INZERCE

Přerovští specialisté na optiku budou švédskému Saabu dodávat zaměřovače s červeným záměrným bodem pro protipancéřovou zbraň Carl-Gustaf. Foto: Meopta Přerov

Přerovská Meopta vyrobí pro švédský Saab zaměřovače na „pancéřové pěsti“

Přerovská společnost Meopta, mezinárodně uznávaný specialista na optiku, získala velmi zajímavý kontrakt ve Švédsku. Zbrojařské společnosti Saab bude dodávat zaměřovače na víceúčelové bezzákluzové protitankové zbraně, známější jako pancéřovky. Pro hanáckou společnost to není první kontrakt v zemí tří korunek. Cena kontraktu přesáhne 70 milionů korun.

Česko-americká nadnárodní společnost Meopta, která vyrábí optiku pro zobrazovací a osvětlovací systémy, uzavřela zajímavou smlouvu se švédskou zbrojovkou Saab.

Přerovští specialisté na optiku budou švédskému Saabu dodávat zaměřovače s červeným záměrným bodem. Jde o optický zaměřovací prostředek sloužící k rychlému zacílení jakéhokoliv zbraňového systému. Zaměřovače Z Meopty budou instalovány na víceúčelových zbraňových systémech Carl-Gustaf M4. Carl Gustav je přenosná víceúčelová bezzákluzová protitanková zbraň ráže 84 mm, vyráběná společností Saab Bofors Dynamics.

Pancéřovka Carl-Gustaf. Foto: Saab

Cena zakázky má přesáhnout 70 milionů korun.

Dodávky do zemí tří korunek mají proběhnout v tomto a příštím roce. Už dnes je ale rozjednaná další smlouva na období let 2023-2025.

Tyto kontrakty jsou pokračováním předchozí smlouvy uzavřené v roce 2015, v jejímž rámci začala Meopta do Švédska tyto zaměřovače dodávat.

Zaměřovače pro vozidla pěchoty

Meopta už spolupracuje s jinou švédskou společností – BAE Systems Hägglunds, výrobcem pásových bojových vozidel CV90. Základ této spolupráce spočívá ve výrobě zaměřovače UTAAS (Universal Tank and Anti-Aircraft System). UTAAS, vyvinutý společností Saab, je univerzální tankový a protiletadlový zaměřovač a systém řízení palby pro tanky a bojová vozidla, včetně CV90.

Meopta má uzavřenou smlouvu na výrobu a vývoz komponent těchto zaměřovačů pro programy CV90 v Nizozemsku a Švýcarsku. V těchto dnech absolvuje vozidlo CV90 vojskové zkoušky v České republice. Pokud by švédské CV90 zvítězilo ve výběrovém řízení na pásová bojová vozidla pěchoty, Meopta se stane globálním dodavatelem systémů UTAAS a jeho náhradních dílů.

Počátky spolupráce mezi Meoptou a Saabem sahají zpět do doby kolem roku 2000, kdy v České republice úspěšně probíhal Program průmyslové spolupráce Gripen v rámci smlouvy na pronájem švédských nadzvukových letounů. V té době Meopta začala vyvážet optické komponenty do Švédska a systémy od přerovské firmy byly instalovány ve verzích JAS-39 Gripen C/D.

Spolupráce mezi Meoptou a Saabem se pak rozšířila i do dalších oblastí a trvá až do současnosti. Od roku 2019 Meopta dodává společnosti Saab optické zaměřovače námořního zaměřovače CEROS pro jeho zákazníky na celém světě.

Meopta také dodává do Saab Dynamics zaměřovače pro víceúčelový zbraňový systém Carl-Gustaf M4, který používají například americké speciální jednotky v Afghánistánu.

Meopta, BAE Systems Hägglunds a Saab řeší i další výzkumné a vývojové projekty v oblasti optických řešení pro pozemní, vzdušné a námořní aplikace s cílem přinést na trh nová inovativní řešení. Spolu se společností Saab se Meopta zabývá i možnostmi dalšího vylepšení optických modulů použitých v zaměřovači UTAAS.

Dodávky pro českou armádu?

„Vnímáme spolupráci se švédskými firmami, ať už se jedná o BAE Systems Hägglunds nebo Saab, jako dlouhodobé partnerství. Probíhající i budoucí obchodní potenciál představuje stabilní a trvalou spolupráci a zabezpečuje pracovní místa v této velmi specializované oblasti. Meopta hodnotí stávající spolupráci velmi pozitivně a těší se na obchodní příležitosti se švédskými partnery v budoucnu,“ říká senior ředitel pro obchod a marketing společnosti Meopta Pavel Šťastný.

Šťastný míří k obřímu armádnímu tendru na 210 bojových vozidel pěchoty za více než 50 miliard korun. Zkoušky by podle ministerstva obrany měly skončit 6. června a následně je budou vojáci a nákupčí dva týdny vyhodnocovat. Spolu s německým Rheinmetallem a General Dynamics European Land Systems se o padesátimiliardovou zakázku uchází i zmiňovaná švédská BAE Systems s vozidlem CV-90.

Bojové vozidlo pěchoty CV-90 MkIV od společnosti BAE Systems. Foto: BAE Systems

Právě probíhající výběrové řízení Armády České republiky na bojová vozidla pěchoty je pro Meoptu velmi důležité. Ministerstvo obrany navíc opakovaně zdůraznilo, že průmyslová spolupráce a zapojení českého obranného průmyslu budou považována za důležitá kritéria při hodnocení nabídek na nová vojenská vozidla.

Spolupráce mezi Meoptou a švédskými firmami však přesahuje rámec výroby optických systémů. Meopta, BAE Systems Hägglunds a Saab společně identifikovaly další výzkumné a vývojové projekty v oblasti optických řešení pro pozemní, vzdušné a námořní aplikace s cílem přinést na trh nová inovativní řešení. Spolu se společností Saab se Meopta zabývá i možnostmi dalšího vylepšení optických modulů použitých v zaměřovači UTAAS.

(hrb)