Trh s elektřinou a zemním plynem v České republice prakticky zamrzl. Když vynecháme starší fixace a ceny dle spotového trhu, tak skoro všichni dodavatelé účtují zákazníkům ceny odpovídající vládou stanovenému stropu. Mezi nepočetné výjimky patří středně velký dodavatel Fonergy, který podle zjištění Ekonomického deníku prodává energie až o 9 procent levněji.
Jak lze vyčíst z nezávislého cenového srovnávače na odborném webu trb-info.cz, společnost Fonergy prodává silovou elektřinu zákazníkům po 4690 korunách za MWh, zatímco strop dosahuje 5000 korun za MWh (bez DPH). Komoditní cena plynu u Fonergy činí 2275 korun za MWh oproti cenovému stropu 2500 korun za MWh (bez DPH). Stejnou informaci uvádí Fonergy také v ceníku na firemním webu.
Nižší než stropové ceny nabízí třeba také Ceník Komplet elektřina PRO na 3 roky u společnosti E.ON Energie. Jeho nevýhodou je však fixace poměrně vysokých cen (u nejčastější sazby D02 je to 4746 Kč/MWh bez daně) po dobu nejbližších tří let.
Tři modelové příklady
Kolik lze odběrem elektřiny od aktuálně nejlevnějšího dodavatele na trhu ušetřit? Méně početná domácnost, která elektřinu nepoužívá k vytápění ani k ohřevu vody a spotřebuje 2 megawatthodiny ročně, zaplatí letos při zastropované ceně zhruba 20 tisíc korun včetně DPH. Ceníky většiny dodavatelů se pohybují na stropu, případně o něco níže (rozdíl tvoří výše stálého měsíčního poplatku). Roční náklady u Fonergy dosahují 18 270 korun.
Když vezmeme v úvahu početnější rodinu s roční spotřebou 3 megawatthodiny ročně, náklady na úrovni vládou stanoveného stropu dosahují 28 350 korun včetně DPH. V praxi jsou náklady o něco nižší, protože dodavatelé ponechali měsíční poplatek o něco níže, než je povolené maximum 130 korun. Roční náklady zákazníků Fonergy dle kalkulátoru tzb-info.cz dosahují 26 065 korun.
Do třetice se pojďme podívat na modelový příklad domácnosti v rodiném domě, který je vytápěný zemním plynem. Pokud zákazník spotřebuje 25 MWh zemního plynu ročně, zaplatí dle vládního stropu necelých 86 tisíc korun včetně DPH. Na této hranici nebo těsně pod ní je většina dodavatelů. Pod limitní cenou jsou některé ceníky firem MDI Energy a Vemex Energie a opět Fonergy, u níž v tomto modelovém příkladu roční výdaj za plyn dosahuje zhruba 78 tisíc korun.
Dodavatel s 22 tisíci odběrnými místy
K levnějším cenám energií se dodavatel může dostat dvěma způsoby – díky výhodně uzavřeným smlouvám s výrobci či velkoobchodníky nebo díky nákupu na spotovém trhu, kde jsou nyní ceny elektřiny i plynu poměrně příznivé. Jak je to v případě Fonergy?
Podle vyjádření Fonergy pro Ekonomický deník jsou ceny za dodávku plynu a elektřiny skutečně pod cenovým stropem. Platí však jen pro stávající zákazníky, pro které firma nakoupila komoditu předem. V jejich případě ceníky platí a jejich změnu Fonergy v blízké době neplánuje.
Fonergy je středně velkým dodavatelem energií na českém trhu, podle informací správce energetického trhu OTE dodává elektřinu do 15 877 odběrných míst a zemní plyn do 5890 odběrných míst. Fonergy má sídlo v Uherském Hradišti, podle posledních známých výsledků z roku 2021 měla tržby 204 milionů korun a čistý zisk necelých 9 milionů korun.
David Tramba