INZERCE

Přenosové sítě Ukrajiny a Moldavska byly synchronizovány se soustavami kontinentální Evropy. Ilustrační snímek. Foto: Pixabay

Přenosové sítě Ukrajiny a Moldavska byly synchronizovány se soustavami kontinentální Evropy. Kvůli válce

Provozovatelé přenosových soustav kontinentální Evropy úspěšně zahájili zkušební synchronizaci přenosových soustav Ukrajiny a Moldavska. Stalo se tak na základě žádosti tamních provozovatelů přenosových sítí, společností Ukrenergo a Moldelectrica, o nouzovou synchronizaci v souvislosti se situací na Ukrajině.

O synchronizaci Ukrajiny a Moldavska s kontinentální Evropou se jednalo od roku 2017. Realizovala se řada nezbytných kroků, včetně úspěšného odzkoušení ostrovního provozu. Dokončení synchronizace se původně plánovalo pro rok 2023, proces se však výrazně urychlil na základě žádosti o nouzovou synchronizaci Ukrajiny a Moldavska ze 27. a 28. února 2022.

Zkušební synchronizace se provedla po důkladné analýze asociace ENTSO-E, která potvrdila technickou proveditelnost propojení. Posuzovány přitom byly parametry z oblasti bezpečnosti provozu, informačních technologií včetně kybernetické bezpečnosti či legislativní a regulační aspekty. Přijata byla také řada opatření k zajištění bezpečnosti a spolehlivého provozu propojených evropských soustav.

„Je skvělé, že se podařilo sítě synchronizovat tak rychle. Především v případě Ukrajiny jsme si v době ruské agrese byli všichni vědomi, jak zranitelná kvůli ostrovnímu provozu byla. Také proto jsem synchronizaci sítí podpořil na mimořádné radě ministrů zemí EU pro energetiku na konci února,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

„Jedná se o významný milník pro provozovatele přenosových soustav v kontinentální Evropě i společnosti Ukrenergo a Moldelectrica, kterým se daří provozovat své energetické systémy v mimořádně obtížných podmínkách,“ říká viceprezident asociace ENTSO-E a ředitel sekce Zahraniční spolupráce společnosti ČEPS Zbyněk Boldiš.

Provozovatelé přenosových soustav Ukrajiny a Moldavska, společnosti Ukrenergo a Moldelectrica, požádali o nouzovou synchronizaci se soustavami provozovatelů v kontinentální Evropě na přelomu února a března.

Evropská síť provozovatelů přenosových soustav (ENTSO-E) vedla s Ukrajinou a Moldavskem intenzivní jednání s cílem zjistit rozsah nezbytných opatření, která pomohou zachovat spolehlivý provoz elektrizačních sítí v daných zemích. Ukrajina a s ní spojená síť Moldavska byla doposud propojena se soustavou Ruska, Běloruska a dalších států bývalého Sovětského svazu.

Synchronizace přenosových soustav je náročný proces, který obvykle trvá několik let. Hodnotí a testuje se řada technických a bezpečnostních ukazatelů, jako jsou například dostatečná kapacita propojovacích přeshraničních vedení či nastavení technických parametrů a postupů v obou systémech tak, aby nebyl ohrožen bezpečný provoz propojených soustav. V rámci příprav synchronizace se rovněž zpracovává řada studií o chování soustav po propojení a navrhují se opatření k řešení detekovaných problémů.

Jednání o synchronizaci Ukrajiny a Moldavska s kontinentální Evropou probíhají od roku 2017. Dokončena již byla řada kroků, včetně plánovaného testování, které nezávisle na vyhrocení situace na Ukrajině proběhlo ve dnech 23.–27. února letošního roku. V rámci testu byl úspěšně odzkoušen ostrovní provoz celé ukrajinské a moldavské elektrizační sítě. Oproti původnímu plánu opětovného připojení Ukrajiny k ruské síti, ke kterému mělo dojít po skončení testu, rozhodla společnost Ukrenergo o setrvání v ostrovním provozu. Dne 27. 2. pak Ukrajina požádala provozovatele soustav v kontinentální Evropě o nouzové propojení, stejný požadavek přišel 28. února také z Moldavska.

(hrb)