Rušení daňových výhod postihne hlavně rodiny s dětmi. Jak ve svém přehledu změn v daních od příštího ledna uvedla poradenská a auditorská skupina Moore Czech Republic, dopad na ně bude mít třeba omezení daňové slevy na manželku nebo manžela a zrušená daňová sleva na náklady dítěte ve školce. Některé rodiny tak budou muset zaplatit na dani z příjmu až o 42 140 korun ročně navíc.
Dosud byl nárok na daňovou slevu za manželku (či manžela) bez vlastního příjmu ve výši 24 840 korun ročně vstřícnější. Nově bude nárok na daňovou slevu platit pouze pro páry, které mají společnou domácnost s dítětem do 3 let věku. Současně se ruší daňová sleva za umístění dítěte do školky, která byla dosud 17 300 korun ročně.
„Zrušení daňové slevy na manželku nebo manžela a daňové slevy za umístění dítěte do školky znamená, že rodiny s malými dětmi budou muset zaplatit na dani z příjmů fyzických osob o 42 140 korun více. To může mít významný dopad na jejich životní úroveň. Může to mít i negativní dopad na trh práce – tato opatření totiž nepodporují rychlejší návrat matek do zaměstnání a firmy tak přichází o kvalifikovanou pracovní sílu,“ upozornil Martin Pech, daňový manažer společnosti Moore Accounting CZ.
Vyšší daň pro bohaté i dohodáře
Menšího okruhu vysoce nadprůměrně placených zaměstnanců se dotkne širší uplatnění 23procentní sazby daně z příjmů fyzických osob. To se do letoška platilo z příjmu nad 48násobek průměrné mzdy, nyní limit klesá 36násobek průměrné mzdy. Nově se tak vyšší sazba bude vztahovat na příjem od 1,5 milionu korun ročně. „Je to poměrně razantní zvýšení efektivní daňově zátěže fyzických osob. Ovlivní to především vyšší střední třídu,“ dodává Martin Pech.
Oproti tomu změny u nefinančních benefitů se dotknou všech zaměstnanců. Typicky se jedná o použití vzdělávacích a rekreačních zařízení zaměstnavatele, příspěvky na rekreaci, zájezd či sportovní aktivity. Celkový limit pro uplatnění osvobození od daně u zaměstnanců (včetně sociálního a zdravotního pojištění) se sníží na poloviny průměrné měsíční mzdy, tedy na přibližně 20 tisíc korun za rok.
Další nepříjemnou změnou je změna pravidel u dohod o provedení práce (DPP). Omezení daňového zvýhodnění bude mít významný dopad jak na fyzické osoby, které mají příjmy z DPP, tak na firmy, pro které „dohodáři“ pracují. Navržené změny zpřísňují pravidla pro osvobození od odvodu sociálního a zdravotního pojištění u DPP, novela zákona také zavádí oznamovací povinnost zaměstnance s DPP u více zaměstnavatelů v jednom kalendářním měsíci. „Nicméně tento navržený režim je tak administrativně zatěžující, že byl odložen o půl roku na 1. července 2024 a pravděpodobně bude ještě revidován,“ očekává Martin Pech.
Potěší asi jen nižší DPH na potraviny
Pokud jde o daň z přidané hodnoty, nejzásadnější změnou je snížení sazby u potravin z 15 na 12 procent. Avšak u jiných položek, jako je dálkové teplo, naopak sazba vzroste z 10 na 12 procent. Důvodem je sloučení dvou snížených sazeb DPH (10 a 15 procent) do jedné sazby ve výši 12 procent. Zajímavostí může být osvobození knih od DPH, platné od ledna 2024.
Podnikatele, přesněji řečeno osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), nepříjemně zasáhne zvýšení základu pro sociální a zdravotní pojištění z aktuálních 50 procent dílčího základu daně z příjmů ze samostatné činnosti na 55 procent. Paušální daň vzroste z 6208 korun na 7498 korun měsíčně. Stát dále omezí nárok na odpočet DPH u pořízení osobních automobilů; maximálně lze uplatnit nárok na odpočet ve výši 420 tisíc korun, což odpovídá ceně auta 2 miliony korun bez DPH.
Firmy nepotěší zvýšení sazby daně z příjmů právnických osob z 19 na 21 procent. ,„Schválené zvýšení sazby daně tak bude představovat zvýšení daňové povinnosti o přibližně 10 procent. To může v konečném důsledku snížit jejich konkurenceschopnost vůči zahraničním společnostem. Dalším možným důsledkem je přenesení vyšších daňových nákladů na spotřebitele prostřednictvím vyšších cen svých produktů a služeb,“ upozornil Martin Pech.
(rov)