Výsledky plynárenské společnosti NET4GAS za loňský rok jsou samé překvapení. Přeprava zemního plynu přes české území výrazně klesla, ruský Gazprom přestal od konce srpna plyn posílat a od prosince už ani neplatí za pronajatou kapacitu v soustavě. Navzdory tomu všemu měl loni NET4GAS rekordní zisk ve výši přes 6 miliard korun.

Jak se lze dočíst ve výroční zprávě společnosti NET4GAS za rok 2022, konsolidované tržby loni vzrostly o téměř 25 procent na 12,95 miliardy korun. Provozní zisk se zvýšil o 38 procent na 8,87 miliardy korun a čistý zisk o 64 procent na 6,24 miliardy korun. Vlastní kapitál firmy NET4GAS skokově vzrostl na 18,2 miliardy korun – mimo jiné díky tomu, že si zahraniční vlastníci loni nevyplatili (na rozdíl od minulých let) žádnou dividendu.

Přeprava plynu klesla o 40 procent

Finanční výsledky jsou velmi rozdílné od těch provozních. Celková přeprava zemního plynu v síti NET4GAS loni dosáhla hodnoty 30,9 miliardy m3, z toho bylo 7,5 miliardy m3 určeno ke spotřebě v České republice. Oproti roku 2021 se celková přeprava snížila o 20,8 miliardy m3. „Tento pokles byl způsoben změnami ve struktuře toků plynu v Evropě v důsledku ruské invaze na Ukrajinu a jejích geopolitických důsledků,“ uvedl generální ředitel NET4GAS Andreas Rau v úvodu výroční zprávy.

Na počátku letošního roku NET4GAS oznámil, že mu přestal za rezervaci kapacity v síti platit hlavní zákazník (tedy ruský Gazprom). Následná jednání s hlavním zákazníkem o vyřešení situace nebyla úspěšná. „V důsledku toho se společnost NET4GAS rozhodla zahájit rozhodčí řízení proti hlavnímu zákazníkovi s cílem ochránit svá práva a domoci se řádného zaplacení částek, jež jí hlavní zákazník dluží,“ dodává mluvčí společnosti Vojtěch Meravý.

Situace to není příjemná, firmy ze skupiny Gazprom se na tržbách NET4GAS za přepravu plynu podílely předloni ze 76 procent a loni z 55 procent. Částečné řešení situace nicméně přináší rozhodnutí Energetického regulačního úřadu z letošního března, založené na rozhodnutí Rady EU z loňského prosince. Na jeho základě lze nevyužitou kapacitu v plynárenské soustavě a na přeshraničních profilech nabízet zájemcům jako přerušitelnou kapacitu na denním a vnitrodenním trhu.

Plány na česko-polský plynovod

Investiční výdaje společnosti NET4GAS loni dosáhly 3,67 miliardy korun. Týkaly se hlavně výstavby 85 kilometrů nového vysokotlakého potrubí, známého pod názvem Moravia Capacity Extension. To vede od Břeclavi směrem na sever a umožní posílení kapacity sítě a připojování nových odběratelů na střední a severní Moravě.

Mapa plynovodů v majetku společnosti NET4GAS. Zdroj: NET4GAS

Na zmíněný projekt by v příštích letech měla navázat výstavba nového česko-polského propojení, které je známé jako Stork 2. NET4GAS záměr připravuje ve spolupráci s polským přepravcem Gaz-System. Podle návrhu Desetiletého plánu rozvoje přepravní soustavy v České republice 2023-2032 má kapacita nového potrubí dosahovat až 208 GWh (19 milionů m3) plynu denně, v provozu by mohlo být od roku 2026.

NET4GAS od roku 2013 vlastní konsorcium dvou finančních investorů, kterými jsou německý Allianz Infrastructure a kanadská investiční společnost Borealis, za níž stojí penzijní fond OMERS. V minulých letech se na trhu spekulovalo o možném prodeji společnosti NET4GAS; při současné nejistotě na trhu s plynem však není prodej v nejbližší době reálný.

Mohlo by vás zajímat

David Tramba