INZERCE

Společnost Premiot Mining & Resources se chystá obnovit těžbu břidlice a žuly v České republice a na Slovensku. Foto: PMR

Premiot Mining & Resources obnovuje těžbu tuzemské břidlice a žuly. Investuje čtvrt miliardy

Společnost Premiot Mining & Resources koupila dva břidlicové doly na severní Moravě (Lhotka u Vítkova a Nové Oldřůvky) a žulové lomy na Slovensku (Čierny Balog) a ve středních Čechách (Vápenice). Oba břidlicové doly disponují vytěžitelnými zásobami kvalitní štípatelné břidlice v milionech kubických metrů, což představuje životnost plánované výroby v řádu stovek let. Oba lomy pak disponují vytěžitelnými zásobami více než 10 milionů kubických metrů, což představuje jejich životnost minimálně na 60 let.

Deficit nerostných surovin se v České republice i v celé Evropské unii neustále prohlubuje. U nás se od 70. let neotevřel jediný nový lom a stavební firmy musí nahrazovat nerosty jinými materiály, např. umělým betonem. Modernizace a zvýšení efektivity jsou proto v rámci odvětví nutné.

K hlavním cílům společnosti Premiot Mining & Resources patří obnova těžby a úpravy břidlice za účelem ušlechtilé výroby a také obnova řemesla i bývalé slávy břidlicových dolů. Jak v oblasti těžby a úpravy břidlice, tak lomové těžby žuly chce firma dále rozšiřovat výrobní sortiment. Buduje také efektivní obchodní síť u nás a ve střední Evropě. Celkovou výši investic Premiot odhaduje na 250 milionů korun.

Břidlice patří mezi nejoblíbenější přírodní kameny. Tyto usazené částečně přeměněné horniny mají velmi jemnou zrnitost, za kterou vděčí svému původu v sedimentech jílovců a prachovců. V poslední době se do mody znovu dostávají břidlicové střechy. Břidlice ovšem zdaleka neslouží jen jako střešní krytina, dlažba či obklad. Lze z ní vyrobit i nejrůznější střešní detaily, jako jsou komíny, vikýře nebo štíty.

V dřívějších dobách se z ní vyráběly školní psací tabulky, desky pro kulečníkové stoly nebo břidlicové brousky. Díky své nízké tepelné vodivosti během 2. světové války břidlice dokonce posloužila i k výrobě těsnících kroužků pro německé rakety.

Společnost Premiot Mining & Resources (PMR) počítá ve své strategii s pořízením dalších báňských akvizic. Zásoby nerostů v těch stávajících se odhadují na více než 100 let. Již nyní exportuje PMR žulu a břidlici do 4 evropských zemí.

PMR, kterou vede Petr Welser, zahrnuje celkem tři divize: doly, lomy a obchod. V souvislosti s rozvojem angažovala PMR řadu profesních pracovníků s mnohaletou zkušeností v oboru. Divizi Doly řídí od 1. 3. 2021 Robert Vochta, a divizi Obchod vede Vilém Melichařík.

Šéf Premiot Mining & Resources Petr Welser. Foto: PMR

Výrobky z dolů Lhotka u Vítkova, Nové Oldřůvky i lomů Čierny Balog a Vápenice u Sedlčan bude PMR prodávat pod třemi značkami: Moravská břidlice, Česká žula (dosud známá jako cezula.cz) a Tatranská žula (dosud známá jako Rock-Works), přičemž společnost Rock-Works již dříve podepsala se sdružením SMP kontrakt na rozsáhlou dodávku kameniva na obchvat Brezna.

AKvůli otevření dobývek PMR čeká hlavně výstavba a modernizace stávajících provozů.

„Investice odhadujeme na 250 milionů korun. V případě břidlice začínáme prakticky od začátku,” popisuje Petr Welser, ředitel Premiot Mining & Resources, a dodává: „Oba břidlicové doly, které nyní revitalizujeme, disponují vytěžitelnými zásobami kvalitní štípatelné břidlice v milionech kubických metrů, což představuje životnost plánované výroby v řádu stovek let.”

Paralelně plánuje PMR rozvíjet i další zpracovatelské metody zaměřené na využití „odpadu“ z ušlechtilé výroby, tj. výrobu břidlicových písků, přísad do asfaltových a cementových směsí či přísad do lehčených betonů.

Těžba a úprava žuly z lomu ve Vápenici je zaměřena téměř výhradně na speciální ušlechtilou výrobu, což se odráží ve významných referenčních realizacích v rámci střední Evropy – mezi nimiž jsou například dlažby Pražského hradu, Staroměstského náměstí či plzeňského náměstí Republiky. Žulový lom Čierny Balog na středním Slovensku, produkující především drcené kamenivo pro liniové a jiné stavby, je nyní ve fázi těžby drceného kameniva a přípravě k těžbě pro ušlechtilou výrobu. Těžba drceného kameniva ve výši cca 200 kilotun ročně je kompletně vyprodána až do roku 2022.

Jeden z dolů Premiot Mining & Resources na Moravě. Foto: PMR

„Během dalších dvou let dojde k rozšíření těžby na ploše zhruba 3 ha a po provedení skrývky dojde k rozšíření výroby až na 500 kilotun ročně, přičemž významný podíl bude reprezentovat právě ušlechtilá výroba. Oba lomy disponují vytěžitelnými zásobami více než 10 milionů kubických metrů. To představuje jejich životnost minimálně na 60 let,” říká Petr dále Welser.

Premiot Group je mezinárodní investiční skupina působící v Česku, Maďarsku, Anglii, Řecku a na Slovensku. Zaměřuje se primárně na development realitních projektů, poskytování finančních služeb, poradenství či private equity investice. Vedle Premiot Mining & Resources do skupiny spadá mimo jiné developerská společnost Europa Investment Property i finanční společnost Premiot Finance For Your Business. V současné době zaměstnává Premiot Group více než 200 lidí a spravuje aktiva v hodnotě 4 miliard. V čele skupiny stojí Ondrej Spodniak, jehož začátky podnikatelské dráhy sahají do roku 1999.

Tomáš Rovný