Další krok proti neoblíbeným médiím. Americký prezident Donald Trump podepsal exekutivní nařízení, kterým zastavil přístup veřejnoprávních mediálních organizací PBS a NPR k federálním dotacím.
Bílý dům v dekretu uvádí, že míří proti tomu, aby zaujatá média získávala finance z daní Američanů. „Vládní financování zpravodajských médií v tomto prostředí je nejen překonané a zbytečné, ale rovněž to narušuje obraz novinářské nezávislosti,“ uvádí Trumpovo nařízení. „Američané mají navíc právo očekávat, že pokud vůbec dolary z jejich daní financují veřejné vysílání, že podporují pouze spravedlivé, přesné, nezaujaté a nestranné zpravodajství,“ dodává.
Rozhodne vláda
Dekret mimo jiné poznamenává, že žádné médium nemá ústavní právo na dotace od daňových poplatníků a že vláda může rozhodnout, jaké kategorie činnosti médií podpoří.
NPR (National Public Radio, Národní veřejné rádio) je veřejnoprávní rozhlasová síť, která zastřešuje více než tisícovku amerických veřejných rádií. PBS (Public Broadcasting Service, Veřejná vysílací služba) je veřejnoprávní televize. Pilířem financování obou organizací jsou dotace od neziskové společnosti CPB (Corporation for Public Broadcasting, Korporace pro veřejné vysílání).
Pokusy už byly
Trump se od lednového nástupu do funkce pokusil zastavit financování několika médiím, mimo jiné rozhlasové stanici Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) sídlící v Praze. Soud mu však předběžným opatřením zakázal financování zcela ukončit. Čeští vládní politici se v době hrozícího výpadku amerických peněz postavili do čela snahy zachovat provoz RFE/RL. Podporu přislíbila i šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová.
Bílý dům rovněž zrušil trvale vyhrazená místa pro tiskové agentury ve skupině novinářů vybíraných na akce, jichž se účastní prezident, jako je například přijímání státníků v Oválné pracovně. Ukončil tak dlouhodobou tradici, která těmto zpravodajským organizacím umožňovala rozšířený přístup k veřejným aktivitám americké hlavy státu. Opatření se dotkla agentur Reuters, Associated Press (AP) a Bloomberg.
Mohlo by vás zajímat
Porušení tradice
Nechuť Trumpovy administrativy k většině médií ukazuje i to, že se Trump neúčastní slavnostních večeří, kterou každoročně pořádá asociace korespondentů v Bílém domě. Trump tak nečinil v době svého prvního mandátu a na večeři nepřišel ani letos v dubnu. Podle tradice na galavečeři vystupuje prezident se sebeironickým projevem.
Francouzská nevládní organizace Reportéři bez hranic (RSF) dnes zveřejnila výsledky letošního Světového indexu svobody tisku a odsoudila „znepokojivé zhoršení“ svobody tisku ve Spojených státech. USA se od předchozího roku v žebříčku svobody médií propadly o dvě místa na 57. pozici ze 180 hodnocených zemí.
Uspokojivá svoboda
Po mnoho let byla svoboda tisku v USA podle standardů organizace RSF považována za „uspokojivou“. Od loňského roku je však označována jako „problematická“, píše server Axios. Svoboda tisku v USA je nyní na úrovni rozvojových zemí, jako jsou Gambie, Uruguay a Sierra Leone.
Zatímco fyzické hrozby vůči novinářům jsou často jasným znakem oslabující svobody tisku, organizace RSF uvádí jako zásadní příčinu celosvětového úpadku ekonomický tlak na média. Ekonomický tlak je stále častěji spojován se snahami vlád finančně podkopat kritická nebo nezávislá média, píše Axios.