Finanční správa vyzvala současné a především bývalé poplatníky silniční daně, aby si zkontrolovali své přeplatky a případně požádali o jejich vrácení. Významná část z nich vznikla totiž úhradou záloh na silniční daň u osobních aut po 1. lednu 2022, kdy už tato povinnost neplatila. V současné době finanční úřady tak evidují přeplatky v celkové výši 635 milionů korun. Ještě před rokem, kdy na ně správa poprvé upozornila, činily více než 1,5 miliardy korun.

„Přeplatky mohou být jednoduše vráceny do 30 dnů od doručení krátké žádosti podané na váš finanční úřad. Pokud si nejste jisti, jestli máte přeplatek na silniční dani, doporučujeme informaci ověřit přihlášením do vaší daňové informační schránky na portálu MOJE daně,” uvedla generální ředitelka finanční správy Simona Hornochová. Samotnou žádost o vrácení pak mohou poplatníci snadno vyplnit ve webové aplikaci a doručit na svůj finanční úřad datovou schránkou.

Informaci o existenci přeplatku na silniční dani lze kromě portálu zjistit také u místně příslušného finančního úřadu. „Pokud vám přeplatek vznikl, doporučujeme požádat finanční úřad o jeho použití na úhradu jiné daně nebo o jeho vrácení,” dodala Hornochová. 

Požádat o vrácení přeplatku lze i on-line, a to na internetových stránkách finanční správy. Ale pokud si poplatník o přeplatek sám nepožádá, nebo jej finanční úřad nepoužije na úhradu nedoplatku na jiné dani, stává se po šesti letech od svého vzniku příjmem státu, zdůraznila finační správa.

Mohlo by vás zajímat

Vláda silniční daň pro část vozidel k podnikání zrušila zpětně v reakci na velký růst cen paliv po ruské invazi na Ukrajinu. Od počátku loňska se daň nemusí odvádět za osobní automobily, autobusy a nákladních auta do hmotnosti 12 tun. Pro těžší nákladní vozidla a přívěsy se sazba daně snížila. Na silniční dani se tak loni vybralo 1,73 miliardy korun, tedy necelá třetina sumy vybrané o rok dřív.

(mig)