu, což je meziprodukt používaný k výrobě nylonu a silonu. Reaguje tím na dlouhodobý pokles poptávky po těchto produktech a nízkou konkurenceschopností ve srovnání s producenty z USA a Blízkého Východu. V minulých letech Spolana vykázala více než miliardovou ztrátu, což není dlouhodobě udržitelné.
Konec výroby PVC a kaprolaktamu už fakticky nastal, propouštění bude postupné během letošního prvního pololetí. „Petrochemický segment prochází zásadní transformací. V posledních letech ji bohužel na evropském trhu provází i dlouhodobý útlum bez výhledu na oživení ve střednědobém horizontu. A protože výrobní kapacity Spolany jsou v evropském měřítku spíše menší, část naší současné produkce již není konkurenceschopná a tedy udržitelná,“ řekl jednatel společnosti Spolana Piotr Kearney.
Zároveň však vlastník Spolany, kterým je Orlen Unipetrol ze skupiny Orlen, dává najevo, že chce výrobu v Neratovicích udržet. Vedle zachování výroby kyseliny sírové počítá s restrukturalizací výrobního programu, jehož výsledkem bude přechod k produkci ziskových produktů, o které bude na českém i evropském trhu zájem. Podle informací Ekonomického deníku by se mohlo jednat třeba o výrobu nízkoemisního vodíku nebo recyklaci plastového odpadu.
Mohlo by vás zajímat
Jak Ekonomický deník informoval v prosinci, vážnost situace dokládají finanční výsledky Spolany za rok 2023. Oproti zisku 5 milionů korun v roce 2022 měla ztrátu ve výši 1,33 miliardy korun. Vlastník, tedy Orlen Unipetrol RPA, byl nucen posílit kapitál Spolany o více než 1,8 miliardy korun. Těžce ztrátová byla Spolana podle dobře informované zdroje Ekonomického deníku i v letošním roce.
Tržby se meziročně propadly skoro o 70 procent na loňských 2,38 miliardy korun. Spolana si ve výroční zprávě stěžuje na vysoké náklady na energie, které oproti roku 2021 vzrostly třikrát. A také na masivní dodávky levného PVC ze Spojených států a z Egypta na evropské trhy, které dále zesílily v důsledku poklesu ceny lodní dopravy.
Spolana loni v květnu dostala příslib dotace ve výši přes 2,5 miliardy korun z Modernizačního fondu na výstavbu nové jednotky na výrobu polyvinylchloridu (PVC). Tu však nebude realizovat a o dotaci přijde. Na počátku roku 2023 Spolana informovala o investici do modernizace provozu na výrobu kyseliny sírové za zhruba miliardu korun, kterou naopak dokončí.